Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KİŞİLİK ANALİZLERİ (Önce kişileri analiz etmeyi öğrenelim. İleriki makalelerde hangi kişilik tipine işi nasıl anlatacağımızı öğreneceğiz) Lider Yapılı,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KİŞİLİK ANALİZLERİ (Önce kişileri analiz etmeyi öğrenelim. İleriki makalelerde hangi kişilik tipine işi nasıl anlatacağımızı öğreneceğiz) Lider Yapılı,"— Sunum transkripti:

1 KİŞİLİK ANALİZLERİ (Önce kişileri analiz etmeyi öğrenelim. İleriki makalelerde hangi kişilik tipine işi nasıl anlatacağımızı öğreneceğiz) Lider Yapılı, Güçlü Kolerik Kişilik Tipi: İstekleri: Kontrol altına almaktır. Duygusal İhtiyaçları : İtaat duygusu, başarısı için takdir görme ve yeteneklerine güven. En Güçlü Yönleri: Her şeyin sorumluluğunu alabilir, çabuk ve doğru yargıda bulunma yeteneğine sahiptirler. En Zayıf Özellikleri: Çok zorba ve tahakkümcü davranışları vardır. Duyarsız ve sabırsızdırlar.Görevleri devretmeye ve başkalarına güvenmeye isteksizdirler. Bunalıma Girdiği Zaman: Yaşamı kontrolü altında tutamaz ve insanlar işleri onun gibi yapamazlar. KİŞİLİK ANALİZLERİ (Önce kişileri analiz etmeyi öğrenelim. İleriki makalelerde hangi kişilik tipine işi nasıl anlatacağımızı öğreneceğiz) Lider Yapılı, Güçlü Kolerik Kişilik Tipi: İstekleri: Kontrol altına almaktır. Duygusal İhtiyaçları : İtaat duygusu, başarısı için takdir görme ve yeteneklerine güven. En Güçlü Yönleri: Her şeyin sorumluluğunu alabilir, çabuk ve doğru yargıda bulunma yeteneğine sahiptirler. En Zayıf Özellikleri: Çok zorba ve tahakkümcü davranışları vardır. Duyarsız ve sabırsızdırlar.Görevleri devretmeye ve başkalarına güvenmeye isteksizdirler. Bunalıma Girdiği Zaman: Yaşamı kontrolü altında tutamaz ve insanlar işleri onun gibi yapamazlar.

2 Korktuğu Şeyler: Herhangi bir şeyin kontrolünü kaybetmek, örneğin bir işi kaybetmek, terfi edilmemek, ciddi bir biçimde hasta olmak, asi bir çocuğa ya da kendisini desteklemeyen bir eşe sahip olmak. Hoşlandığı İnsan Tipi: Destekleyici ve boyun eğen.Olayları kendi bakış açısıyla gören, hemen işbirliği yapan ve puanı başkalarının almasına izin veren. Hoşlanmadığı İnsan Tipi: Tembel ve sürekli çalışmakla ilgilenmeyen, otoritesine karşı gelen, bağımsız davranan ya da sadık olmayan. İşteki Değerli Yanları: Herkesten daha kısa zamanda daha çok şey başarabilir. Genellikle haklıdır, ama soruna yol açabilir. Gelişme Ortamı: Başkalarının karar vermesine imkan tanır, otoriteyi dağıtır, daha sabırlı olur; ancak bütün bunlar herkesin kendisi gibi üretmesini beklemezse olur.

3 Lider Olarak: Sorumluluk alma duygusu vardır. Neyin iyi sonuç vereceğini hemen sezebilir. Başaracağına içtenlikle inanır, ama daha pasif insanları da bunaltabilir. Strese Tepkileri: Kontrolü sıkılaştırır, daha çok çalışır, uygulamaya yönelir ve suçluyu başından savar. Bilinen Özellikleri: Tez canlı tutum, kontrolü çabuk yakalama, özgüven, hiç durmama ve gücünü kullanma. Lider Yapılı, güçlü kolerik erkek ve kadınlar, zayıf yönlerini (Benim söylediğim olacak. Benim görüşüm doğrudur, siz bilmez ve beceremezsiniz. Görüşünüz kısa, hemen ve doğru yapmıyorsunuz vb.) ve zayıf özelliklerini törpülerlerse başarılı olurlar. Başkasının da görüşü, duyuşu olduğunu, herkesin kendisine,görüş ve düşüncelerine değer verilmesini istediğini, önemli olanın ben anlayışı değil biz anlayışı olduğunu, insanlar istemediği müddetçe baskı ve zorlamanın işe yaramayacağını, ilişkilerde içten ve arkadaşça olunmadığı müddetçe başarılı olunamayacağını anlar ve bunları düzeltilerse, zayıf yanlarını güçlendirmiş olurlar. Herkes tarafından sevilen sayılan, kabul edilen bir lider kişiliğe sahip olurlar. Lider Olarak: Sorumluluk alma duygusu vardır. Neyin iyi sonuç vereceğini hemen sezebilir. Başaracağına içtenlikle inanır, ama daha pasif insanları da bunaltabilir. Strese Tepkileri: Kontrolü sıkılaştırır, daha çok çalışır, uygulamaya yönelir ve suçluyu başından savar. Bilinen Özellikleri: Tez canlı tutum, kontrolü çabuk yakalama, özgüven, hiç durmama ve gücünü kullanma. Lider Yapılı, güçlü kolerik erkek ve kadınlar, zayıf yönlerini (Benim söylediğim olacak. Benim görüşüm doğrudur, siz bilmez ve beceremezsiniz. Görüşünüz kısa, hemen ve doğru yapmıyorsunuz vb.) ve zayıf özelliklerini törpülerlerse başarılı olurlar. Başkasının da görüşü, duyuşu olduğunu, herkesin kendisine,görüş ve düşüncelerine değer verilmesini istediğini, önemli olanın ben anlayışı değil biz anlayışı olduğunu, insanlar istemediği müddetçe baskı ve zorlamanın işe yaramayacağını, ilişkilerde içten ve arkadaşça olunmadığı müddetçe başarılı olunamayacağını anlar ve bunları düzeltilerse, zayıf yanlarını güçlendirmiş olurlar. Herkes tarafından sevilen sayılan, kabul edilen bir lider kişiliğe sahip olurlar.

4

5

6

7

8

9

10


"KİŞİLİK ANALİZLERİ (Önce kişileri analiz etmeyi öğrenelim. İleriki makalelerde hangi kişilik tipine işi nasıl anlatacağımızı öğreneceğiz) Lider Yapılı," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları