Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YEDİEYLÜL İLKOKULU Kişisel Sınırlarımız Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi Nisan 2014.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YEDİEYLÜL İLKOKULU Kişisel Sınırlarımız Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi Nisan 2014."— Sunum transkripti:

1 YEDİEYLÜL İLKOKULU Kişisel Sınırlarımız Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi Nisan 2014

2 Kişisel sınır deyince ne anlıyorsunuz?

3 Yakınların bulunduğu dar alan 45 cm Arkadaş alanı 1.2 m Sosyal alan 3,6 m Genel alan

4 BEDENİN KİME AİT?

5 Vücudumuzu nasıl koruyabiliriz ?

6

7

8

9

10

11

12

13 Ruh ve Beden Sağlığı Bir Bütündür

14

15 Dokunma nedir ? Dokunmak birbirimizle iletişim kurmanın önemli bir yoludur. Dokunmanın “ iyi dokunma” ve “kötü dokunma” olmak üzere iki şekli vardır.

16 İYİ DOKUNMA Sevdiğin kişilerin sana sarılması öpmesi Uyandığında annenin sana sarılması ve öpmesi Babanın iyi geceler dilemek için sarılması öpmesi

17 Anneanne/babanne ve dedenin ziyarete geldiklerinde herkesin birbirini kucaklaması ve öpmesi Öğretmenlerinin omzuna dokunması, saçını okşaması Doktorun mesleği gereği sana dokunması

18 KÖTÜ DOKUNMA Dokunma canını acıtıyorsa Dokunulmasını istemediğin halde sana dokunuluyorsa Dokunan kişi kendinin rahatsız hissetmene neden oluyorsa

19 Dokunma seni korkutuyor ve sinirlendiriyorsa Birisi seni kendine dokunmaya zorluyorsa Dokunan kişi bunu hiç kimseye söylememeni istiyorsa Dokunan kişi bunu bir başkasına söylersen sana zarar vereceğini söylüyorsa kötü dokunmadır.

20

21 Kötü dokunma olursa çocuklar kendilerini nasıl hissedebilir ?

22

23

24

25

26 Biri sana kötü dokunursa ne yapman gerekiyor?

27

28

29

30

31

32

33 Kimlerin sana dokunabileceğine, seni öpebileceğine ve sarılabileceğine dair karar SENİN! HAYIR deme hakkı da SENİN!

34 Maalesef bazı yetişkinler onlara duyduğun güveni kötüye kullanabilirler. Yanlış yapan sen değilsin! Yanlış yapan istemediğin bir biçimde sana dokunan kişidir. Kendini suçlama ve kimsenin seni suçlamasına izin verme!

35 Yabancı biri size hediye verirse kabul eder misiniz ?

36 Sen yolda yürürken yanına araba yanaşıp sana biri adres sorsa, kendilerini o adrese götürmelerini isterse ne yaparsın ? Paketlerimi evime çıkarmama yardım eder misin diyen bir yabancıya yardım eder misin ?

37 Sizin yaşınızdaki bir çocuğum yanına18-19 yaşında birisi gelse senle arkadaş olmak istediğini söylese ne yaparsın ? Arkadaşlıklar aynı yaş gruplarında olmalıdır. Okuldan ya da kendi yaş grubundan kişilerle arkadaşlık etmelisin.

38 Oyun oynarken insanların kalabalık olduğu yerlerde oynanmalı Tenha yerlerde oyun oynanmamalı Tenha yerler nelerdir? *Issız sokaklar(Akşam karanlık olduktan sonra sokaklar), *parklar, *alt geçitler, *inşaat alanları, *köprü altları, *insanların kullanmadıkları evler, bahçeler…..

39 Okulda da sağlığımız korumak için; Koridorlarda Sınıflarda Tuvaletlerde değil! Okul bahçesinde ve oyun alanlarında oynamalıyız.

40 ŞİFRE YÖNTEMİ Ailecek birlikte oluşturacağınız ve sadece ailenizin bileceği kısa bir şifre, parola sayesinde kendinizi koruyabilirsiniz.

41 Dinlediğiniz için……


"YEDİEYLÜL İLKOKULU Kişisel Sınırlarımız Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi Nisan 2014." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları