Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YANGIN ANINDA YAPILMASI GEREKENLER

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YANGIN ANINDA YAPILMASI GEREKENLER"— Sunum transkripti:

1 YANGIN ANINDA YAPILMASI GEREKENLER

2 Çoğumuz yangının ne olduğunu bildiğimizi sanırız
Çoğumuz yangının ne olduğunu bildiğimizi sanırız. Düzinelerle sinema ve TV filmlerinde yangını izleyerek yaşadık. Filmlerde alevlerden atladık. Yangın öyle filmlerde gördüğümüz gibi bir şey değildir. Eğer bir yangında film yıldızlarının yaptığını yapsaydık dakikasında ölürdük. Gerçekte her yıl yangınlarda insanlar can vermekte veya ciddi şekilde yaralanmaktadır. Niçin? Çünkü kısmen bir yangının gerçekte ne olduğu hakkında ve sağ kalmak için yapılması gerekenler hakkında bilgimiz yoktur. Bir yangının içine düşmek tahmin edemeyeceğimiz bir şeydir. Öyle korkunç bir şeydir ki, elinizde olmayarak paniğe kapılırsınız ve böylece sizin ve ailenizin hayatına mal olabilecek yanlışı yaparız. Size ne demek istediğimizi anlatmak için gelin sizin yangın savunma bilginizi test edelim.

3 Diyelim siz yukarıda uyurken oturma odasındaki bir çöp sepetinden çıkan yangın, tutuşan perde eteklerinden duvarın yukarılarına doğru tırmanmaktadır. Duman detektörü çalışır ve sizi uyandırır. Evden çıkmak için kaç dakikanız vardır? a) Bir veya iki dakika b) Beş dakika c) On dakika d) On beş dakika

4 Doğru cevap "a" dır.

5

6

7

8

9

10 Milli Yangın Korunma Cemiyeti NFPA, test için kullanılan bir evin oturma odasındaki çöp sepetinde bir yangın başlatır ve zamana göre yangının safahatını saptamak için kronometreyi çalıştırır. İki dakika içerisinde duman detektörü alarm verir. Üç dakika içinde oturma odası sıcaklığı öldürücü sıcaklık olan 260 °C'a yükselir. Diğer odalar ve Merdivenler zararlı dumanlarla dolmuştur. Dört dakika içinde üst ve alt koridorlar geçilmez hale gelmiştir. Çok sürmeyen saniyeler sonra bu durumdaki evde kalmış birisi duman teneffüs etmeye dayanamayarak veya yanarak ölecektir. Gerçekte bir yangında değerli eşyaları toplamaya, giyinmeye veya itfaiyeyi çağırmaya vakit yoktur. Bir çok kişiler bunları yapabileceklerini sanırlar. Yangın patlayıcıdır. Sıcaklık yükseldikçe ve yanıcı gazlar arttıkça eşyalar sadece yavaş yavaş yanmakla kalmayıp parlarlar ve aniden tutuşurlar.

11 Farz edelim uyuyorsunuz ve aniden yangın alarmınız çalışıyor, ne yaparsınız?
a) Yataktan fırlar ne olduğunu anlamaya çalışırım. b) Telefona sarılır, itfaiyeyi çağırırım. c) Emekleyerek yatak odası kapısına kaşarım.

12 Doğru cevap "c"dir.

13

14 Dumanı size eriştiren bir gerçek yangında, ayağa kalktığınız zaman bir-iki saniye içinde boğulabilirsiniz. Yangında bir çok kişinin anlayamadığı şey ısının kavranamamasıdır. New York Yangın Akademisinde iken koruyucu elbiselerimi giymiş olarak yanan bir binaya girdiğimde, gerçekte ayakta duranın ölebileceğine şahit oldum. Zeminden 60cm. yukarıda sıcaklık 93 °C iken, bir buçuk metre yükseklikte 260 °C ve tavanda 427 °C idi. Eğer ayakta duruyor olsaydım yanarak ölmüş olacaktım. Dumanın içine girilmemesini doğrulayan daha bir çok nedenler vardır. Filmlerde yangın seyrederken her şey berraktır. Gerçek bir yangında ya pek az görebilir yada hiç göremezsiniz. O derece şaşkın bir duruma düşersiniz ki bütün ömrünüzü geçirdiğiniz bir odanın kapısının veya penceresinin nerede olduğunu söyleyemezsiniz. Çünkü duman ve ısı tavana yakın yüksekliktedir. Zemine yakın yükseklikteki hava daha temizdir ve nefes alma daha emniyetlidir.

15 - Farzedelim yüksek bir apartmanın 16
- Farzedelim yüksek bir apartmanın 16. katındasınız, pencereden kaçamazsınız, hol duman doludur. Ne yaparsınız? a) Apartman odasına geri dönüp itfaiyeyi çağırırım. b) Kapı aralıklarını ıslak havlu ile kapatırım. c) Yakın çevrede alev olup olmadığını kontrol ederek, üstteki pencereyi hafif aralar, zemine yakın yerden nefes alırım. d) Pencerede durarak yangını duyururum.

16 Yukarıdakilerin hepsi doğrudur
Yukarıdakilerin hepsi doğrudur. İtfaiyeciler kullanmanızı önermedikçe asla asansöre binmeyiniz. Siz asansör kabininde iken elektrikler kesilebilir, içeride hapis kalabilirsiniz.Eğer apartmanınızı terk edememişseniz pencerenin alt kısmına eğilerek temiz hava teneffüs ediniz. Kapı çevresi aralıklarını kapatan ıslak havlu, dumanın içeri sızmasını engelleyecektir.

17 Bir misafiriniz oturma odanızda kanepe yastıkları arasına bir sigara düşürür. Kanepede alevli yanma başlayana kadar alevsiz yanma süresi nedir? a) 15 dakika b) 30 dakika c) 1 saat d) 3 saat veya daha fazla

18 Cevap "d" dir.Dikkatsizce içilen sigaralar ölümcül yangınlara sebep olurlar. Sigara yangınları olgunlaşana kadar çok zaman alırlar. Sigaranın başlattığı yangın alev olana kadar herkes uykuya dalmış olabilir. Zamanın uzunluğu yangının sigaradan kaynaklandığının göstergesidir. Evin yatak odaları dışında her yere duman detektörü yerleştirilmesi bakımından iyi bir sebeptir. Bir çok kişi duman kokusunun kendilerini uykudan uyandıracağını sanırlar. Bu yanlıştır. Dumandaki karbon monoksit, koku etkisinden önce sizi bayıltabilir. Vietnam gazisi Jack Engle'ın odasında bir kitaplık tutuşmuştu. Jack'ı tekmeyle kapıyı açan babasının haykırışı uyandırdı. "Şuursuz gibi yukarı baktığımı hatırlıyorum" diyor Jack. "Hareket etmek istiyorum fakat adalelerim çalışmıyordu. Babam beni dışarı taşıdı, halsizliğim korkudan değildi, dumandan takatsizleşmiştim. Sadece birkaç adımlık mesafe idi, yapamadım.

19

20

21

22 - Bir ocağın üzerinde yağ tavası ateş alıyor
- Bir ocağın üzerinde yağ tavası ateş alıyor. Söndürebilmek için ne kadar zamanınız var? a) İki dakika veya daha fazla b) Beş dakika c) Yedi dakika d) On dakika

23 Doğru cevap "a" dır. Ocak ateşini su ile söndürmeye asla kalkışmayınız. Su yanan yağın etrafa sıçramasına sebep olur. Uygun bir yangın söndürme tüpü kullanınız veya bir kapak yahut pasta sodası ile alevi bastırınız. Eğer iki dakika içinde söndüremezseniz evi terk ediniz. Herkes yaşam süreci içinde çeşitli tipten bazı yangınlarla karşılaşabilir. Neler olabileceğini ve nasıl mücadele edilebileceğinizi bilmeniz sizin en iyi yangın sigortanızdır.

24

25

26

27

28

29

30

31

32 Aileniz fertleri ile beraber evinizin her odasını dolaşın, her oda için kaçış yolu belirleyiniz. Evde yeterli uzaklıkta hepinizin ulaşabileceği bir acil toplantı yeri belirleyiniz. Birçok kişi toplantı yerinde görmediği aile ferdini kurtarmak için (ki o başka bir yoldan kaçabilmiştir) geriye yanmakta olan binaya koşmuş ve kaybolmuştur. Asla geriye yanmakta olan binaya dönmeyiniz. Herkes yatakta ve kapılar kapalı durumdayken yangın talimleri yapınız. Birinci talimde kapının soğuk olduğunu kabul ederek herkesi normal kaçış yolundan kaçırınız. Dumanlı ortamda duvarın rehberliğinde yada çıkış kapısına kadar emekleyerek yürüme pratiği yapınız. Önceden belirtilen acil toplantı yerinde buluşun ve kişileri sayın. Talimi tekrarlayın, bu kez yatak odası kapısının sıcak olduğunu arz edin, eğer çok tehlikeli değilse alternatif kaçış yolunu kullanmayı deneyin. Yangın vukuunda çocukları yatak altlarına ve dolaplara girmemeleri için bilinçlendirin. Yaşlılar veya özürlüler için iki kaçış planı yapın. Biri ailenin diğer fertleri evde iken, diğeri evde yalnız bulundukları zaman için.

33

34

35

36

37

38

39


"YANGIN ANINDA YAPILMASI GEREKENLER" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları