Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÖKÇEN DOĞAR HAZIRLIK B 179

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÖKÇEN DOĞAR HAZIRLIK B 179"— Sunum transkripti:

1 GÖKÇEN DOĞAR HAZIRLIK B 179
CAHİT SITKI TARANCI GÖKÇEN DOĞAR HAZIRLIK B 179

2

3 CAHİT SITKI TARANCININ HAYATI
Cahit Sıtkı Tarancı,4 Ekim 1910, Diyarbakır ‘da doğdu. 13 Ekim 1956, Viyana’da öldü. Şair. Melankoli yüklü dizeleri ile tanınmış, "Otuz Beş Yaş" şiiri ile özdeşleşmiştir. 1953 yılında, genç yaşta ağır bir hastalığa yakalandı yılında tedavi için Avrupa'ya götürüldü; fakat iyileşemedi. Aynı yıl Viyana'da öldü.

4 CAHİT SITKI TARANCININ EĞİTİM HAYATI
İlkokulu Diyarbakır'da bitirdikten sonra, Galatasaray Lisesi'nde okudu. Asıl adı Hüseyin Cahit'tir. Fransızcayı çok iyi öğrenerek Baudelaire, Rimbaud, Mallarmê'yi özümsedi. Mülkiye öğrenimini Türkiye ve Paris'te yaptı. İkinci Dünya Savaşının çıkması üzerine okulunu tamamlayamadan yurda döndü 'da CHP Şiir Ödülü'nde birincilik aldı. Anadolu Ajansı ve Çevirme Bakanlığı'nda tercüman olarak çalıştı.

5

6 CAHİT SITKI TARANCI’NIN KARİYER HAYATI
Şair. Melankoli yüklü dizeleri ile tanınmış, "Otuz Beş Yaş" şiiri ile özdeşleşmiştir. 'Sanat için sanat' ilkesine bağlı kaldı. Ona göre şiir, kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır. Vezin ve kafiyeden kopmamış; ama ölçülü veya serbest, her türlü şiirin güzel olabileceği inancını taşımıştır. Açık ve sade bir üslubu vardır. Çoğu gerçeğe bağlı olan mecazları, derin, karışık ve şaşırtıcı değildir. Uzak çağrışımlara ve hayal oyunlarına pek itibar etmemiştir. Zaman zaman bazı imaj ve sembollere başvurmuştur. Şiirlerinde en çok yaşama sevinci ve ölüm temalarına yer vermiş, nedense hep ölümün üstüne gitmiştir. Ayrıca yitik aşklar, mutlu sevdalar, yalnızlık, yaşadığı bohem hayatın buruklukları, çocukluk özlemi de şiirlerine konu olmuştur. Çeşitli gazetelerde tefrika edilen hikâyeleri 1976 yılında yayınlandı. Ayrıca mektupları da "Ziya'ya Mektuplar" (1957) başlığı altında kitaplaştırıldı.

7 CAHİT SITKI TARACI’NIN ŞİİRLERİ
Ömrümde Sükût (1933) Otuzbeş Yaş (1946) Düşten Güzel (1952) Sonrası (1957)

8 KAYNAK http://tr. wikipedia
KAYNAK 4%B1_Taranc%C4%B1 56&goster=hayat (Kaynak olarak kullanılmıştır.) Cahit Sıtkı Tarancı Şiirleri Translations Cahit Sıtkı Tarancı in English. ce=hp&q=cahit%20s%C4%B1tk%C4%B1%20taranc %C4%B1&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi


"GÖKÇEN DOĞAR HAZIRLIK B 179" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları