Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GAZ SIVIKATI MADDENİN HALLERİ KATI MADDELER : Çevremizde gördüğümüz tahta,toprak,demir,kağıt gibi maddelere katı maddeler denir..

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GAZ SIVIKATI MADDENİN HALLERİ KATI MADDELER : Çevremizde gördüğümüz tahta,toprak,demir,kağıt gibi maddelere katı maddeler denir.."— Sunum transkripti:

1

2

3 GAZ SIVIKATI MADDENİN HALLERİ

4 KATI MADDELER : Çevremizde gördüğümüz tahta,toprak,demir,kağıt gibi maddelere katı maddeler denir..

5 KATI MADDELERİN ÖZELLİKLERİ 1. Her katı maddenin belli bir şekli,hacmi ve kütlesi vardır. 2. Katılar akışkan değildir. 3. Katıların şekilleri dışarıdan bir etki olmadıkça değişmez.

6 SIVI MADDELER Su,süt,ispirto,kolonya,zeytin yağı,gazyağı gibi maddelere sıvı madde denir.

7 SIVI MADDELERİN ÖZELLİKLERİ 1.Sıvı maddelerin belirli bir hacmi ve kütlesi vardır. 2. Sıvı maddeler,akışkan özelliğe sahiptir. 3. Sıvılar içinde bulunduğu kabın şeklini alırlar.

8 Küçük taneli katıların sıvı gibi davranması bunların sıvı olduğu anlamına gelmez. Örnek: Mercimek, çay, pirinç, kum

9 GAZ MADDELER Nefes alırken,ciğerlerimize hava dolar.Hava,gaz halinde bir maddedir. Hava,su buharı,mutfak gazı gaz maddelere örnektir.

10 Gaz halindeki maddelerin belli şekli yoktur. Gaz maddeler bulundukları kabı tamamen doldururlar. Gaz maddeler akışkandır. Gaz maddeler bulundukları ortamda hızla yayılırlar.

11 SIVI GAZ KATI silgi karbondioksit ayran oksijen zeytin yağ su havadoğal gaz buğday benzin kum tüp gaz kola soda elma buz toprak

12 Hakan fettahoglu


"GAZ SIVIKATI MADDENİN HALLERİ KATI MADDELER : Çevremizde gördüğümüz tahta,toprak,demir,kağıt gibi maddelere katı maddeler denir.." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları