Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PROJESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PROJESİ."— Sunum transkripti:

1 PROJESİ

2 GÜNLÜK HİJYEN ALIŞKANLIKLARI

3 HİJYEN NEDİR? Bir sağlık bilimi olup,temel ilgi alanı sağlığın korunması ve sürdürülmesidi r.

4 KİŞİSEL HİJYEN Kişilerin kendi sağlığını korudukları ve devam ettirdikleri öz bakım uygulamalarıdır

5 HİJYENİK ULGULAMALARIN AMAÇLARI
Vücut salgılarının,atıklarının ve geçici mikroorganizmaların vücuttan uzaklaştırılması yoluyla temizliği sağlamak. Bireyin rahatlamasını,dinlenmesini, gevşemesini ve kas gerilimini azaltmak. Vücuttaki kötü kokuları(ter kokusu)gidermek.

6 Bireyin genel görünümünü olumlu hale getirmek kendine olan güveni arttırmak.
Deri sağlığını sürdürmek ve geliştirmek.(Örneğin,ılık ve sıcak banyolar deride kan dolaşımını arttırarak derinin beslenmesini sağlar.)

7 EL HİJYENİ

8 EL HİJYENİ Hastalık yapan mikroorganizmalar kişiden kişiye en çok el yoluyla bulaşmaktadır. Hijyenik el yıkamanın amacı,eller üzerinde bulunan geçici bakterilerinin tamamını,kalıcı bakterilerin ise bir kısmını ellerden uzaklaştırmaktadır.

9 ELLER; Yemeklerden önce ve sonra,
Pis ve pis olması muhtemel eşyaya dokunduktan sonra , Tuvaletten sonra, Uykudan önce ve kalktıktan sonra mutlaka su ve sabunla iyice yıkanmalı, durulanmalı ve çok iyi kurulanmalıdır.

10 En iyi el yıkama işlemi bol suda ve sabunla bilekleri de içine alacak şekilde avuç içi, parmak araları parmak uçları ve özellikle tırnak dipleri iyice temizlenecek şekilde olmalıdır. Yıkama ve durulama sonrasında nemli kalmaması için temiz bir havlu ile kurulanmalıdır. El yıkama süresi saatin tik taklarına uyarak en az 10’a kadar sayarak belirlenir.

11 TIRNAK BAKIMI VE HİJYENİ
Haftada bir kez el ve ayak kısa ve yuvarlak şekilde kesilmelidir. Tırnak uçlarının altında bir çok mikrop kolayca yerleşip üreyebilir.Bu nedenle tırnak diplerinin temizliği çok önemlidir.

12 Ayrıca,tırnak kesim ve bakımında kullanılan aletlerin kişiye özel olması bazı bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynar.

13 Tırnak cilaları ,ojeler ve oje çıkarıcıları mümkün olduğunca kullanılmamalıdır.Çün kü bu maddeler tırnaklarda kuruluğa ve tırnağın kat kat ayrılmasına ve kırılmasına neden olurlar.

14 DERİ HİJYENİ Deriyi temizlemek, Artıkları atmak, Dolaşımı uyarmak,
Kişiyi rahatlatmak, Amacıyla derinin yıkanmasıdır.

15 Sabun ve 37-38 derece suyla yapılan banyo kir ve salgıların temizlenmesini sağlar.
Olabilirse her gün,değilse hafta da 3, en az haftada bir kez banyo yapılmalıdır.

16 AĞIZ HİJYENİ

17 AĞIZ HİJYENİ Diş ve diş etlerinin temizlenmesi, ağzın bol su ile çalkalanması,diş etlerinin uyarılması ağız bakımı ile sağlanır. Ağız bakımına dikkat edilmediği taktirde ağız kokusu,diş eti rahatsızlıkları,çiğneme güçlüğü ve hazımsızlık görülür.

18 Ağız bakımında amaç,ağzın tüm organizmalardan temizlenmesi değil,daha çok birikmiş yiyecek artıklarının temizlenmesidir.

19 Dişler günde en az iki kez 3 dakika süre ile florlu diş macunu ile tüm diş yüzeyini kapsayacak şekilde yıkanmalıdır. Fırçalama işlemi yemekten sonra ilk 20 dakika içinde yapılmamalıdır. Dişler arasındaki artıkları ve plakları temizlemek amacıyla diş ipi kullanılmalıdır. Dişlerde çürük olmasa bile 6 ayda bir diş muayenesi yaptırılmalıdır.

20 AYAK HİJYENİ Ayak tırnakları da düzenli aralıklarda kesilmelidir,ancak tırnak batmasını önlemek için düz kesilmesi önerilmelidir.

21 Uygun ve rahat bir ayakkabı ayak sağlığı için önemlidir.
Ayağa tam uyan ayakkabı;parmakları sıkmamalı, topuğu sıkıca tutmalı ve ayak kemerini iyice desteklemelidir. Ayakkabının ökcesi geniş olmalı ve çok yüksek olmamalıdır. Eğer ayakkabı uygun değilse ayakta nasır,ayak tabanında kalınlaşmalar,baş parmakta eğrilik ve tırnak hipertrofisi oluşabilir.

22 SAÇ HİJYENİ Saçların temizliği sağlığı etkiler.Çünkü bazı enfeksiyon etkenleri ve parazitler,kirli saçlara ve o bölgedeki deriye daha kolay yerleşir.Saçları her gün ,olası değilse gün aşırı ,en az haftada iki kez yıkanması gerekir.

23 Saç derisi yağlı ise,daha sık yıkanmalıdır.
Saçların sağlıklı görünümü beslenme ile ilgilidir. Saçlar kökleri ile beslenir. Taramak,fırçalamak,parmak uçları ile masaj yapmak kan basıncını hızlandırır ve beslemiş olur.

24 BESİN HİJYENİ Besinlerde fiziksel, kimyasal, biyolojik ve duyusal özellik toplamı kaliteyi oluşturmasına rağmen, sağlık açısından güvence en fazla aranan kalite özelliğidir. Besin maddelerinin sağlıklı koşullarda üretilip, hijyen zinciri bozulmadan tüketiminin sağlanması sağlıklı beslenmede önemli bir kriterdir. Besin kaynaklı enfeksiyonlar hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin en önemli halk sağlığı sorunları arasında yer almaktadır. Fao(gıda tarım örgütü)ve besin güvenliği uzman komitesi, kont âmine besin tüketiminden doğan besin kaynaklı hastalıkların dünyada en sık görülen sağlık sorunu olduğunu işaret etmektedir.

25  Yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için yeterli ve dengeli beslenme gereklidir. Bu gereksinimin besinlerle karşılanması açısından güvenli gıda tüketimi bir zorunluluktur. Oysaki yaşamımızın temel maddesi olan besinler, satın almadan tüketime kadar geçen aşamalarda sağlıklı koşulları yeterince sağlanamaması nedeniyle zararlı hale gelebilmekte ve sağlığımız için gizli bir tehlike oluşturabilmektedir.

26 Besin güvenliğinin sağlanması ve besin kaynaklı hastalıkların önlenmesinde besinleri;
·        Satın alma ·        Depolama ·        Hazırlama ve pişirme ile ·        Servisi esnasında hijyen kurallarına uyulmalıdır.


"PROJESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları