Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ"— Sunum transkripti:

1 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ
KÜTLE VE KÜTLENİN ÖLÇÜLMESİ HACİM VE HACMİN ÖLÇÜLMESİ

2 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ
1-KÜTLE VE KÜTLENİN ÖLÇÜLMESİ   Bir maddenin değişmeyen madde miktarına kütle denir. Kütle eşit kollu terazi ile ölçülür. Bir cismin kütlesi her yerde aynıdır.  Kütle birimi gramdır.  Kilogram “kg” sembolü ile gram “g” sembolü ile gösterilir. 1000 gram= 1 kilogram dır.  

3 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ
SIVI KÜTLESİNİN ÖLÇÜLMESİ  Sıvı maddelerin büyük bir çoğunluğu litre ile ölçülür.  Fakat tahin, pekmez gibi akışkanlığı az olan sıvı maddeleri litre ile ölçmek zordur.Bu nedenle akışkanlığı az olan maddeler satılırken kütleleri ölçülür.  Boş kabın kütlesi ölçülür.  Kaba sıvı madde konur.  Kap dolu olarak tekrar ölçülür.    

4 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ
GAZLARININ KÜTLESİNİN ÖLÇÜLMESİ  Gaz maddelerin kütleleri de sıvı maddelerin kütleleri gibi ölçülür.  Sıvıların ölçüsünde olduğu gibi önce gaz maddelerinin konulacağı kabın darası ölçülür. Daha sonra gaz madde doldurularak yeniden ölçüm yapılır. Son ölçüm ile ilk ölçüm arasındaki fark gaz maddenin kütlesini verir.  

5 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ
2-HACİM VE HACMİN ÖLÇÜLMESİ Tüm maddeler bulundukları ortamda bir yer kaplar. Maddelerin kapladıkları yere hacim denir. Katı ve sıvıların hacimleri vardır.  Gaz maddeleri ise hacimleri değişkendir. Gaz maddeler bulundukları ortamı tamamen doldurabildikleri gibi basınç uygulandığı zaman da hacimleri küçülebilir.

6 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ
Sıvı maddelerin hacmi dereceli silindir ile ölçülür.  Örneğin kolonyacı kolonyayı şişeye doldurmadan önce dereceli silindir ile ölçer. Sıvıların hacim birimi litre ( L) dir. Süt, zeytin yağ, benzin gibi sıvı maddeler litre ile ölçülür.  

7 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ
DÜZGÜN OLMAYAN KATI MADDELERİN HACMİNİN ÖLÇÜLMESİ Düzgün olmayan bir cismin hacmini ölçmek için sıvılardan yararlanılır. Önce dereceli silindire belli bir miktar su konulur. Daha sonra hacmini ölçeceğimiz cisim dereceli kaptaki suyun içine atılır. Taşan su miktarı cismin hacmini verir.


"MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları