Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Cahit Sıtkı TARANCI ( 1910 – 1956 ) “Sanat için sanat” ilkesine bağlı kaldı. Ona göre şiir, kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır. Vezin ve kafiyeden.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Cahit Sıtkı TARANCI ( 1910 – 1956 ) “Sanat için sanat” ilkesine bağlı kaldı. Ona göre şiir, kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır. Vezin ve kafiyeden."— Sunum transkripti:

1

2

3 Cahit Sıtkı TARANCI ( 1910 – 1956 ) “Sanat için sanat” ilkesine bağlı kaldı. Ona göre şiir, kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır. Vezin ve kafiyeden kopmamış; ama ölçülü veya serbest, her türlü şiirin güzel olabileceği inancını taşımıştır. Açık ve sade bir üslubu vardır. Şiirlerinde en çok yaşama sevinci ve ölüm temalarına yer vermiş, nedense hep ölümün üstüne gitmiştir. Önemli kitapları arasında "Otuzbeş Yaş", "Ömrümde Sükut", "Düşten Güzel" ve "Ziya'ya Mektuplar" sayılabilir.

4

5 Cahit Sıtkı TARANCI

6 Kâfi değilmiş gibi gelişi sonbaharın Yardıma mı koşuyor bu yağmur, esmer yağmur ? Kâfi değilmiş gibi gelişi sonbaharın Yardıma mı koşuyor bu yağmur, esmer yağmur ?

7 Karanlık bir mabette yükselen sütunların Esrarlı dehşetini kalbime döker yağmur !.. Karanlık bir mabette yükselen sütunların Esrarlı dehşetini kalbime döker yağmur !..

8 Gene hangi kadındır tarıyor usul Upuzun saçlarını simsiyah bir tarakla ? Gene hangi kadındır tarıyor usul Upuzun saçlarını simsiyah bir tarakla ?

9 Kim bilir, hangi mümbit tarlanındır bu mahsul; Neyle biçilir ki bu, hangi meçhul orakla ? Kim bilir, hangi mümbit tarlanındır bu mahsul; Neyle biçilir ki bu, hangi meçhul orakla ?

10 Sayısız, siyah telli acayip bir kemana Ne kadar da benziyor şimdi kuduran yağmur !.. Sayısız, siyah telli acayip bir kemana Ne kadar da benziyor şimdi kuduran yağmur !..

11 İçimdeki şarkıyı bazen dinleten bana Bazen de gözyaşıma ayak uyduran yağmur !....... İçimdeki şarkıyı bazen dinleten bana Bazen de gözyaşıma ayak uyduran yağmur !.......

12 grafik-animasyon e.nurhan köroğlu grafik-animasyon e.nurhan köroğlu


"Cahit Sıtkı TARANCI ( 1910 – 1956 ) “Sanat için sanat” ilkesine bağlı kaldı. Ona göre şiir, kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır. Vezin ve kafiyeden." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları