Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ GENÇLERLE ANNE BABA İLİŞKİSİ Kaan KARAKAYA Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ GENÇLERLE ANNE BABA İLİŞKİSİ Kaan KARAKAYA Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen."— Sunum transkripti:

1

2 ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ GENÇLERLE ANNE BABA İLİŞKİSİ Kaan KARAKAYA Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

3 Kaan KARAKAYA Rehber Öğretmen Kasım 2011 BÜYÜME VE GELİŞME DÖNEMLERİ 1.Bebeklik Dönemi ( 0 -12 Ay) 2.Çocukluk dönemi ( 1 - 6 Yaş) 3.Okul Çağı Dönemi (6 - 11 Yaş) 4.Ergenlik Dönemi (12- 21 Yaş) 5.Yetişkinlik Dönemi ( 21- 65 Yaş) 6.Yaşlılık Dönemi (65-.....)

4 ERGENLİK: Ergenlik; çocukla yetişkinlik arasına kalan bir ara dönemdir. Bu dönemde “BEN KİMİM?”, “NEYE İNANIP DEĞER VERİYORUM?” gibi soruların cevabı aranır.

5 4 Ergenlik Döneminde Gelişim –Fiziksel Gelişim –Bilişsel Gelişim –Duygusal Gelişim –Sosyal Gelişim

6 Dünyada ergen olmaktan daha zor bir şey varsa o da ergenlik çağındaki bir gencin anne babası olmaktır.

7 ERGEN GENÇLERİN ŞİKÂYETLERİ (1) Büyüklerin anlayışsızlığı ve baskısı,onur kırıcı davranışlar Büyüklerin anlayışsızlığı ve baskısı,onur kırıcı davranışlar Evde dayağın bir eğitim aracı olarak kullanılması Evde dayağın bir eğitim aracı olarak kullanılması Çocuk yerine konmak, ana-babaya karşılık verememek Çocuk yerine konmak, ana-babaya karşılık verememek

8 ERGEN GENÇLERİN ŞİKÂYETLERİ (2) İzinsiz dışarı çıkamamak İzinsiz dışarı çıkamamak Ana-babanın arkadaş seçimlerine karışmaları Ana-babanın arkadaş seçimlerine karışmaları Kendine güven duymamak, sık sık yaptığı hatalardan dolayı eleştirilmek Kendine güven duymamak, sık sık yaptığı hatalardan dolayı eleştirilmek

9 ANNE BABALARIN ŞİKÂYETLERİ (1) Son derece asi ve hırçın olmaya başladı. Son derece asi ve hırçın olmaya başladı. Başına buyruk olmak istiyor. Dayak,kötü söz,tatlı söz hiçbiri sonuç vermiyor. Başına buyruk olmak istiyor. Dayak,kötü söz,tatlı söz hiçbiri sonuç vermiyor. Her istediğini yaptırmak istiyor.Siz bana karışamazsınız diyor Her istediğini yaptırmak istiyor.Siz bana karışamazsınız diyor

10 ANNE BABALARIN ŞİKÂYETLERİ (2) Ders çalışmıyor. İki kez okula gitmemiş. Arkadaşlarıyla gezmiş. Sorunca yalan söyledi. Bu davranışı bizi çok şaşırttı. Ders çalışmıyor. İki kez okula gitmemiş. Arkadaşlarıyla gezmiş. Sorunca yalan söyledi. Bu davranışı bizi çok şaşırttı. İleri derecede alıngan. Olur olmaz her şeye ağlıyor. İleri derecede alıngan. Olur olmaz her şeye ağlıyor. Durgunlaştı,dalgınlaştı. Çabuk karamsarlığa düşüyor. Durgunlaştı,dalgınlaştı. Çabuk karamsarlığa düşüyor.

11 ANNE BABALAR ERGEN ÇOCUKLARIYLA NASIL İLETİŞİM KURMALI?

12  Ergene karşı yetişkinin baskı ve yasaklara dayanan disiplin anlayışı, bu evreyi çatışmalarla dolu, olumsuz bir döneme dönüştürebilir.  Zor yoluyla veya sevgi esirgeyerek denetlemek kısa vadede geçerli gibi görünebilir.Otorite olmadığı zamanlar kontrol dışı hareket ve istekler artar.

13  Aşırı baskı ve aile içi gerginlik, Ergeni evden ve okuldan kaçmaya iten davranış ve uyum bozukluklarına neden olan etkenler arasında sayılabilir.

14  Aile içinde ergene yöneltilen farklı tutumlar, ergenin dengesizlik ve kararsızlığını arttırır. Örneğin, bir gün:’sen daha çocuksun, bunu bilmezsin.’ diyen bir yetişkinin bir başka gün: ‘kocaman adam oldun, hala bilemiyorsun.’ şeklindeki suçlaması, ergeni dengesizliğe iten bir nedendir.

15  Ergenlik çağını bilinçli karşılayan anne babalar önemli yanlışlar yapmaktan sakınabilirler. Gencin tepkileri ve çelişkili davranışları karşısında soğukkanlı olabilirlerse onları daha iyi anlayıp hoşgörülü davranabilirler.

16  Ergen hiçbir zaman başkalarının önünde eleştirilmemeli, davranışları başkalarınınkiyle karşılaştırılmamalıdır.

17  Ergen, kültürüne özgü toplumsal değerleri kendi arkadaş grubu içinde yaşayarak öğreneceğinden, anne ve babalar, kendileriyle olan bağların zayıflayacağı endişesiyle arkadaş ilişkilerini engellememelidirler.

18  Bu dönemde ;  En azından gencin artık daha fazla kendi adına karar verebilmesi,  Kendi sorumluluklarını üstlenebilmesi,  Kendi işlerini düzenleyebilmesi beklenmelidir.

19  Çocukluk döneminde, aileler çocuklarının hemen hemen her şeyinden haberdar olup ilgilenirken  Şimdi artık gencin kendine özgü, ailesiyle paylaşmayacağı bir alanı var olmaya başlar. Bu sadece davranış açısından değil düşünsel açıdan da olur.  Duygularını daha çok Arkadaşları ile paylaşmayı tercih ederler

20  Bu dönemde gencin sinirliliğinin, zorluklarının, üzüntülerinin üzerine çok gitmemek, ona bütün bunları atlatacağını söyleyerek, sakin bir tavırla yaklaşmak gerekir.  Anne babalar çocuklarına istedikleri zaman yanlarında oldukları mesajını vermelidirler.

21  ERGENLERLE İLİŞKİLERDE ÖNEMLİ TAVSİYELER

22  Anlamak için önce aktif şekilde dinleyin  Duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebilmesine izin verin  Duygularını paylaşın  ona inandığınız ve güvendiğinizi gösterin

23  Empati Kurun  Onunla ve sorunuyla ilgilendiğinizi gösterin  Ona değer verin ve Önemseyin  Her ne yaşarsa yaşasın aile olarak hep yanında olduğunuzu hissettirin  Sabredin

24  Kusursuz genç ve ergen yoktur. DİNLEDİĞİNİZ İÇİN DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER… TEŞEKKÜRLER…


"ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ GENÇLERLE ANNE BABA İLİŞKİSİ Kaan KARAKAYA Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları