Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DEĞERLER EĞİTİMİ TEMİZLİK ä Temizlik sağlığımıza zarar verecek her türlü pas, toz, kir vb. gibi ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar olarak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DEĞERLER EĞİTİMİ TEMİZLİK ä Temizlik sağlığımıza zarar verecek her türlü pas, toz, kir vb. gibi ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar olarak."— Sunum transkripti:

1 DEĞERLER EĞİTİMİ TEMİZLİK ä Temizlik sağlığımıza zarar verecek her türlü pas, toz, kir vb. gibi ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar olarak tanımlanabilir. ä Temizlik için alınan önlemlerin tümüne hijyen denilmektedir hijyen

2 TEMİZLİK İLE İLGİLİ AYET VE HADİSLER ä EMİZLİK İLE İLGİLİ AYETLER Dinimiz İslâmiyet, temizliğe büyük önem vermiş, onu bir kısım ibadetlerin vazgeçilmez şartı, mukaddimesi ve anahtarı yapmıştır. Bir hadis-i şerifte Peygamberimiz şöyle buyurur: "

3 Namazın anahtarı taharet, yani temizlik, başlangıcı tekbir, tamamlayıcısı da selâm'dır." Namazın anahtarı taharet, yani temizlik, başlangıcı tekbir, tamamlayıcısı da selâm'dır."

4 ä Temizlik bâzı ibâdetlerin ön şartı olduğu gibi, sıhhat ve âfiyetin vazgeçilmez unsurudur. Ayrıca rızkın artmasına da sebebidir. ä Temizlik bâzı ibâdetlerin ön şartı olduğu gibi, sıhhat ve âfiyetin vazgeçilmez unsurudur. Ayrıca rızkın artmasına da sebebidir.

5 ä İslâm'ın temizliğe ne derece ehemmiyet verdiğini gösteren bâzı hadis ve Ayet meâlleri: "İslâm temizdir. O halde siz de temizleniniz. Çünkü Cennete ancak temiz olanlar girecektir." ä İslâm'ın temizliğe ne derece ehemmiyet verdiğini gösteren bâzı hadis ve Ayet meâlleri: "İslâm temizdir. O halde siz de temizleniniz. Çünkü Cennete ancak temiz olanlar girecektir."

6 ä (Hadis-i şerif meâli)."Temizlik imanın yarısıdır." (Hadis-i şerif meâli). "Temizlik iman(ın kemâlinden ve nurun)dandır." (Ayet meâli). "Şübhe yok ki, Allah, tevbe edenleri de, (maddi - mânevi kirlerden) temizlenenleri de sever." (el-Bakare, 222).

7 ä Ayet: "(Bu abdest ve teyemmüm emriyle) Allah sizin için güçlük dilemez, fakat sizi tertemiz etmek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister. Tâ ki şükredesiniz." (el- Mâide, 6).

8 ä Ayet: "Allah, üzerinize gökten yağmur indiriyor; onunla sizi pisliklerden temizlesin, diye." (el-Enfâl, 11).

9 ä (Müslümanlık temizlik dinidir. Temiz olun! Cennete ancak temiz olan girer.) Deylemi

10 ä (Her şeyi iyi temizleyin! Temizlik imana, iman da Cennete götürür.) Taberani ä (Her şeyi iyi temizleyin! Temizlik imana, iman da Cennete götürür.) Taberani

11 ä HİJYEN TÜRLERİ

12 KİŞİSEL HİJYEN ä ä HİJYEN: Bir sağlık bilimi olup, temel ilgi alanı sağlığın korunması ve sürdürülmesidir.

13 KİŞİSEL HİJYEN   KİŞİSEL HİJYEN: kişilerin kendi sağlığını korudukları ve devam ettirdikleri özbakım uygulamalarıdır.

14 KİŞİSEL HİJYEN ä ä Kişisel temizlik, sağlıkla yakından ilgilidir. ä ä Pek çok hastalık mikrobunun temiz olmayan kişilerde kolayca yerleştiği bilinmektedir. ä ä Sağlığın korunması için düzenli bir şekilde saç, vücut, ağız ve dişlerimizin temizlenmesi ve giyeceklerin sık yıkanması gereklidir.

15 KİŞİSEL HİJYENİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER ä Kültür ä Sosyal - Ekonomik Durum ä Aile ä Kişilik ä Hastalık

16 HİJYENİK UYGULAMALARIN AMAÇLARI ä ä Vücut salgılarının, atıklarının ve geçici mikroorganizmaların vücuttan uzaklaştırılması yoluyla temizliği sağlamak. ä ä Bireyin rahatlamasını, dinlenmesini, gevşemesini ve kas gerilimini azaltmak. ä ä Vücuttaki kötü kokuları (ter kokusu) gidermek.

17 HİJYENİK UYGULAMALARIN AMAÇLARI ä ä Bireyin genel görünümünü olumlu hale getirmek, kendine olan güvenini arttırmak.

18 HİJYENİK UYGULAMALARIN AMAÇLARI   Deri sağlığını sürdürmek ve geliştirmek. (Örneğin, ılık ve sıcak banyolar deride kan dolaşımını arttırarak derinin beslenmesini sağlar.)

19 EL HİJYENİ

20 ä ä Hastalık yapan mikroorganizmalar kişiden kişiye en çok eller yolu ile bulaşmaktadır. ä ä Hijyenik el yıkamanın amacı, eller üzerinde bulunan geçici bakterilerin tamamını, kalıcı bakterilerin ise bir kısmını ellerden uzaklaştırmaktır.

21 EL HİJYENİ Eller; ä ä yemeklerden önce ve sonra, ä ä pis ve pis olması muhtemel eşyaya dokunduktan sonra, ä ä tuvaletten sonra,

22 EL HİJYENİ ä ä uykudan önce ve kalktıktan sonra mutlaka su ve sabunla iyice yıkanmalı, durulanmalı ve çok iyi kurulanmalıdır

23 EL HİJYENİ ä ä En iyi el yıkama işlemi bol suda ve sabunla, bilekleri de içine alacak şekilde avuç içi, parmak araları, parmak uçları ve özellikle tırnak dipleri iyice temizlenecek şekilde olmalıdır. ä ä Yıkama ve durulama sonrasında nemli kalmaması için temiz bir havlu ile kurulanmalıdır.

24 EL HİJYENİ ä El yıkama süresi, saatin tik taklarına uyarak en az 10 a kadar sayarak belirlenir.

25 TIRNAK BAKIMI ve HİJYENİ ä ä Haftada bir kez el ve ayak tırnakları kısa ve yuvarlak şekilde kesilmelidir. ä ä Tırnak uçlarının altında bir çok mikrop kolayca yerleşip üreyebilir. Bu nedenle, tırnak diplerinin temizliği çok önemlidir.

26 TIRNAK BAKIMI ve HİJYENİ   Ayrıca, tırnak kesim ve bakımında kullanılan aletlerin kişiye özel olması bazı bulaşıcı hastalıkların (Örneğin AIDS) önlenmesinde önemli rol oynar.

27 TIRNAK BAKIMI ve HİJYENİ ä ä Tırnak cilaları, ojeler ve oje çıkarıcılar mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Çünkü, bu maddeler tırnaklarda kuruluğa ve tırnağın kat kat ayrılmasına, kırılmasına neden olurlar. ä ä Eller ve tırnaklar, iyi bir el losyonu ile yağlanarak, kuruması önlenmelidir.

28 DERİ HİJYENİ ä DERİYİ TEMİZLEMEK, ä ARTIKLARI ATMAK, ä DOLAŞIMI UYARMAK, ä KİŞİYİ RAHATLATMAK ä AMACIYLA DERİNİN YIKANMASIDIR.

29 DERİ HİJYENİ ä Sabun ve 37-38 derece suyla yapılan banyo kir ve salgıların temizlenmesini sağlar. ä Olabilirse her gün, değilse haftada 3, en az haftada 1 kez banyo yapılmalıdır.

30 AĞIZ HİJYENİ

31 ä Diş ve diş etlerinin temizlenmesi, ağzın bol su ile çalkalanması, diş etlerinin uyarılması ağız bakımı ile sağlanır. ä Ağız bakımına dikkat edilmediği takdirde ağız kokusu, diş eti rahatsızlıkları, çiğneme güçlüğü ve hazımsızlık görülür,

32 AĞIZ HİJYENİ ä Ağız bakımında amaç, ağzın tüm organizmalardan temizlenmesi değil, daha çok birikmiş yiyecek artıklarının temizlenmesidir.

33 AĞIZ HİJYENİ ä ä Dişler günde en az iki kez 3 dakika süre ile florlu diş macunu ile tüm diş yüzeyini kapsayacak şekilde fırçalanmalıdır. ä ä Fırçalama işlemi yemekten sonra ilk yirmi dakika içinde yapılmalıdır.

34 AĞIZ HİJYENİ ä Dişlerin arasındaki artıkları ve plakları temizlemek için diş ipi kullanılmalıdır.

35 AĞIZ HİJYENİ ä ä Diş temizliğinde kullanılacak fırçaların sapı elde rahat tutulabilecek biçimde olmalı, fırça ağız içinde bütün alanlara rahatça ulaşabilmeli, fırçanın kıllarının naylondan yapılmış ve yumuşak olması da önemlidir. ä ä Kılların sert olması diş etinde travmalara ve diş eti enfeksiyonlarına neden olabilir.

36 AĞIZ HİJYENİ ä ä Şekerli ve karbonhidratlı besinlerin yenmesinden sonra ağzın su ile çalkalanması ya da biraz su içilmesi de diş çürüklerinin oluşumunu azaltabilir.

37 AĞIZ HİJYENİ   Dişlerde çürük olmasa bile 6 ayda bir diş muayenesi yaptırılmalıdır.

38 AYAK HİJYENİ ä ä Ayak sağlığı için hem temizlik kurallarının uygulanması, hem de uygun bir ayakkabı seçimi önem taşır.

39 AYAK HİJYENİ ä ä Ayakların her gün yıkanması ve yıkandıktan sonra, özellikle parmak aralarının iyice kurulanması gerekir. Aksi halde nemli ortam mantar enfeksiyonlarının gelişmesine neden olur.

40 AYAK HİJYENİ ä ä Ayak tırnakları da düzenli aralıklarla kesilmelidir, ancak tırnak batmasını önlemek için düz kesilmesi önerilmelidir.

41 AYAK HİJYENİ ä ä Uygun ve rahat bir ayakkabı ayak sağlığı için önemlidir. ä ä Ayağa tam uyan bir ayakkabı; parmakları sıkmamalı, topuğu sıkıca tutmalı ve ayak kemerini iyice desteklemelidir. ä ä Ayakkabının ökcesi geniş olmalı ve çok yüksek olmamalıdır.

42 AYAK HİJYENİ ä ä Eğer ayakkabı uygun değilse ayakta nasır, ayak tabanında kalınlaşmalar, baş parmakta eğrilik ve tırnak hipertrofisi (büyüme-kabalaşma) oluşabilir.

43 SAÇ HİJYENİ ä ä Saçların temizliği sağlığı etkiler. Çünkü bazı enfeksiyon etkenleri ve parazitler, kirli saçlara ve o bölgedeki deriye daha kolay yerleşir. ä ä Saçların her gün, olası değilse günaşırı, en az haftada 2 kez yıkanması gerekir.

44 SAÇ HİJYENİ ä ä Saçlı deri yağlı ise, daha sık yıkanmalıdır. ä ä Saçların sağlıklı görünümü beslenme ile ilgilidir. ä ä Saçlar kökleri ile beslenir. ä ä Taramak, fırçalamak, parmak uçları ile masaj yapmak kan basıncını hızlandırır ve saçları beslemiş olur.

45 SAÇ HİJYENİ ä Kepeklenme; Kirli ve yağlı ölü saç hücreleridir. iyi saç bakımı ile önlenmezse hekime danışmak gerekir.

46 SAÇ HİJYENİ  Saç dökülmesi; yaş, hormon ve irsiyet ile ilgilidir. baştaki damarların uyarılması ve temiz tutulması gerekir.

47 SAÇ HİJYENİ ä ä Bitlenme, Bitin insan vücudunun saçlı ve saçsız derisine yerleşmesine denir. ä ä Saç temizliğine ve bakımına dikkat etmeyen kişilerde bit oluşabilir. Çevredeki kişilere de bit bulaşabilir. ä Tedavi edici şampuan ve losyonlar kullanılmalıdır.

48 SAÇ HİJYENİ ä ä Saçların boyanması ya da saça kimyasal maddelerin uygulanması saçın ve saçlı derinin sağlığını bozabileceği için bu tip uygulamalardan kaçınmalıdır.

49 KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI ä ä Temizlik denilince sadece vücut temizliği veya konut temizliği anlaşılmamalıdır. ä ä Yaşadığımız ve çalıştığımız, eğlendiğimiz her yerde sağlığımız açısından temizlik üzerinde ciddiyetle durulmalıdır.

50 KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI ä ä Kirletilmiş çevreyi temizlemek zordur. Ama kirletmemek ve korumak daha kolaydır.

51 KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI ä ä En az haftada bir defa banyo yapma, çamaşır ve giyecekleri sık değiştirme. ä ä Haftada bir defa el ve ayak tırnaklarını kesme. ä ä Yemeklerden önce ve sonra elleri su ve sabun ile yıkayıp kurulama. ä ä Tuvaletten sonra elleri bol su ve sabun ile yıkayıp kurulamak.

52 KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI ä ä Akşamları yatmadan önce ayakların yıkanması, elbiselerin çıkarılıp pijama veya gecelik giyilmesi. ä ä İşten veya okuldan eve gelindiğinde el, yüz ve ayakları yıkamak.

53 KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI ä ä Günde en az iki defa diş fırçalamak. ä ä Her gün saçları taramak. Sık sık uygun şampuanla yıkamak. ä ä Yere düşen bir yiyeceği yememek. ä ä Çiğ meyve ve sebzeleri yıkamadan yememek. ä ä Açıkta satılan yiyeceklerin tüketilmemesi.

54 KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI ä ä Kişi yanında sürekli kağıt mendil bulundurmalı. ä ä Tuvaletleri temiz kullanmalı. ä ä Çöpleri çöp kutusuna atmalı.

55


"DEĞERLER EĞİTİMİ TEMİZLİK ä Temizlik sağlığımıza zarar verecek her türlü pas, toz, kir vb. gibi ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar olarak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları