Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Asitler, çözeltiye hidrojen iyonu bırakan bileşiklerdir. Bütün asitler hidrojen (H+) içerir. Genelde;  İndikatörlerin rengini değiştirirler. (Asitler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Asitler, çözeltiye hidrojen iyonu bırakan bileşiklerdir. Bütün asitler hidrojen (H+) içerir. Genelde;  İndikatörlerin rengini değiştirirler. (Asitler."— Sunum transkripti:

1

2 Asitler, çözeltiye hidrojen iyonu bırakan bileşiklerdir. Bütün asitler hidrojen (H+) içerir. Genelde;  İndikatörlerin rengini değiştirirler. (Asitler litmus kağıdını kırmızıya çevirirler).  Bazlarla reaksiyona girdiklerinde tuz ve su oluştururlar

3 ASİTLER Hidroklorik asit (güçlü asit) HCI H + CI – Asetik asit (zayıf asit) C 2 H 4 O 2 (CH 3 COOH)

4 Asitlerin Özellikleri  Sulu çözeltilerinde (H+)verebilen bileşiklere asit adı verilir.  Tatları ekşidir  Turnusol kırmızıya çevirir  Maddeler üzerinde yakıcı etkileri vardır  Sulu çözeltileri elektrik akımını iletir.  Metallere etki ederek hidrojen gazı çıkarırlar.

5 GÜNLÜK HAYATTAN ASİTLERE ÖRNEK

6 BAZLAR Bazlar, hidroksit iyonu bırakan maddelerdir. Örnek olarak Sodyum hidroksit (NaOH) ve amonyum hidroksit (NH4OH) verilebilir. Sodyum hidroksit, Na OH Na + + OH – Amonyum hidroksit, NH 4 OH NH 4 + + OH –

7 Bazların Özellikleri  Acı tada sahiptirler.  Kaygan hissiyatı verirler.  İndikatörlerin rengini değiştirirler. (Litmus kağıdını mavi yaparlar).  Amonyum hidroksit, zayıf bir bazdır ve çökeltiye az miktarda hidroksit iyonu bırakırlar. Güçlü baz ve zayıf baz durumu da asitlerde olduğu gibidir.

8 GÜNLÜK HAYATTAN BAZLARA ÖRNEK  Sodyum hidroksit (NaOH): Sabun, lavabo açıcı.  Potasyum hidroksit (KOH): Arap sabunu, sıvı sabun, şampuan.  Amonyak (NH3): Ev temizlik malzemesi, gübre, patlayıcı madde.(Zayıf bazdır)

9 ASİT-BAZ TANIMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI

10 ASİT+BAZ TUZ Asitler ve bazların nötrleşme tepkimeleri ile birleşmesi sonucu oluşan kristal yapılı katı maddelere tuz denir.

11 H 2 CO 3 +NaOH NaCO 3 SODYUM KARBONAT ( çamaşır sodası)  H 2 CO 3 +Ca(OH) 2 CaCO 3 KALSIYUM KARBONAT (sönmüş kireç)

12

13 pH metre pH metre Asit ve bazların belli bir pH değerleri vardır. 0'dan 14'e kadar olan bir aralıkta ölçülür. pH teriminde "p", eksi logaritmanın matematiksel sembolünden, "H" ise hidrojenin kimyasal formülünden türetilmişlerdir. pH tanımı, hidrojen konsantrasyonunun eksi logaritması olarak verilebilir

14

15


"Asitler, çözeltiye hidrojen iyonu bırakan bileşiklerdir. Bütün asitler hidrojen (H+) içerir. Genelde;  İndikatörlerin rengini değiştirirler. (Asitler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları