Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Selimağa Camii 05.01.2013 Aile Okulu Dersleri-6 Hoş geldiniz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Selimağa Camii 05.01.2013 Aile Okulu Dersleri-6 Hoş geldiniz."— Sunum transkripti:

1 Selimağa Camii 05.01.2013 Aile Okulu Dersleri-6 Hoş geldiniz.

2 Paylaşmak nedir? Paylaşmak gerekli midir? Niçin paylaşırız? Paylaşmak bizlere neler kazandırır? Evin içinde neler paylaşıyorsunuz? PAYLA Ş MA KAL İ TES İ

3 Paylaşmak; korku ve endişenin ortadan kalkması, sevginin sizi çepeçevre kuşatması anında mutluluk veren bölüşümdür.

4 Evi, aşı, maaşı, arabayı Yastığı, yorganı, yatağı Sırları, dertleri, acıları Sevinçleri, coşkuları, ülküleri Bilgiyi, görgüyü, sevgiyi, övgüyü P A Y L A Ş M A K

5 Evlenen kişiler, hastalıkta ve sağlıkta, varlıkta ve yoklukta, sevinçte ve kederde her şeylerini paylaşmak üzere bir akit yapmışlardır. Evlilik bu açıdan başlı başına bir paylaşımdır.

6

7 Ailede en büyük erdem, SEVGİ’ dir, sevgi paylaşımıdır. Bu paylaşım, kıskançlık içermesi açısından en hassas paylaşımdır. Dengeyi korumalı, sevgi paylaşımında da ölçülü olunmalıdır. Çünkü, eşiniz ve anneniz arasında tercih yapmanız gereken özel anlar olabilir.

8 Bazen sevgi paylaşımı, kayınvalide ve anneler araya girince, bir de ‘ senin ailen- benim ailem’ ikilemi doğunca, büyük bir yıkıma dönüşür. Çünkü annelerin gelinlerini veya damatlarını kıskanmalarının altındaki psikolojik sebep, evlatlarının sevgisini bir el kızı veya oğlu ile paylaşmayı kendilerine yediremeyişleridir.

9 Ailede dertlerin paylaşımı kadar sevinçlerin paylaşımı da bir zarurettir. Sevinçler paylaşıldıkça artar, dertler paylaşıldıkça azalır. ‘Paylaş ki çoğalsın.’ düşüncesinden hareketle, her paylaşım bize yeni açılımlar getirecektir. Güzellikleri paylaşmalıyız ki çoğalsınlar, dertler paylaşılmalı ki hafiflesinler.

10 Evin erkeği kazandığı parayı, eşiyle bunu başa kakmadan paylaşmalı, paylaşabilmeli. Zaman en değerli hazinedir. En kıymetli en sevdiğiniz eşlerinizle paylaşın. Evin hanımı özene bezene yaptığı yemeği eşiyle sevgiyle paylaşmalı, paylaşabilmeli.

11 *Paylaşmak sevinç, paylaşamamak ise felakettir. *Paylaşımlar biterse, umutlar da biter. Paylaşım alanlarını artırın. *Paylaşmak sevmektir, anlamaktır. Paylaşmamakta ise gizli bir bencillik vardır. * Eşlerin en azından hayata dair, günlük olayları birlikte konuşup, paylaşabilecekleri bir kültür düzeyinde olmaları, günümüzün en büyük aile yıkım sebeplerinden birisidir.

12 Aile Ok


"Selimağa Camii 05.01.2013 Aile Okulu Dersleri-6 Hoş geldiniz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları