Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Prof. Dr. Dilek Cindoglu,Mardin Artuklu Üniversitesi TÜRMOD, Davetli Açılış Bildirisi 3-5 Nisan 2014.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Prof. Dr. Dilek Cindoglu,Mardin Artuklu Üniversitesi TÜRMOD, Davetli Açılış Bildirisi 3-5 Nisan 2014."— Sunum transkripti:

1 Prof. Dr. Dilek Cindoglu,Mardin Artuklu Üniversitesi TÜRMOD, Davetli Açılış Bildirisi 3-5 Nisan 2014

2  Toplumun dışında bir İNSAN var mıdır?  Kişilik ; kendi değerlerini davranışlarına yansıtabilen insan olmak? Tutumları ile davranışları uyumlu ; ÖZÜ SÖZÜ BİR İNSAN

3  Tutumlar (attitudes) belli bir olaya-kişiye- olguya ilişkin değerler bütünü  Davranışlar (behaviours)

4  Birbiri ile uyumlu olmayan tutum ve davranış içinde olduğumuzda içimiz rahat etmez, ya tutumumuzu ya da davranışımızı değiştiririz. Hem yalan söylemek kötü diye düşünüp, yalan söyleyemeyiz.. Bir şekilde durumu RASYONALİZE ederiz.. Meselea, “O yalan gerekli idi”, “ o zaten yalan değil”.. gibi

5  İnsanlar ne zaman “yanlış” yapar,? ÖZÜ ile SÖZÜ ayrı düşer  Yalan söyler  Hırsızlık yapar  Rüşvet alır  Şiddete yönelir

6  Kişilik Özelliklerimiz?  Ortam-çevre?

7  Sosyal Bağlar Teorisi İçinde olduğumuz aileye-şirkete-okula-partiye bağlı hissediyorsak, o kurumları bozacak etik dışı davranışlarda bulunmayız.

8  Pymalian Etkisi Eğer içinde bulunduğumuz ortam-çevre bize potansiyel suçlu gözü ile bakıyorsa, bizim de etik dışı davranışlarda bulunma ihtimalimiz artar

9  Başarılı olma baskısı – zengin olma baskısı… etik dışı davranışlara itebilir.

10  Yargılarımızı olumsuz ve yanlış etkileyen grup etkisi

11  Eğer baskı yapan kişi  Statülü ise  Eğitimli ise  Orta yaşlı-erkek ise (Milgram ın YALE Üniversitesindeki deneyinde deneklerin yüzde 67 si laboratuar ortamında 450 V a kadar elektrik verebilmişlerdir.

12  KURALLAR adil değilse insanlar en tahmin edemeyecekleri etik dışı davranışlarda bulunabilirler (reactance)

13  Herkes yapıyor, ben neden yapmayayım?? (free-rider)

14  Egosu çok kuvvetli kişiler kendilerini ortalama insandan daha yukarda görür ve ETİK DIŞI davranışa yeltenebilirler. “Ben yaptım oldu”

15  Bir kere etik dışı davranışta bulunan kişi, kendine güveni güçlü değilse, bir kere “kötü” olunca, buradan çıkış yok hissine kapılabilir.

16  Kendine güveni fazla olan insanlar ise daha ETİK davranırlar. Çevreden-dışardan değil, İçeriden-Kişilikleri tarafından yönlendirilme ihtimalleri daha kuvvetlidir  Gene kendine güveni fazla olan insanlar, bir kere yaptım.. Gene yapabilirim..diye etik dışı davranışlarda bulunabilirler

17  Kişilik-kişisel değerler davranışlarımızı büyük ölçüde belirlemekle birlikte;  Çevre – aile çevresi- cemaat çevresi- iş çevresi- arkadaş çevresi İyi insanların NASIL davranacaklarını şekillendirir.

18  Daha az BASKI altında yetişen çocukların kendi öz değerlerinin daha etkin olacağını; ORTAM lardan daha az etkileneceğini beklemek mümkün.

19  KENDİNE GÜVENLİ; kendi DEĞERİNİ bilen, DUYGU ve DÜŞÜNCELERİNİN farkında ÇOCUKLAR bu topaklarda NASIL YETİŞİR?

20  Çalışanların-aile fertlerinin- grup mensuplarının kendilerini KABUL EDİLDİKLERİ, SEVİLDİKLERİ, SAYILDIKLARI bir ortamda daha az ETİK DIŞI davranışlarda bulunacaklarını bekleyebiliriz.

21  İYİ İNSANLAR DA ETİK DIŞI DAVRANIŞLARDA BULUNURLAR. Prof. Dr. Dilek CİNDOGLU Mardin Artuklu Üniversitesi


"Prof. Dr. Dilek Cindoglu,Mardin Artuklu Üniversitesi TÜRMOD, Davetli Açılış Bildirisi 3-5 Nisan 2014." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları