Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BURÇ Genetik Tanı Merkezi.  Domuzlar arasında yaygındır.  Geçirdiği değişimler sonucu insandan insana da geçebilen influenza A tipi bir grip türüdür.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BURÇ Genetik Tanı Merkezi.  Domuzlar arasında yaygındır.  Geçirdiği değişimler sonucu insandan insana da geçebilen influenza A tipi bir grip türüdür."— Sunum transkripti:

1 BURÇ Genetik Tanı Merkezi

2  Domuzlar arasında yaygındır.  Geçirdiği değişimler sonucu insandan insana da geçebilen influenza A tipi bir grip türüdür.

3  İnfluenza A virüslerinde; virüsün hücrelere yapışmasını sağlayan hemaglütinin molekülünün H1, H2, H3  virüs yüzeylerinde olan, hücrelerdeki reseptörleri yok eden nöraminidaz molekülünün ise N1, N2 alt tipleri belirlenmiştir.

4  İnfluenza A tipi insan, domuz, kuş ve at gibi hayvanlarda,  influenza B sadece insanda,  İnfluenza C virüsü ise insan ve domuzlarda hastalığa sebep olmaktadır.

5  Hastalık ilk kez Meksika’ da Edgar Hernandez adlı 6 yaşındaki bir çocukta görülmüştür (Hastalığı 5 günde yenmiştir).  Kısa süre içerisinde ABD’de ortaya çıkmış ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.

6 Solunum  Hastalığa yakalanmış kişinin hapşırma, öksürme ve konuşma sırasında havaya saçtıkları virüs içeren damlacıklarla bulaşır.  Bu damlacıklar birkaç saat boyunca havada canlı kalabilir.

7 Temas  Virus ile kontamine olmuş kapı kolu, masa, sandalye gibi cansız yüzeylerden temas sonucu bulaşabilir.

8  Hasta kişiler hastalık belirtileri başlamadan 1 gün önce ve hastalık süresinin 7 günü boyunca bulaştırıcıdırlar.  Çocuklarda bu süre biraz daha fazladır.

9  Normal griple aynıdır. Yüksek ateş (38 ºC ve üzeri), Öksürük, Boğaz ağrısı, Burun akıntısı, Vücut ağrıları, Baş ağrısı, Titreme, halsizlik, Nadiren kusma ve ishal.  Grip, 1-2 günlük bir kuluçka döneminden sonra birdenbire başlar.

10  Son yedi gün içinde domuz gribi virüsü enfeksiyonu olan bir kişi ile yakın temasta bulunduysanız;  Son yedi gün içinde domuz gribi vakasının olduğu bir ülkede bulunmuşsanız;  Mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidiniz.

11  Olağan Grip virüslerinden farklı bir dönemde ortaya çıkmıştır (Ekim).  H1N1, normal virüsten daha hafif seyrediyor ve evde istirahat ederek birkaç günde tamamen düzeliyor.  Harvard’ lı Profesör Lipsitch H1N1 için ölüm oranını yüzde 0.007-0.045 olarak tahmin etmiştir.

12  Domuz gribinden ölümlerin gençlerde daha çok görülmesine karşılık 7 aylık sürede tüm dünyada ölen insan sayısı 4 bin 500 civarında.  Oysa DSÖ’ ne göre olağan gripten her sene 3-5 milyon kişi ciddi şekilde hastalanıyor ve 250-500 bin kişi ölüyor.

13  Hastalığın ilk 4-5 gününde alınan boğaz sürüntüsü, burun akıntısı, balgam gibi örneklerden virüs tespiti yapılır.  Virüs kültürü, PCR ve antikor titre artışları hastalığın tanısında kullanılan yöntemlerdir.

14  Yatak istirahatı,  Bol sıvı tüketimi,  Ağrı kesici ve ateş düşürücüler,  Öksürük kesiciler  Antiviral ilaçlar hastalığın belirtileri başladıktan sonra ilk 48 saat içerisinde alındığında hastalığın şiddetini azaltarak süresini kısaltabilir.  Antibiyotik kullanmanın virüsün tedavisi için herhangi bir yararı olmaz.

15  Sık sık sabunla ellerinizi yıkayınız. Alkol bazlı el dezenfektanlarını da kullanılabilir.  Vücut direncinizi yüksek tutunuz. Düzenli uyumalı, dengeli beslenmeli ve bol sıvı tüketmelisiniz.  Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.  Grip şikâyetleri olan kişilerle yakın temastan kaçınız.  Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatınız.

16  Kapalı, kalabalık ve havasız ortamlarda bulunmaktan kaçınınız. Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız.  Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından itibaren 7 gün boyunca ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz.  Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.

17  Hastalara ait eşyaların ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Fakat, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır.  Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır.  Hastaya ait kap kacak bulaşık makinesinde veya elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

18  Zor nefes almak veya nefes darlığı  Karın veya göğüste ağrı  Bilinç bulanıklığı  Ani baş dönmesi  Şiddetli bulantı ve kusma  Yüksek ateş ve ciddi öksürük

19  Hızlı veya zor nefes alma  Vücutta solgunluk ya da morarma  Yeterli sıvı tüketememe  Uyarılamama ve uyanamama  Hırçınlık  Yüksek ateş ve ciddi öksürük  Şiddetli bulantı ve kusma  Döküntü

20  Domuz gribi aşısı Sağlık Bakanlığı tarafından öncelikli risk gruplarına uygulanmaya başlandı.  Mevsimsel gribe yönelik uygulanan aşılar domuz gribine karşı herhangi bir koruma sağlamamaktadır.

21


"BURÇ Genetik Tanı Merkezi.  Domuzlar arasında yaygındır.  Geçirdiği değişimler sonucu insandan insana da geçebilen influenza A tipi bir grip türüdür." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları