Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VİRÜSLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ  Latincede virüs zehir anlamına gelir.Yapıları çok küçük olduğunda tespit edilmeleri zor olmuştur.İlk tesbit edilmeleri tütünde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VİRÜSLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ  Latincede virüs zehir anlamına gelir.Yapıları çok küçük olduğunda tespit edilmeleri zor olmuştur.İlk tesbit edilmeleri tütünde."— Sunum transkripti:

1 VİRÜSLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ  Latincede virüs zehir anlamına gelir.Yapıları çok küçük olduğunda tespit edilmeleri zor olmuştur.İlk tesbit edilmeleri tütünde olmuştur.  Canlılar ile cansızlar arasında gecit forumlarıdır.  Hem canlı hem cansız özellik gösterirler.Sınıflandırmada yer almazlar.  Virüslerin canlı özellikleri:  Nükleik asit taşımaları.  Çoğalabilmeleri.  Virüslerin cansız özellikleri:  Kristal halinde olmaları.  Enerji üretememeleri.  Enzim sistemleri ve metabolizmalarının olmaması.  Virüsler zorunlu parazittirler.  Çoğalmak için mutlaka canlı hücreye ihtiyaç duyarlar.  Her virüs çeşidinin kullanacağı hücre çeşidi farklıdır.  PH,radyasyon,yüksek sıcaklık,kimyasal maddeler gibi faktörlerden etkilenirler.  Virüsler mutasyona uğrar.

2 VİRÜSLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ  İnsan vücudu virüslere karşı interferon denen bir madde salgılar,bu madde insan vücudunda bağışıklık sağlar.  Işık mikroskobunda görülmez,elektron mikroskobunda görülürler.  Şekilleri çubuk,küre ve elips şeklindedirler.

3 VİRAL HASTALIKLAR

4

5 Grip Virüsü  Solunum yoluyla bulaşır.Etkili bir hastalıktır.  Belirtileri:Ateş,halsizlik,kas ağrıları,soğuk ter dökmek,şiddetli öksürük durumudur.  Oluşturduğu yan yastalıklar:Bronşit,zatürre,kula k ve göz iltihabı,kalp ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklara yol açar.  Grip hastalığından korunmak için aşı olunmalı.Ayrıca vucudun direncini artırıcı besinler yenilmeli.

6 AIDS Virüsü


"VİRÜSLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ  Latincede virüs zehir anlamına gelir.Yapıları çok küçük olduğunda tespit edilmeleri zor olmuştur.İlk tesbit edilmeleri tütünde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları