Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ajanda 1. Neden MEF? 2. Üniversite Seçim Rehberi 3. Sorular.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ajanda 1. Neden MEF? 2. Üniversite Seçim Rehberi 3. Sorular."— Sunum transkripti:

1 Ajanda 1. Neden MEF? 2. Üniversite Seçim Rehberi 3. Sorular

2 MEF’in Farkları  Flipped Class – Tersyüz Eğitim  3+2 (ya da 3+1+X)  3+1 (ya da 3 yılda lisans ve 1 yılda yüksek)  Yenilikçilik (örneğin YKB MYO)  Gerçek vakıf  Akademisyenlerce yönetiliyor  En iyi açılış performansı  Yüksek burs (%61)  Maslak, Uniq

3

4 Prof. Dr. Erhan Erkut, MEF Üniversitesi Hangi Üniversite?

5 Okumadan Tercih Yapmayın  Çantanızda  Üniversite Seçim Rehberi (21 Temmuz 2014)  Üniversite Tercihi (Temmuz 2015, Hürriyet)  Meslek Seçimi (Temmuz 2015, Hürriyet)  Kendini Farklılaştıran Öğrenci Dünyayı Farklılaştırır (3 Mayıs 2012)  Yeni Kurulan Bir Üniversiteyi Neden Seçelim? (31 Temmuz 2014)  Blogumda (www.erhanerkut.com)  Yatay Geçiş (31 Ocak 2015)  Üniversite Kurma Ekonomisi (8 Şubat 2015)  Üniversitelerin Araştırma Çıktıları Üzerine (4 Mayıs 2015)

6 Tercih Yaparken…  Kısıtlar  Alternatifleri elerler  Kriterler  Elenmemiş alternatifler arasından tercihi sağlarlar  En fazla bir saatte gidebileyim.  En çok 20,000 TL verebilirim.  Benim için yurt dışı olanakları klüplerden daha önemli.  Akademisyen olmak istediğimden araştırma güçlü olmalı.

7 Elemeler  Kısıtları uyguladınız  Bölümde en az 4 öğretim üyesi  Öğrenci hoca oranı en fazla 30  Ulaşım en fazla bir saat  Yıllık toplam maliyet en fazla 20,000  İstediğim çift anadalı yapabilme esnekliği  Kalan alternatifler arasından nasıl seçim yapacaksınız?

8 Hangi Üniversite? Akademisyenler ÖğrencilerSistem (Fiziksel, Mali, Eğitim) Üniversite

9 Akademisyenler  Eğitim (hangi üniversitelerde)  Deneyim (akademik + mesleki)  Sayı  program sayısı ve seviyesi  açılacak derslerin sayısı  öğrenci sayısı  Denge ve Farklılıklar

10 Akademisyenler: Denge ve Farklılıklar  Eğitim farklılıkları (farklı okullar/ülkeler)  Yaş farklılıkları  Cinsiyet dengesi  Öğretim üyesi/öğretim görevlisi dengesi  Akademik düzey farklılığı (Prof, Doç, YarDoç)  Tam zamanlı/yarı zamanlı dengesi  Akademisyen/pratisyen dengesi  Uzmanlık alanı dengesi

11 Akademisyenler  Ders yükü (haftada 6 saat, 9, 12, 15, … mi?)  Yayınlar  TÜBİTAK ULAKBIM Cahit Arf Bilgi Merkezi  Google Scholar  Araştırma desteği  Kişisel araştırma fonları  Araştırma için gereken ortamın sağlanması  Ders yüklerinin dağıtımı  Ödüller ( TÜBİTAK)

12 Kritik Sorular -- Akademisyenler  Tam zamanlı öğretim üyeleri/nin  sayısı ne?  ders yükü haftada kaç saat? (kontrat)  derslerin yüzde kaçını veriyorlar?  yüzde kaçı dünyanın ilk 200 ve Türkiye’nin ilk 5 üniversitesinden doktoralı?  geçen yıl yazdıkları endeksli makale sayısı, aldıkları araştırma desteği miktarı, ve ödüller neler?

13 Öğretim üyesi başına düşen yayın sayısına göre ilk 10 üniversite (2011-2014)

14 Öğretim üyesi başına düşen atıf sayısına göre ilk 10 üniversite (2011-2014)

15 URAP 2013 (Ist Vakıf)

16 Girişimci Yenilikçi Üniv. (TÜBİTAK) İstanbul (Devlet + Vakıf)

17 Kritik Sorular -- Öğrenciler  Öğrencilerinizin yüzde kaçı mezun olabilmekte? ortalama mezuniyet süresi?  Mezunların yüzde kaçı (3 ay sonra) maaşlı bir iş buldu (nerede, ne olarak)? aile şirketinde çalışıyor? askere gitti? kendi işini kurdu? lisans üstü ve doktora programlarına dâhil oldu (nerede)? hala iş arıyor?  Mezunların özgeçmişlerini görebilir miyiz?

18 Kritik Sorular -- Sistem  Kütüphanenizde kaç kitap ve kaç sürekli yayın var?  Veri tabanlarına yılda ne kadar harcıyorsunuz?  Öğrencilerin yüzde kaçı Erasmus ile değişime gidiyor?  Hazırlık sonrası ortalama TOEFL skorunuz nedir?  Yılda kaç öğrenciyi staja yerleştiriyorsunuz?  Birinci sınıfta ortalama sınıf büyüklüğü nedir?  Öğrenci başına kaç metrekare kampüs alanınız var?  İngilizce öğretmenlerinin yüzde kaçı yabancı?  Eğitim sistemi hangisi (ders, vaka, lab, aktif, flipped)?

19 Kritik Sorular -- Sistem  Maliyet  Eğitim ücreti + yaz okulu ücreti  Ek ücretler (spor, teknoloji, sağlık, öğrenci hizmetleri, kayıt, not dökümü vs.)  Ulaşım ve/veya yurt ücreti  Yemek ücreti  Ders malzemeleri (kitap vs.) ücreti  Yıllık bütçenizin ne kadarını vakfınız karşılıyor?  Klüplere yılda ne kadar bütçe ayırıyorsunuz?  Öğrenci başına yıllık harcamanız nedir?

20 Tasarım Robotu

21 Erhan Erkut -- İletişim  Twitter: @ErhanErkut  E-mail:  erkute@mef.edu.tr  erhanerkut2000@gmail.com  Blog: www.erhanerkut.comwww.erhanerkut.com 21


"Ajanda 1. Neden MEF? 2. Üniversite Seçim Rehberi 3. Sorular." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları