Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. Eylemsizlik Prensibi(Fnet = 0) Bir cisme kuvvet etki etmiyorsa ya da etki eden kuvvetlerin vektörel toplamı sıfır ise cisim başlangıçta duruyorsa durmasına,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. Eylemsizlik Prensibi(Fnet = 0) Bir cisme kuvvet etki etmiyorsa ya da etki eden kuvvetlerin vektörel toplamı sıfır ise cisim başlangıçta duruyorsa durmasına,"— Sunum transkripti:

1

2 1. Eylemsizlik Prensibi(Fnet = 0) Bir cisme kuvvet etki etmiyorsa ya da etki eden kuvvetlerin vektörel toplamı sıfır ise cisim başlangıçta duruyorsa durmasına, hareket halinde ise(o anki hızıyla) yoluna devam etmesine neden olur

3 Dünyanın, kendi ekseni etrafında neden sürekli sabit bir hızla hareket ettiğini düşündünüz mü?

4 Fnet = 0 ; V = 0 V = sabit olur. V = 0 ; Fnet = 0 olur.

5 Hareket halindeki bir otobüste; fren yapıldığı anda yolcular öne doğru giderler. Bunun sebebi yolcuların durumlarını korumak istemelerindendir.

6 2. Dinamiğin Temel Prensibi Bir cisme kuvvet etki ederse cisme etkiyen sabit kuvvetin etkisinde cisim bir ivme kazanır. F = m.a olur. a = ivme m = kütle Kuvvet ile ivme aynı yöndedir.

7 F = m. a bağıntısından ivme birimi m/s2 yerine, a = F/m = N/kg da kullanılabilir

8 3. Etki-Tepki Prensibi Cisme etkiyen her kuvvete(etkiye) karşı aynı büyüklükte ve zıt yönlü bir tepki kuvveti oluşur. Bu kuvvetler farklı cisimler üzerindedir.

9 Fetki = m * g Fetki = -Ftepki

10 Yatay zeminde duran bir cisim zemine ağırlığı kadar etki eder. Zeminde cisme ağırlığına eşit ve zıt yönde tepki gösterir.


"1. Eylemsizlik Prensibi(Fnet = 0) Bir cisme kuvvet etki etmiyorsa ya da etki eden kuvvetlerin vektörel toplamı sıfır ise cisim başlangıçta duruyorsa durmasına," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları