Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİGARANIN ZARARLARI Bu zehirli bitki ister elde ister fabrikada işlensin bu zararlı özelliklerinden kurtulamamaktadır. SİGARA NEDİR ? Zehirli bir bitki.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİGARANIN ZARARLARI Bu zehirli bitki ister elde ister fabrikada işlensin bu zararlı özelliklerinden kurtulamamaktadır. SİGARA NEDİR ? Zehirli bir bitki."— Sunum transkripti:

1

2 SİGARANIN ZARARLARI

3 Bu zehirli bitki ister elde ister fabrikada işlensin bu zararlı özelliklerinden kurtulamamaktadır. SİGARA NEDİR ? Zehirli bir bitki olan tütünün ince bir kağıt içine sıkıştırılarak sarılmış halidir.

4 Sigara dumanı, 2000’i zehir, 4000 çeşit kimyasal madde içermekte dir;

5 Nikotin Son derece zehirlidir.1 mg Nikotin (toplu iğne başı kadar) insanı öldürmeye veya felç etmeye yeter,bu sebeple ziraatta tarım ilacı olarak kullanılır.

6 Katran Günde 1 paket sigara içilirse, vücutta 3 ayda bu kadar katran birikir. 20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içen birinin vücudunda yaklaşık 7 kg katran birikir.

7 ve Katranda da Bilinen 63 tane kanserojen madde vardır

8 Nam – ı diğer “Egzoz Gazı”, kanserojendir Karbonmonoksit

9 Methanol; DDT; DDT; Fenol; + + Dezenfektan olarak kullanılır, zehirlidir. Yasaklanmış bir böcek zehiridir. Roketlerde de kullanılan Kuvvetli bir yakıttır, zehirlidir.

10 Yüksek dozu ölümcüldür, zehirlidir. Güve ilacında bulunur, zehirlidir. Pil yapımında kullanılır, zehirlidir. ++ Kadmiyum; Naftalin; Kurşun ;

11 Temizlik malzemelerinde Kullanılır,zehirlidir Öldürücü zehirdir. ++ Siyanür; Arsenik;Amonyak; Öldürücü zehirdir.

12 SİGARA ve ETKİLERİ

13 GEÇEN BU SÜREDE DÜNYADA 1 KİŞİ SİGARA NEDENİYLE ÖLDÜ…

14

15

16 ve Ölüm Sigara içenlerin kanserden ölüm oranı, içmeyenlere göre 15 ile 25 kat fazladır. Sigara Kanser

17 Sigaradan her nefes çekildiğinde, İşte bu şekilde dumanla 300 milyon ile 3 milyar partikül akciğere girmektedir.

18 SİGARA KANSERİ NASIL OLUŞTURUR ? Sigara dumanı içerisinde en önemlisi katran olan çok sayıda kansorejen madde bulunur.Bu maddeler hücrelerin daha hızlı ve fazla bölünmesine neden olurlar düzensiz hücre kümeleri oluşturarak kansere neden olurlar.

19 Vücudun herhangi bir organında kanser meydana gelmesi için tek bir hücrenin hasar görmesi yeterlidir. İŞTE BU KADAR KOLAY…

20 Dünya Sağlık Örgütünün çalışmalarına göre akciğer kanserinin %85’i sigaradan kaynaklanıyor.

21 Damar tıkanıklıklarına bağlı olarak gelişen hastalıklar; * Hipertansiyon * Kalp krizi * Felç * Vücudun uç noktalarından yukarı doğru gelişen gangrenler

22 normal damar kesiti daralmış damar kesiti

23 KALP KRİZİ

24 GANGREN Hastalık sigara içen kişilerde ve çoğunlukla 20-40 yaş arasında görülür damarlarının yapısı kalıcı olarak bozulduğundan el ve ayak parmaklarına yeterli miktarda kan ve oksijen gitmez, bunun sonucunda da bu uzuvlarda gangren meydana gelir.

25

26 Tükürükte laktobasil↑Tükürükte laktobasil↑ Mantar sayısında ↑Mantar sayısında ↑ Diş eti ve diş çevresiDiş eti ve diş çevresi kemik dokusunda dejenerasyon PEKİ YA GÖRÜNTÜ ? PEKİ YA GÖRÜNTÜ ?

27 SONUÇ

28 Sigara, solunum yolları ve akciğerleri çalışamaz hale gelecek şekilde hasara uğratır. Yaşamınızı nefes darlığı içinde, oksijen tüpüne bağlı ve yatağa bağımlı olarak tamamlamak ister misiniz ?

29 BAĞIMLILIK NEDİR? Kontrolünü yitirip BİR MADDE’ ye bağlanma durumudur

30 Başlayanların % 70’i sigarayı bırakmak ister. Sigaraya alışmak kolay, bırakmak ise zordur.

31 Bağımlılığa Giden Yolda En Büyük Tehlike Sigaranın zararları yavaşca ve sinsice ortaya çıkar.Bu nedenle içen kişiler tehlikenin bilincinde olmadan içmeye devam ederler.

32 Sigara zor anlarda bir dost gibi görünür belki ama,düşman olduğunu anladığınızda artık yapacak bir şey yoktur. Ve Sigara içmek sanıldığı gibi sosyal bir davranış değil,madde bağımlılığı olarak kabul edilen bir hastalıktır.

33 ve kesinlikle tedavi edilmelidir.

34 Neden başlanır ? Stresli durumlarda psikolojik rahatlama hissi, Utangaçlığı kaldırmak, Cesaret almak, Bir gruba ait olmak, Farklı ve değişik gözükmek, Merak, Özenti, Ve diğer bahaneler…

35 Bir kereden bir şey olmaz hadi sende yak bir tane… İçilen her sigaranın insan sağlığına zararı vardır.Az sayıda sigara içenlerin akciğerlerinde bile bozukluklar saptanmıştır. Ve sigara içenlerin büyük çoğunluğu az sayıda sigara içmeyi başaramamaktadır.

36 Sigara içmeyi deneyen gençlerin birçoğu bağımlı olmaktadır Başlangıçta oyun gibi başlayan bu korkunç alışkanlık, ilerleyen yıllarda kişileri nikotin bağımlısı ve hasta biri haline getirmektedir.

37 Sigara içen gençlerin; Okul başarısı düşüktür Dikkat toplama güçlüğü vardır Kasları zayıftır Göğüs çevresi iyi gelişmez Boyları kısa kalır Sık hasta olurlar

38 Türkiye’de 1984 sonrası dönemde sigara tüketimi % 80 oranında artmıştır. Oysa aynı dönemde ABD’de sigara tüketimi % 30 oranında azalmıştır.

39 DİKKAT !!! Sigara içenlerin çoğunluğu sigaraya 20 yaşından önce başlar.Sigara firmaları bugünün sağlıklı gençlerini, yarının sigaraya bağımlı devamlı müşterisi yapmak isterler. Sigarayı bir kez deneyen 4 kişiden 3 tanesi sigara bağımlısı olmaktadır.

40 Sigara yoksulların ve eğitimini tamlamamış kesimin,sömürülmesini amaçlayan ekonomik bir silahtır. Akıllı davranın, sağlığınızı ve geleceğinizi başkalarının kazancı için harcamayın ! ! !

41 PASİF İÇİCİLİK Sigara; içtiği için ölen her 9 kişi, içmediği halde dumanını soluyan 1 kişinin ölümüne neden olmaktadır.

42 Başkasının içtiği sigara dumanına en çok kadınlar ve çocuklar maruz kalmaktadır. Genelde sevdiklerimiz, anne babamız, eşimiz, kardeşimiz tarafından zehirleniriz. “Temiz hava soluma hakkı” en insani haktır, her türlü özgürlüğün önündedir.Hiç kimsenin temiz hava soluma hakkınızı gasp etmesine izin vermeyin.

43 Evde sigara içiliyorsa Çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş olmakta,Çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş olmakta, Bebekler hastaneye 3 kat daha fazla başvurmakta,Bebekler hastaneye 3 kat daha fazla başvurmakta, Ani bebek ölümü riski 2.5 kat artmakta,Ani bebek ölümü riski 2.5 kat artmakta, Bebeklerde karın ağrısı 2 kat artmaktaBebeklerde karın ağrısı 2 kat artmakta Çocuklarda astım ve akciğer enfeksiyonu riski 2 kat artmakta,Çocuklarda astım ve akciğer enfeksiyonu riski 2 kat artmakta, Eşi sigara içenlerde akciğer kanserinden ölüm 2-3 kat artmaktadır.Eşi sigara içenlerde akciğer kanserinden ölüm 2-3 kat artmaktadır.

44 Sigara ve İstatistikler Önümüzdeki 30 yıl içinde sigara, AIDS, Tüberküloz, Trafik kazaları, Anne ölümleri, İntihar, Cinayetlerin toplamından daha fazla insan öldürecektir

45 Ülkemizde çıkan orman yangınlarının; % 50 sine sigara izmaritleri neden olmaktadır. SİGARA İNSAN KATİLİ OLDUĞU KADAR ORMANLARIN DA EN BÜYÜK DÜŞMANIDIR ORMANLARIN DA EN BÜYÜK DÜŞMANIDIR.

46 Günde 1 paket olmak üzere 20 yıldır sigara içen bir kişi ; Dünyaya miras olarak, sonsuza kadar yok olmayacak 15 kg sigara izmariti bırakır.

47 Her yıl Ülkemizde İçilen Sigaralar Nedeniyle 2 Milyon Ağaç Yok Oluyor

48 Sigara Dumanı En Kirli Havadan 10 Kez Daha Kirlidir.

49 Her yıl ülkemizde 100.000 insan erken yaşlarda sigaraya kurban gidiyor. Önlem alınmadığı takdirde bu sayının önümüzdeki 20 yılda 250 bine çıkması bekleniyor.

50 Her yıl 100.000 kişi ne anlama geliyor? Her gün bir uçak düşüyor ve 300 kişiye yakın insan ölüyor. Bir şehrimize atom bombası atılıyor, Her gün içi dolu 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor ve kimse sağ kalmıyor.

51 TÜM BUNLARA RAĞMEN!!!

52 20 dakika Kan basıncı ve kalp hızı normale döner 8 saat Kanda oksijen düzeyi normale döner 24 saat Nikotinin atılır Tat, koku duyusu düzelir 48 saat Kalp krizi riski azalır 72 saat Nefes alma-verme kolaylaşır. Enerji artar Enerji artar 2-12 hafta Dolaşım düzelir 3-9 ay Öksürük ve hırıltılı solunum iyileşir 5 yıl Kalp krizi riski % 50 azalır 10 yıl 15 yıl Felç riski azalır Akciğer kanseri riski % 50 azalır. Kalp krizi riski normale döner.

53 Teşekkür ederim


"SİGARANIN ZARARLARI Bu zehirli bitki ister elde ister fabrikada işlensin bu zararlı özelliklerinden kurtulamamaktadır. SİGARA NEDİR ? Zehirli bir bitki." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları