Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KÜÇÜK KAPLUMBAĞA  Bir varmış, bir yokmuş Allah’ın günü çokmuş. Bu günlerin birinde küçücük kaplumbağa sokağa çıkmış. Öteye gitmiş,beriye gitmiş,sıkılmış.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KÜÇÜK KAPLUMBAĞA  Bir varmış, bir yokmuş Allah’ın günü çokmuş. Bu günlerin birinde küçücük kaplumbağa sokağa çıkmış. Öteye gitmiş,beriye gitmiş,sıkılmış."— Sunum transkripti:

1

2 KÜÇÜK KAPLUMBAĞA

3  Bir varmış, bir yokmuş Allah’ın günü çokmuş. Bu günlerin birinde küçücük kaplumbağa sokağa çıkmış. Öteye gitmiş,beriye gitmiş,sıkılmış.  “Kimsecikler de yok,” diye söylenmiş. “Tek başına ne yapayım ben ?”  Hemen önünde duran salyangoz duymuş küçük kaplumbağanın yakınmasını. O küçük kaplumbağayı görüyormuş, ama küçük kaplumbağa onu görmüyormuş

4  Çünkü evinin içinde imiş. Evinin içinde bulunan bir salyangozu kim görse taş filan sanırmış. Küçük kaplumbağa da taş sanmış önce.  Taş sandığı şeyden iki boynuz ile bir baş uzanınca, hele boynuzlar kıvrım kıvrım bükülüp sesler gelmeye başlayınca çok şaşırmış.  Biraz da korkmuş. Ufak adımlarla geri gitmiş.

5  “Kim.. Kimsin sen?” diye kekelemiş.” Ben mi” demiş salyangoz. “Kim olduğumu bilmiyor musun sahi?”  “Bi...bilmiyorum,” diye tekrar kekelemiş küçük kaplumbağa. Salyangoz kıkır kıkır gülmüş:  “Kabuğumun,yani evimin içinde iken görenler çoğunlukla beni taş filan zannederler. Oysa bir salyangozum ben.

6  “Ha!” diye atılmış küçük kaplumbağa. “Sen misin? Annemden dinlemiştim seni. Bizim gibi evini sırtında gezdiriyormuşsun.”  “Ne yaparsın,” derken gülmüş salyangoz. “Kiralar çok yüksek. Kendime bir ev tutamadığım için bu çareyi buldum.”  “Kendi kendine mi yaptın kabuğunu?” diye hayretler içinde sormuş küçük kaplumbağa

7  “Yok.” demiş salyangoz. “Demin şaka etmek istemiştim. Hiç kendi kendime yapabilir miyim?  “Yapamaz mısın ?”  “Yapamam elbet. Sen Yapabilir misin ki kabuğunu?”  Boynunu bükmüş kaplumbağa, “Hayır,” diye cevap vermiş. “Ben her şeyi bilemem ki. Küçücük kaplumbağayım.”

8  “Öyleyse bana kulak ver küçük kaplumbağa. Ben çok yaş bir salyangozum. Bütün bu çevreyi gezip gördüm. Ne kaplumbağalar, ne de salyangozlar kendi kabuklarını yapamaz.”  “İnsanlar gibi satın mı alırlar?”  “Hayır,satın almazlar. Allah bizi böyle yaratmış. Eğer kabuksuz olsaydık, hemen eziliverirdik. Çünkü çok yumuşak mahluklarız.”  “Evet,” demiş küçük kaplumbağa düşünceli bir tavırla.

9  “Bunu annemden de duymuştum.” ”İyi öyleyse. İstersen arkadaş olalım, ne dersin?”  küçük kaplumbağa şöyle bir düşündükten sonra, çekine çekine konuşmuş:  “Bilmem ki anneme sormalıyım.”  “Aferin”, demiş salyangoz. “Sen çok akıllı bir kaplumbağa olacaksın. Annene sorma fikrini beğendim. Çünkü anneler, yavrularından daha iyi bilirler. Git sor bakalım.”

10 EDA KARAKUŞ OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ 2-A SINIFI 00-01-1048


"KÜÇÜK KAPLUMBAĞA  Bir varmış, bir yokmuş Allah’ın günü çokmuş. Bu günlerin birinde küçücük kaplumbağa sokağa çıkmış. Öteye gitmiş,beriye gitmiş,sıkılmış." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları