Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CAHİT KÜLEBİ  Hayatı  Sanatı  Eserleri  Seçme Şiirleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CAHİT KÜLEBİ  Hayatı  Sanatı  Eserleri  Seçme Şiirleri."— Sunum transkripti:

1 CAHİT KÜLEBİ  Hayatı  Sanatı  Eserleri  Seçme Şiirleri

2 HAYATI  1917’de Zile’nin Çeltek köyünde doğdu. Antalya ve Ankara’da edebiyat öğretmenliği yaptı.Eğitim Müfettişliği ve Kültür Bakanlığı Müsteşarlığında bulundu. SODEP ve SHP’nin kuruculuğu ile politikaya atıldı.1997’de Ankara’da öldü.

3 SANATI  Şiirlerinde Anadolu, Külebi’nin ilham perisidir.Köy hayatını sever ve şiirlerinde işler.Boyun eğme ve isyan şairde görülmez. Doğa ile içiçedir.Halk türkülerine aşıktır.Herhangi bir akıma mensup değildir.

4 ESERLERİ  Adamın Biri -Rüzgar -Yeşeren Otlar Atatürk Kurtuluş Savaşında -Süt -Yangın Türk Mavisi -Güz Türküleri -Sıkıntı ve Umut -Bütün Şiirleri -Şiir her zaman- İçi Sevda Yolculuk

5 SEÇME ŞİİRLERİ  Hikaye  Sevda  Karacaoğlan’a  Köy Öğretmenleri  Özlem  Tokat’a Doğru

6 HİKAYE  Senin dudakların penbe Ellerin beyaz, Al tut ellerimi bebek Tut biraz!

7 2. DÖRTLÜK  Benim doğduğum köylerde Ceviz ağaçları yoktu, Ben bu yüzden serinliğe hasretim Okşa biraz!

8 3. DÖRTLÜK  Benim doğduğum köylerde Buğday tarlaları yoktu Dağıt saçlarını bebek Savur biraz!

9 4. DÖRTLÜK  Benim doğduğum köyleri Akşamları eşkıyalar basardı, Ben bu yüzden yalnızlığı hiç sevmem Konuş biraz!

10 5. DÖRTLÜK  Benim doğduğum köylerde İnsanlar gülmesini bilmezdi, Ben bu yüzden böyle naçar kalmışım Gül biraz!

11 6. DÖRTLÜK  Benim doğduğum köylerde Kuzey rüzgarları eserdi Hep bu yüzden dudaklarım çatlaktır Öp biraz!

12 7. DÖRTLÜK  Sen Türkiye gibi aydınlık ve güzelsin Benim doğduğum köyler de güzeldi Sen de anlat doğduğun yerleri Anlat biraz!

13 SEVDA  Bildim ki nasibim yalnız sen, Ekmeğim senden gelirmiş İnsan uyuyabilirmiş İzin verirsen.

14 (SEVDA) 2. DÖRTLÜK  Dolaşamıyorum sokakta Rüzgarla serinleyemiyorum, Esneyip gerinemiyorum Upuzun yatamıyorum parkta.

15 (SEVDA) 3.DÖRTLÜK  Bir mavi balon mudur bu yaz İçi sevda dolu yolculuk, Kurtar beni artık ey çocuk! Dişleri papatyadan beyaz!

16 KARACAOĞLAN’A  Bacanak, senin sevdiğin Kızların gelinlerin Kemikleri sürme oldu ama Yaşadı türkülerin

17 (KARACAOĞLAN’A) 2.DÖRTLÜK  Sevmeye Hörü’nün beli Yürüyüşü Esme’nin Bacanak Elif’i unuttun mu? Erciyes’te gördüğün gelin.

18 (KARACAOĞLAN’A) 3.DÖRTLÜK  Her sabah her sabah kalkıp Ardı sıra göçlerin Şimdi de yurdumuzda Geziyor türkülerin

19 KÖY ÖĞRETMENLERİ  Yurdumuz uçsuz bucaksız Gökte yıldız kadar köylerimiz var. Ama uzak, ama harap, ama garipsi... Alın benim gönlümden de o kadar

20 (KÖY ÖĞRETMENLERİ) 2. DÖRTLÜK  Uzak köylerimizde kuşlar gibi Her sabah çocuklar size uçar. Ama küçük,ama büyüyen,ama güleç... Alın benim gönlümden de o kadar.

21 (KÖY ÖĞRETMENLERİ) 3. DÖRTLÜK  Siz kara göklerin yıldızları Işıtın yurdumuzu Ama düşe kalka,ama yiğit,ama umutlu... Alın benim gönlümden de o kadar.

22 ÖZLEM  Şimdi tarlalarda güneş vardır, Karlar donmuştur otların uçlarında, Artık akşamları dinlenemem Başım avuçlarında

23 (ÖZLEM)2. DÖRTLÜK  İçi korku dolu kış gecesi Hiç yatağın yok mu sıcak Dağları dolduran kır çiçeği Hangi rüzgarlar seni koklayacak!

24 (ÖZLEM)3. DÖRTLÜK  Saçlarımı kesip rüzgara atacağım Ta ki haber götürsün bir gün sana İçimde bir şeytan var,diyor ki: Aklına ne gelirse yapsana

25 (ÖZLEM)4. DÖRTLÜK  Ben bu şiiri yazdım atlı talimde Bulunduğum şehir İstanbul’du. Ağır ağır kar yağıyordu Atımın yelesi bulut renginde.

26 TOKAT’A DOĞRU  Çamlıbelden Tokat’a doğru Tozlu yolların aktığı ırmak Ben seni çoktan unuttum Sen de unuttun mu,dön geri bak.

27 (TOKAT’A DOĞRU ) 2.DÖRTLÜK  Atların kuyruğu düğümlü, Bir yandan yağmur yağar, ıslak... Bir yandan hamutlar şak şak eder, Bir yandan tekerler döner,dön geri bak.

28 (TOKAT’A DOĞRU) 3.DÖRTLÜK  Orda derenin içinde İki üç akça kavak Tekerler döner,başım döner Kavaklar yeşeriyor,dön geri bak.

29 (TOKAT’A DOĞRU) 4. DÖRTLÜK  Orda derenin içinde İki üç çırılçıplak Alçacık damı düşündükçe Gözlerim yaşarıyor, dön geri bak.

30 (TOKAT’A DOĞRU) 5.DÖRTLÜK  Irmaklar gibi uzaklaşır Bir türkü kadar uzak Tekerler iki çizgi bırakır, Hamutlar şak şak eder, dön geri bak.


"CAHİT KÜLEBİ  Hayatı  Sanatı  Eserleri  Seçme Şiirleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları