Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HATİCE AKKOYUNLU. Katılarda atomlar arası kuvvetler, atomları üç boyutlu bir sırada veya örgü yapısında düzenler. Bunun bir sonucu olarak; katılar hem.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HATİCE AKKOYUNLU. Katılarda atomlar arası kuvvetler, atomları üç boyutlu bir sırada veya örgü yapısında düzenler. Bunun bir sonucu olarak; katılar hem."— Sunum transkripti:

1 HATİCE AKKOYUNLU

2

3 Katılarda atomlar arası kuvvetler, atomları üç boyutlu bir sırada veya örgü yapısında düzenler. Bunun bir sonucu olarak; katılar hem sıkıştırılamazlar, hem de şekil değişikliği çabasına karşı koyduklarından serttirler.

4 HATİCE AKKOYUNLU Atomların üç boyutlu yapısı sıvı hallerde yoktur. Sonuç olarak sıvıların şekilleri bozulabilir ve konulduğu kabın şeklini alabilir. Hatta uygulanan kuvvetin etkisiyle akabilir.

5 HATİCE AKKOYUNLU Gaz atomları veya gaz molekülleri arasında pratikte etkileşme kuvveti yoktur. Atomlar veya moleküller birbirinden bağımsız hareket ederler. Atomların bu serbest hareketi, bulundukları kabı doldurmalarını sağlar

6 HATİCE AKKOYUNLU Gaz halindeki maddeye enerji vermeye devam edersek, atomların dış kabuklarındaki elektronlar atomdan ayrılmaya başlar. Bu durumda madde artı ve eksi yüklü parçacıklardan oluşan yüksek enerjili bir gaz haline gelir.Artı ve eksi yükler birbirlerini çekmelerine rağmen,birleşerek nötr bir atom oluşturamazlar. Çünkü parçacıkların kinetik enerjileri, aralarındaki elektrostatik bağ enerjisinden fazladır.

7 Maddenin halleri Katı SıvıGaz HATİCE AKKOYUNLU

8

9 BUZ (KATI) SU SU (SIVI) SU BUHARI SU BUHARI (GAZ) HATİCE AKKOYUNLU

10 Erime Donma yoğunlaşma buharlaşma HATİCE AKKOYUNLU

11 Aynaya nasıl yazı yazdığımı merak ediyor musunuz? HATİCE AKKOYUNLU


"HATİCE AKKOYUNLU. Katılarda atomlar arası kuvvetler, atomları üç boyutlu bir sırada veya örgü yapısında düzenler. Bunun bir sonucu olarak; katılar hem." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları