Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAZIM KURALLARI. DE ‘ NİN YAZIMI. -de eki (-de, -da, -te, -ta) Ektir. Sözcüğe bitişik yazılır. Çıkardığımızda anlam bozulur. ÖRNEK: Okulda olanları unutamam.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAZIM KURALLARI. DE ‘ NİN YAZIMI. -de eki (-de, -da, -te, -ta) Ektir. Sözcüğe bitişik yazılır. Çıkardığımızda anlam bozulur. ÖRNEK: Okulda olanları unutamam."— Sunum transkripti:

1 YAZIM KURALLARI

2 DE ‘ NİN YAZIMI. -de eki (-de, -da, -te, -ta) Ektir. Sözcüğe bitişik yazılır. Çıkardığımızda anlam bozulur. ÖRNEK: Okulda olanları unutamam. Sınıfta çok başarılı öğrenciler var. Kalemim Ali’de kalmış. Yarın akşam yemekte buluşalım.

3 de BAĞLACI (de, da) Bağlaçtır. Sözcükten ayrı yazılır. Çıkardığımızda anlam bozulmaz. Fakat daralabilir. ÖRNEK: Sen de benimle gel. O da bizimle gelsin. Ayşe de bu konuyu iyi anlamış. Hakan da arkadaşına iyi davranıyor.

4 Çantamı evde unuttum DY Bu problemi kardeşimde çözebilir.DY Geçen yıl bir iş bulduda çalışıyor. DY Necati Cumali’yi de kaybettik.DY Bu film hiçte güzel değil. DY Sinop ta Karadeniz kıyısındadır.DY Zonguldak da Karadeniz’dedir.DY Ben yemekte bulunamayacağım. DY Ankara’da bir hafta kalacağım.DY Tarık Buğra da iyi bir öykücüdür. DY Bu öyküyüde okudumDY Bu işi güç te olsa yapacağız.DY Seninki bugünde gelmedi. D Y ALIŞTIMALAR

5 Ki’nin Yazımı: Formül: ki’den önceki kelimemize «ki»den sonra «–ler, -lar» eki eklenir. Kelimemiz düzgün, anlamlı bir kelimeyse birleşik; anlamlı değilse ayrı yazılır. Örnek: Evdeki televizyon bozulmuş. Evdeki + ler: Evdekiler Anlamlı bir kelime Birleşik yazılır. Örnek: Okula geç kaldı ki yok yazıldı. Kaldıki + ler: Kaldıkiler Anlamlı bir kelime değil. Ayrı yazılır.

6 Kİ BAĞLACI Öncesindeki kelimeden ayrı yazılır. NOT: İstisna olarak aşağıdaki kelimlerde «ki» her zaman birleşik yazılır. SANKİ OYSAKİ MADEMKİ BELKİ HALBUKİ ÇÜNKÜ MEĞERKİ Kİ EKİ: Öncesindeki kelimeye birleşik yazılır.

7 Çalışki başarılı olasın DY Bu ev bizimkinden daha geniş DY Benim ki bugün okulda kaybolmuş.DY Madem ki gelecektin neden beni aradın? DY Akşamki yemeğe mutlaka gelin DY Bahçede ki çiçekleri sulayın. DY Bu seneki artışlar çok kötü. DY ALIŞTIRMALAR


"YAZIM KURALLARI. DE ‘ NİN YAZIMI. -de eki (-de, -da, -te, -ta) Ektir. Sözcüğe bitişik yazılır. Çıkardığımızda anlam bozulur. ÖRNEK: Okulda olanları unutamam." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları