Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELİF EROĞLU PSİKOLOJİK DANIŞMAN M.T.O.K. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELİF EROĞLU PSİKOLOJİK DANIŞMAN M.T.O.K. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunları."— Sunum transkripti:

1

2 ELİF EROĞLU PSİKOLOJİK DANIŞMAN

3 M.T.O.K. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunları

4 M.T.O.K.’ lar Teknoloji Fakülteleri Sanat ve Tasarım Fakülteleri Turizm Fakülteleri’ nde meslek lisesi öğrencileri için ayrılmış kontenjanlardır.

5 Kontenjanlar genel kontenjan ve MTOK kontenjanı olarak ayrılmıştır. MTOK Kontenjanı- 20 Genel Kontenjan- 46 MTOK Kontenjanı- 15 Genel Kontenjan- 35 MTOK Kontenjanı- 12 Genel Kontenjan- 28 MTOK Kontenjanı- 20 Genel Kontenjan- 46 MTOK Kontenjanı- 15 Genel Kontenjan- 35 MTOK Kontenjanı- 12 Genel Kontenjan- 28

6 4 yıllık MTOK programlarını SADECE Meslek Lisesi öğrencileri tercih edebilir. MTOK kontenjanlarını genel lise mezunları ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının diğer alanlarından mezun olan adaylar tercihleri arasında gösteremezler.

7 Bu programa yerleştirilecek adayların yerleştirme puanları hesaplanırken OBP’ leri 0,12 ile çarpılacaktır. Ek puan verilmeyecektir

8 Teknoloji Fakültelerindeki Mühendisliklerin Diğer Mühendisliklerden Farkı MTOK kontenjanlarıyla Teknoloji Fakültelerindeki Mühendislik alanlarını kazanan öğrencilere, diğerlerinden farklı olarak bir yıl matematik ve fen derslerinden oluşan bilimsel hazırlık sınıfı programı uygulanmaktadır.

9 Teknoloji Fakültelerindeki Mühendisliklerin Diğer Mühendisliklerden Farkı Teknoloji Fakülteleri diğer mühendisliklere göre daha uygulamaya yönelik Teknoloji Fakültelerinde yaz stajı dışında bir yarıyıl boyunca işyeri eğitimi var Teknoloji Fakültesi mezunları pedagojik formasyon alıp mesleki ve teknik okullarda öğretmen olabilirler

10 TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MTOK BÖLÜMLERİ 1Adli Bilişim MühendisliğiMF-4 2Ağaç İşleri Endüstri MühendisliğiMF-4 3Bilgisayar MühendisliğiMF-4 4Bilişim Sistemleri MühendisliğiMF-4 5Biyomedikal MühendisliğiMF-4 6Elektrik-Elektronik MühendisliğiMF-4 7Endüstriyel Tasarım MühendisliğiMF-4 8Enerji Sistemleri MühendisliğiMF-4 9İmalat MühendisliğiMF-4 10İnşaat MühendisliğiMF-4 11Makine MühendisliğiMF-4 12Malzeme Bilimi ve MühendisliğiMF-4 13Mekatronik MühendisliğiMF-4 14Metalurji ve Malzeme MühendisliğiMF-4 15Otomotiv MühendisliğiMF-4 16Tekstil MühendisliğiMF-4 17Yazılım MühendisliğiMF-4

11 Teknoloji Fakültelerinde Yeni Açılacak Bölümler Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (KTÜ) Polimer Mühendisliği (Karabük Üni.) Optik Mühendisliği (Cumhuriyet Üni.) Harita Mühendisliği (Kahramanmaraş Sütçü İmam Üni.)+ Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği (Batman Üni.) Biyosistem Mühendisliği (Adıyaman Üni.)+

12

13 SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ MTOK BÖLÜMLERİ 1El SanatlarıYGS-5 2El Sanatları Tasarımı ve ÜretimiYGS-5 3Geleneksel Türk SanatlarıYGS-4 4Grafik TasarımıYGS-5 5Kuyumculuk ve Mücevher TasarımıYGS-5 6Moda TasarımıYGS-5 7Tekstil TasarımıYGS-6

14 TURİZM FAKÜLTESİ MTOK BÖLÜMLERİ 1Gastronomi ve Mutfak SanatlarıTS-1 2Rekreasyon YönetimiTS-2 3 Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği TM-1 4Turizm İşletmeciliğiTM-1 5Turizm RehberliğiDİL-1

15 MTOK OLAN ÜNİVERSİTELER 1Afyon Kocatepe Üniversitesi12Kırklareli Üniversitesi 2Amasya Üniversitesi13Kocaeli Üniversitesi 3Batman Üniversitesi14Marmara Üniversitesi 4Celal Bayar Üniversitesi (Manisa)15Mersin Üniversitesi 5Cumhuriyet Üniversitesi (Sivas)16Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 6Dumlupınar Üniversitesi (Kütahya)17Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi 7Düzce Üniversitesi18Pamukkale Üniversitesi (Denizli) 8Fırat Üniversitesi (Elazığ)19Sakarya Üniversitesi 9Gazi Üniversitesi (Ankara)20Selçuk Üniversitesi (Konya) 10Karabük Üniversitesi21 Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta) 11KTÜ (Trabzon)

16 Teknoloji Fakültesi / Sanat ve Tasarım Fakültesi / Turizm Fakültesi Lisans Programları

17 Gazi Üniversitesi Puanlar 390 417 402

18 ELİF EROĞLU PSİKOLOJİK DANIŞMAN

19 EK PUAN 6287 sayılı Kanun’la 2547 sayılı Kanun’a ek “GECİCİ MADDE 61” gereği; bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarının mezunları, Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek alanlarda bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilirken OBP’ nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanlarda yerleştirme puanlarına eklenecektir. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.

20 Ek Puan Ek Puanın en küçük değeri 15 en büyük değeri 30 ‘ dur.

21 BİR ÜNİVERSİTE KAZANIPTA GİTMEYENLER İÇİN KATSAYI UYGULAMASI VE OBP HESAPLANMASI  0.12 OBP katsayısı yarı yarıya düşürülerek 0.06 ile çarpılacak ve 0.06 ek puan katsayısı yarı yarıya düşülerek 0.03 ile çarpılacaktır.

22 Ek Puandan Yararlanan Okul Türleri  Anadolu Öğretmen Lisesi/ Öğretmen Lisesi  Anadolu İmam Hatip Lisesi/ İmam Hatip Lisesi / Diğer Okulların İmam Hatip Programları  Spor Lisesi  Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları

23 EK PUAN 2012-2013 eğitim öğretim yılı itibariyle meslek ve öğretmen liselerinde okumaya başlayanlar (lise1) için ek puan (0.06) artık uygulanmayacak. Yani öğretmen lisesi ve meslek lisesi öğrencileri, 2016 yılında mezun oldukları zaman ek puan alamayacak. 2015 yılında mezun olan öğrenciler ek puandan yararlanacaklar.

24

25

26 Mesleki ve Teknik Okulların Ek Puanla Yerleşebilecekleri Alanlar

27 ELİF EROĞLU PSİKOLOJİK DANIŞMAN

28 DGS Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmaları için kullanılan bir sınavdır. DGS (Dikey Geçiş Sınavı) yılda bir kez yapılmaktadır.

29 DGS’YE KİMLER BAŞVURABİLİR? Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

30 DGS’YE KİMLER BAŞVURABİLİR? Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ ye başvurabilirler. Açık öğretim ve meslek yüksekokullarının ön lisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki açık öğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekmemektedir. Bu durumdaki adaylar kendi alanlarındaki açık öğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkına sahiptirler.

31 DGS’YE KİMLER BAŞVURAMAZ? Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ ye başvuramazlar.

32 DGS’ nin İÇERİĞİ VE SINAV SÜRESİ DGS’de; 60 Sayısal (Matematik) 60 Sözel (Türkçe) sorusu sorulmaktadır. Toplam süre 140 dakikadır.

33 DGS PUANLARI NE KADAR GEÇERLİDİR? 2015 DGS puanları sadece 2015-2016 öğretim yılı için geçerlidir. Yani DGS puanları sadece 1 yıl geçerlidir.

34 Genel Bilgiler DGS tercihlerinde en fazla 30 tercih yapılabilir. DGS’ de boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.DGS ile merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir.

35 Genel Bilgiler Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilir.

36 Genel Bilgiler Bir lisans programa yerleşen adaylar gittikleri üniversitelere göre farklı durumlarla karşılaşabilirler. Kimi üniversiteler kredi uyumu açısından 2.sınıftan, kimi üniversiteler direkt 3. sınıftan başlatırken, kimi üniversiteler de 1 sene intibak programı uygulamaya devam etmektedir. Bu nedenle tercih yaparken, tercih yapılacak üniversitenin yaptığı uygulamayı önceden öğrenerek ona göre tercih yapılması gerekmektedir.

37 Genel Bilgiler DGS’ de de kazananlardan bir sonraki yılki girişlerinde puan kesintisi olacaktır. 2014-DGS’ de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2015-DGS’ de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

38 DGS KONTENJANLARI TOPLAM KONTENJANLAR TOPLAM DGS 201018.759 DGS 201123.532 DGS 201230.349 DGS 201334.665 DGS 201440.490

39 ÖRNEK SORULAR

40

41 ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

42 MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE DİKEY GEÇİŞ YAPILACAK YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI

43 2014-DGS Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Büyük ve En Küçük Puanlar

44 Dinlemek zordur, dinlediğiniz için Teşekkürler..


"ELİF EROĞLU PSİKOLOJİK DANIŞMAN M.T.O.K. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları