Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. Elementler ve sembolleri 2. Atomun yapısı 3. Elektronların dizilimi ve kimyasal özellikleri 4. Kimyasal bağlar 5. Bileşikler ve formülleri 6. Karışımlar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. Elementler ve sembolleri 2. Atomun yapısı 3. Elektronların dizilimi ve kimyasal özellikleri 4. Kimyasal bağlar 5. Bileşikler ve formülleri 6. Karışımlar."— Sunum transkripti:

1

2 1. Elementler ve sembolleri 2. Atomun yapısı 3. Elektronların dizilimi ve kimyasal özellikleri 4. Kimyasal bağlar 5. Bileşikler ve formülleri 6. Karışımlar

3 1.ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ

4

5

6 ELEMENTLER Aynı cins atomlardan oluşan, fiziksel ya da kimyasal yollarla kendinden daha basit ve farklı maddelere ayrılamayan saf maddelere element denir. Bir elementi oluşturan bütün atomların büyüklükleri ve atomların arasındaki uzaklık aynıdır.

7 Element Çeşitleri 1.Atomik Yapıdaki Elementler: Bazı elementleri oluşturan aynı cins atomlar doğada tek başlarına bulunurlar. Böyle atomlara sahip elementlere atomik yapılı elementler denir. Atomik yapılı elementlerin en küçük taneciği atomlardır.

8 Demir, bakır, alüminyum, çinko, kurşun, altın gibi elementler atomik yapılıdır.

9 Bazı elementleri oluşturan aynı cins atomlar doğada ikili gruplar halinde bulunurlar. Böyle atomlara sahip elementlere moleküler yapılı elementler denir. MOLEKÜLER YAPIDAKİ ELEMENTLER

10

11 ELEMENT VE SEMBOLLERİ Günümüzde bilinen 118 element vardır. Bu elementlerin 92 tanesi doğada bulunurken geri kalanı da laboratuarlarda elde edilen yapay elementlerdir. Elementler sembollerle gösterilir ve her elementin kendine özgü sembolü vardır.

12

13

14

15 Metallerin Genel Özellikleri 1.Periyodik çizelgenin sol tarafında bulunurlar. 2.Parlak ve serttirler. 3.Şekil verilebilirler, tel veya levha hâline gelebilirler. 4.Oda sıcaklığında katı hâlde bulunurlar. Civa (Hg) hariç. 5.Elektriği ve ısıyı iyi iletirler. 6.Bileşik oluştururken elektron verirler. Elektron verince (+) pozitif yüklü olurlar. 7.Kendi aralarında bileşik oluşturmazlar.

16 Ametallerin Genel Özellikleri 1.Periyodik çizelgenin sağ tarafında bulunurlar. 2.Mat görünüşlüdürler. 3.Vurulunca kırılabilirler, şekil verilemezler. 4.Grafit hariç elektrik ve ısıyı iyi iletmezler. 5.Oda sıcaklığında brom sıvı, karbon, kükürt ve bor katı, diğerleri gaz hâldedir. 6.Metallerle yaptıkları bileşiklerde (–) negatif yüklüdürler. 7.Kendi aralarında bileşik oluşturabilirler.

17 Yarı Metaller Periyodik çizelgede metallerle ametalleri ayıran zig-zag çizginin sağ ve solunda bulunurlar. Bazen metal, bazen ametal özellik gösterirler. Bor, silisyum, germanyum, arsenik, antimon, tellür, polonyum ve astatin yarı metallerdir. Soy Gazlar Kararlı yapıya sahiptirler.Elektron alma ve verme eğilimleri yoktur.Başka maddelerle reaksiyona girmezler.Oda sıcaklığında gaz hâlde bulunurlar. Periyodik çizelgenin en sağında bulunurlar.


"1. Elementler ve sembolleri 2. Atomun yapısı 3. Elektronların dizilimi ve kimyasal özellikleri 4. Kimyasal bağlar 5. Bileşikler ve formülleri 6. Karışımlar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları