Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Kırım- Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı.  Kırım-Kongo Kanamalı (Hemorajik) Ateş (KKHA),keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etkenin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Kırım- Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı.  Kırım-Kongo Kanamalı (Hemorajik) Ateş (KKHA),keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etkenin."— Sunum transkripti:

1  Kırım- Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı

2  Kırım-Kongo Kanamalı (Hemorajik) Ateş (KKHA),keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etkenin neden olduğu, ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden hayvan kaynaklı bir enfeksiyondur.

3 Tarihçe Tarihçe  Bu hastalığın Orta Asya'da daha önceleri, "Kara Humma" denilen hastalıkla aynı olduğu tespit edilmiştir. Bir başka adı ise Orta-Asya Kanamalı Hummasıdır.  1944 -1945 yıllarında Batı Kırım steplerinde Sovyet askerleri arasında ateş ve kanamayla seyreden salgına Kırım Hemorajik(kanamalı)Ateşi adı verilmiş.  1956 yılında Zaire’de benzer tablodaki enfeksiyon etkenine Kongo Virüsü adı verilmiş.  1969 yılında her iki etkenin aynı virüs olduğu belirlenerek Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi olarak hastalık yeniden adlandırılmış.  Türkiye’de ilk kez 2002 yılında ortaya çıkan salgın sırasında tanımlanmıştır. Kırım -Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı

4  2002 yılının ilkbahar ve yaz aylarında, Tokat ve çevresinde özellikle kırsal kesimde yaşayanlarda ateş ve kanama ile seyreden salgın şeklinde dikkati çekti.  Sağlık Bakanlığının yaptığı çalışmalar sonucunda Ağustos 2003’te hastalığın KKKA Hastalığı olduğu belirlenmiştir.  Hastalık her yıl Mart-Kasım ayları arasında görülmekte olup Temmuz-Ağustos aylarında artış göstermektedir.

5 Siyah noktalar vakaların görüldüğü alanları temsil etmektedir. Kaynak:Sağlık Bakanlığı-2009

6  Hastalık genellikle meslek hastalığı şeklinde karşımıza çıkar.  Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar.  Veterinerler.  Kasaplar.  Mezbaha çalışanları.  Sağlık personeli özellikle risk gurubudur.  Kamp ve piknik yapanlar, askerler ve korunmasız olarak yeşil alanlarda bulunanlar da risk altındadır.

7  Kenenin insana tutunması ve kenenin ezilmesi  Bulaşıcılık döneminde hasta hayvanın kan ve dokuları ile direkt temas  KKKA hastalarının hastalık taşıyan kan ve vücut sıvılarının sağlam insana bulaşması(enjektör,pansuman malzemeleri,laboratuar da kan tüpleri gibi)

8  Kene ısırması ile belirtilerin ortaya çıkması 1-3 gündür.Bu süre 7-10 güne kadar uzayabilir.  Dolaylı olarak yani hastalık taşıyan insan veya hayvanın kan ve kirli atıklarıyla temasta bu süre 5-6 gündür.Bu süre en fazla 10-14 güne kadar uzayabilmektedir.

9  Ateş,  Baş ağrısı,  Kırıklık,  Halsizlik,  Belirgin iştahsızlık,  Bulantı- Kusma,  Karın ağrısı,  İshal,  Kanama bozukluğu,  Yüzde göğüste kırmızı döküntüler,  Gözde kızarıklık,  Kol,gövde ve bacaklarda morluklar,  Burun kanaması,  İdrarda ve dışkıda kan.

10  Uygulanacak ilk tedavi destek tedavisidir. Sıvı elektrolit izlenmesi,kan kaybına yönelik ve yüksek ateşe yönelik tedavi, yapılabilir.  Solunum ve dolaşım desteği verilebilir.  Hastalığın spesifik bir tedavisi bulunmamakla birlikte, antiviral ilâçlardan ribavirin isimli ilaç kullanılmaktadır.  Böbrek yetmezliği gelişmiş ise hemodiyaliz yapılabilir.

11  Hayvanlar ve hayvan barınakları ilaçlanarak keneye karşı mücadele edilmelidir.  Hayvanlarla temas eden ve barınaklara girip çıkan kişiler vücutlarını kene yönünden  kontrol etmeli,kene varsa uygun yöntemle uzaklaştırılmalıdır.  Hayvanlara yapışan keneler asla çıplak elle çıkarılmamalı ve kene patlatılmamalıdır.  Piknik alanı,çalılık,su kenarları ve gür otların bulunduğu yerlere çıplak ayak ve kısa giysiler ile gidilmemelidir.

12  Bu ortamlarda pantolon paçası çorap içine alınmalı,lastik çizme giyilmeli ve dönüşte vücut kene yönünden kontrol edilmeli,kene varsa uygun yöntemle uzaklaştırılmalıdır.  Riskli alanlarda böcek öldürücü ilaçlarla çevre ilaçlaması yapılmalıdır.Sivrisinekler için kullanılan direk vücuda sürülen ilaçlar kene içinde kullanılır.Kısa süreli koruma sağlar.  Vücuda yapışan kene üzerine alkol,gazyağı gibi kimyasallar dökülmemeli,ateşle uzaklaştırmaya çalışılmamalıdır.  Bu işlemler kenenin kusmasına sebep olarak hastalık yapan virüsun vücuda girişine sebep olmaktadırlar.

13  Kenenin en kısa sürede çıkarılması çok önemlidir.(24saat içinde)  Keneler kesinlikle ezilmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan bir pens yardımıyla kenenin vücuda yapıştığı yerden tutularak, sağa sola oynatılarak çıkarılmalıdır.  Kene üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, gaz yağı, kolonya vb.) kesinlikle dökülmemeli ve keneler sigara veya kibrit gibi fiziksel yöntemlerle uzaklaştırılmaya çalışılmamalıdır.  Mecbur kalınırsa (deri içinde kenenin başının kalması vb.) kenelerin cerrahi yöntemle çıkarılması gerekmektedir.

14  Vücuda yapışan kenenin çıkarılma yöntemi bilinmiyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.  Kene evde çıkarılmışsa ateş yükselmesi,halsizlik gibi belirtilere dikkatli olunmalı ve sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.  KKKA hastalığına yakalanan kişilerin ve hayvanların vücut sıvılarına temasta eldiven kullanılmalıdır.  Hastanın kullandığı malzemeler ve tuvaletler çamaşır suyu ile temizlenmelidir.

15 Kaynak:Sağlık Bakanlığı

16 16 Gövdeden tutarak çekmeyin Üzerine hiç bir şey dökmeyin Elinizle veya herhangi bir cisimle keneyi ezmeyin

17 HAZIRLAYAN M.E.B. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü


" Kırım- Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı.  Kırım-Kongo Kanamalı (Hemorajik) Ateş (KKHA),keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etkenin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları