Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İçindekiler:  Savaşın nedenleri ve sonuçları  Savaşa katılan ülkeler  Tarihi  Askerin mektubu  Çanakkale ile ilgili şiir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İçindekiler:  Savaşın nedenleri ve sonuçları  Savaşa katılan ülkeler  Tarihi  Askerin mektubu  Çanakkale ile ilgili şiir."— Sunum transkripti:

1

2 İçindekiler:  Savaşın nedenleri ve sonuçları  Savaşa katılan ülkeler  Tarihi  Askerin mektubu  Çanakkale ile ilgili şiir

3 İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'na girmişlerdir. SAVAŞIN NEDENLERİ : Sonuçları: Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Savaş sonucundan iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir

4 İtilaf Devletleriİttifak Devletleri İngiltere Fransa Rusya Almanya İtalya Avusturalya

5 Başlangıç: Bitiş: 1916 18 MART 1915

6 İkinci bölüğün komutanı Yüzbaşı Sırrı Bey, askerlerini savaşa hazırlamak için onların talimlerinden boş kalan istirahat anlarında onlarla tanışıp konuşmaya başlardı. Böyle bir vakitte Yüzbaşı Sırrı Bey, Yozgatlı Hasan’la da tanıştı. Hasan’ın başındaki kına Sırrı Bey’in dikkatini çekti. Cepheye gelen askerlerin sağ ellerinde, sağ elinin üç parmağında ya da sağ ayağının parmaklarında kına görmeye alışıktı Sırrı Bey ama baştaki kınayı ilk defa görüyordu. Hasan’a bunun manasının ne olduğunu sorduğunda Hasan utandı, üzüldü ve dedi ki komutanına: -Komutanım, buraya geleceğim vakit anam yaktı bu kınayı. Ben de niye diye sormadım. Sırrı Bey: -Öyleyse bir mektup yaz da sor bakalım, biz de öğrenmiş olalım. Hasan: -Ben yazı yazmasını bilmem ki komutanım. Sırrı Bey: -Öyleyse sen söyle bölük yazıcısı yazsın köyüne, bakalım ne cevap gelecek? Hasan: -Baş üstüne komutanım. Askerin mektubu:

7 -Anacığım, kumandanım saçımdaki kınayı sordu, ben bilemedim. Arkadaşlarımın arasında mahcup oldum. Kardeşlerimi askere gönderirken sakın onların saçlarını kınalama. Onlar benim gibi mahcup olmasınlar. Kınanın bir manası varsa bildir de kumandanıma söyleyeyim. Mektup Yozgat yollarına çıkar. Cevap gelir mi gelmez mi, anasına ulaşsa okur mu, okutur mu belli değil. Lakin Çanakkale’de sırtlan gibi saldıran düşmana karşı koymak lazım geldiği için ihtiyat kuvvetlerinin fazla bekleyecek zamanı yoktur. 2. Bölük de savaşın en çetin alanlarında görev yapar.

8 Mektubun geldi, sanki dünyalar benim oldu. Köy katibi okudu, ben ağladım. Kumandanını pek sevmişsin, ne güzel! O senin babının yarısıdır. Sakın ola yavrum kumandanının emrinden çıkma, önünden aykırı geçme. Ateşe bas dese basasın yavrum. Kars’tan, Siirt’ten, Adana’dan, Uşak’tan arkadaşların olmuş. Birbirinizi çok sevip iyi geçinirmişsiniz. Elbette öylesi yakışır yavrum. Onlar senin dünya ahret hakiki kardeşlerindir. Sakın onları incitme yavrum. Sütümü sana helal etmem. Kumandanın saçındaki kınayı sormuş. Bunda bilmeyecek ne varmış ki yavrum? Bizim burada Allah için kurban seçilen koçların başını kına ile süslerler. Ben de dört kardeşin içerisinde en çok seni sevdiğim için seni Hz. İsmail’e kardeş seçtim. O da kurban edilmek istendiğinde kınalanmamış mıydı? Yavrum, kıyamet günü, mahşer yerinde, o kına senin işaretin olacak, o kalabalıkta seni kolayca bulacağım. Aha işte benim kınalı kuzum da burada deyip seni bağrına basacağım. “Yavrum, Hasanım, Kınalı Kuzum:

9 Çanakkale Şehitlerine:  Şu Boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi?  En kesif orduların yükleniyor dördü beşi.  Tepeden yol bularak geçmek için Marmara ‘ya  Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya.  Ne hayasızca tahaşşüt ki ufuklar kapalı !  Nerde gösterdiği vahşetle bu : bir Avrupalı  Dedirir- yırtıcı, his yoksulu, sırtlan kümesi,  Varsa gelmiş, açılıp mahbesi,yahud kafesi!  Eski dünya, yeni dünya, bütün akvam-ı beşer,  Kaynıyor kum gibi, mahşer mi, hakikat mahşer.  MEHMET AKİF ERSOY Kısaltılmıştır.

10 Son  Yapan: MERVE ZENGİN  SINIF:6-A  NUMARA:1078  Öğretmen: Erkan Bulut Çıkış


"İçindekiler:  Savaşın nedenleri ve sonuçları  Savaşa katılan ülkeler  Tarihi  Askerin mektubu  Çanakkale ile ilgili şiir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları