Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOCUK İSTİSMARI Çocuk istismarı, çocukların başta anne- babaları olmak üzere, kendilerine bakmakla yükümlü kimseler ve diğer yetişkinler tarafından fiziksel,duygual,zihinsel.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOCUK İSTİSMARI Çocuk istismarı, çocukların başta anne- babaları olmak üzere, kendilerine bakmakla yükümlü kimseler ve diğer yetişkinler tarafından fiziksel,duygual,zihinsel."— Sunum transkripti:

1

2 ÇOCUK İSTİSMARI

3 Çocuk istismarı, çocukların başta anne- babaları olmak üzere, kendilerine bakmakla yükümlü kimseler ve diğer yetişkinler tarafından fiziksel,duygual,zihinsel veya cinsel gelişimlerini engelleyen yada bedenen veya ruh sağlığına zarar veren, kaza sonucu olmayan, durumlarla karşıkarşıya bırakılmasıdır. ÇOCUK İSTİSMARI NE DEMEKTİR ?

4 OLA VOLİ LOLİ OLİ Voli ve Loli bugün çok önemli bir konuyu öğrenecek! Hadi sizde onlara katılın.

5 ÖĞRENELİM!  İyi dokunuşlar, kötü dokunuşlar  Özel yerlerimiz  Bilmemiz gerekenler  İyi dokunuşlar, kötü dokunuşlar  Özel yerlerimiz  Bilmemiz gerekenler ÖZEL YERLERİMİZ

6 Çeşitli dokunuşlar vardır. Dokunuşlar duyguları paylaşmak içindir. İyi Dokunuşlar: Kendimizi iyi hissettirir.Annemiz, babamız gibi güvendiğimiz ve sevdiğimiz insanlar bize dokunur. İyi Dokunuşlar: Kendimizi iyi hissettirir.Annemiz, babamız gibi güvendiğimiz ve sevdiğimiz insanlar bize dokunur.

7 Kötü Dokunuşlar: Bize kendimizi kötü hissettirir, hoşlanmadığımız her dokunuş kötü dokunuştur ! Kötü dokunuşlar kızgın, korkmuş, kafası karışık, üzgün hissetmemize yol açabilir. Kötü Dokunuşlar: Bazı kötü dokunuşlar, “vurma” gibi acıtmaz. Ama hoşlanmadığın her dokunuş kötü dokunuştur.

8 Vurmak bir çeşit kötü dokunuştur. Vurmak ACITIR! Hoşlanmadığın her dokunuş kötü dokunuştur. Canını acıtmasa da! Sana hoşlanmadığın bir şekilde dokunan kişi, sana böyle dokunmayı hemen durdurmalıdır!

9 Özel Yerlerimiz: Vücudumuzda özel yerlerimiz bulunur. Bu yerler mayomuzun kapattığı yerlerdir! ÖZEL YERLERİMİZ Hiç kimse senden kendi özel yerlerine bakmanı ya da dokunmanı istememeli! Hiç kimse senin özel yerlerine bakmamalı ve dokunmamalı, seni seven kişiler dahil!

10 Özel Dokunuşlar: Bazı büyükler bir çocuğun özel yerlerine bazı durumlarda bakabilir ya da dokunabilir! Peki bu büyükler kimler mi? Mesela annen, baban, doktor veya hemşire olabilir. Ancak senden İZİN almak şartıyla!

11 HAYIR DE! Eğer kötü bir dokunuş ya da bakışla karşılaşırsan HAYIR de! 1. HAYIR DE! 2. UZAKLAŞ 3. GÜVENDİĞİN BİR BÜYÜĞE SÖYLE 4. BİRİSİ SENİ DİNLEYENE KADAR SÖYLEMEYE DEVAM ET Kötü bir dokunuşla ya da bakışla karşılaştığında söyleyebileceklerin:  Hayır, yapma  Bunu yapmanı istemiyorum!  Söyleyeceğim!

12 Kötü Sırlar! Bazı kişiler çocukları kötü sırları saklaması için kandırmaya çalışırlar. Eğer biri sana kötü bir dokunuş ya da bakışla ilgili sır tutmanı söylerse: Bu sırrı kesinlikle TUTMAMALISIN!

13 Bazen kötü bir sırrı saklaman için seni kandırmaya çalışabilirler. Labirenti takip et ve her cümleyi oku, bunlara ASLA inanma. «Eğer söylersen annenler sana kızar» «Eğer sırrımızı saklarsan sana oyuncak alırım» «Eğer söylersen başın derde girer» «BUNLARA İNANMA hemen bir yetişkine haber ver» UNUTMA! Kimse bir çocuktan kötü bir sır saklamasını isteyemez!

14 Yabancı birisinin verdiği hediyeyi türü ne olursa olsun kabul etmemelisiniz, ille de kabul etmek istiyorsanız mutlaka anne babanıza sormanız gerekmektedir. Örnekler;  Sen yolda yürürken yanına araba yanaşıp sana bir adres sorsa, kendilerini o adrese götürmelerini isterse ne yaparsın ??  Okul çıkışında bir kadın gelse, annen hasta oldu hastanede yatıyor, seni ona götüreceğim dese ne yaparsın.  Paketlerimi evime çıkarmama yardım eder misin diyen bir yabancıya yardım eder misin ?

15 Kendinize zorla dokunmaya kalkışan, bir yere götürmeye çalışan birisi ile karşılaştığınızda "yüksek sesle bağırmalısınız". Oyun oynarken insanların kalabalık olduğu yerlerde oynamalıyız. Tenha yerler, ıssız sokak araları, parklar, inşaatlar vb. yerlere girmemeye özen gösteriyorsunuz.

16

17 SUNUM BİTMİŞTİR KATILIMIZIN VE DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


"ÇOCUK İSTİSMARI Çocuk istismarı, çocukların başta anne- babaları olmak üzere, kendilerine bakmakla yükümlü kimseler ve diğer yetişkinler tarafından fiziksel,duygual,zihinsel." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları