Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜNİTE 2 : KILASİK MANTIK KONU: BEŞ TÜMEL VE KAVRAMLAR ARASI İLİŞKİLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜNİTE 2 : KILASİK MANTIK KONU: BEŞ TÜMEL VE KAVRAMLAR ARASI İLİŞKİLER."— Sunum transkripti:

1 ÜNİTE 2 : KILASİK MANTIK KONU: BEŞ TÜMEL VE KAVRAMLAR ARASI İLİŞKİLER

2 BEŞ TÜMEL 1).CİNS 2).TÜR 3).AYRIM 4).ÖZGÜLÜK 5).İLİNTİ

3 BEŞ TÜMEL 1). CİNS: Gerçeklikleri çeşitli olan bir çok şeye Bunlar Nedir? sorusu sorulduğunda alınan cevaptır. Türlerin altında sıralandığı sıralandığı kavramdır. İki genel kavramdan kaplamı daha fazla olan kavram cinsi verir. 2). TÜR Ortak özelliği olan iki terimden içlemi daha fazla olan kavramdır. Cinsin altında sıralanan kavramlardır.

4 BUNLAR NEDİR? BUNLAR VARLIKTIR

5 BEŞ TÜMEL 3). AYRIM Cinleri ve türleri birbirinden ayıran temel özelliklerdir. Her türü cinsten ayıran yönleri vardır buna ayrım denir. İNSANIN DÜŞÜNEBİLMESİ ARILARIN BAL YAPABİLMESİ

6 BEŞ TÜMEL 4. ÖZGÜLÜK (HASSA) Bir türe özgü sadece o türe ait özelliklere Özgülük ya da Hassa denir. Örneğin Konuşmak Kültürleşmek Sosyalleşmek insan türüne özgü özelliklerdir. Arının bal yapması da arı türüne özgü özelliklerdir.

7 BEŞ TÜMEL 5) İLİNTİ Çeşitli türlere ait ortak özelliklere İLİNTİ denir. Bir den fazla türün ortak nitelikleri o türlerin ilintileridir. Yemek yemek, hareket etmek, uyumak bir çok canlı türünün ortak özelliği olduğu için canlıların ilintisidir.

8

9 KAVRAMLAR ARASI İLİŞKİLER EŞİTLİK TAM GİRİŞİMLİLİK EKSİK GİRİŞİMLİLİK AYRIKLIK

10 EŞİTLİK İki kavramdan her biri diğerinin bütün elemanlarını karşılıyorsa (içine alıyorsa) bu iki kavram arasında EŞİTLİK ilişkisi vardır. DÜŞÜNEN İNSAN Bütün düşünenler insandır. Bütün insanlar düşünendir. Düşen ve insan kavramları arasında Eşitlik ilişkisi vardır. Birbirlerin tüm elemanlarını içine alırlar.

11 AYRIKLIK İki kavram arasında hiçbir ilişki yoksa, iki kavram grubu birbirlerinin hiçbir üyesini karşılamıyorsa bu iki kavram arasında AYRIKLIK ilişkisi vardır. PAPAĞAN BALIK Hiçbir papağan balık değildir. Hiçbir balık papağan değildir.

12 TAM GİRİŞİMLİLİK İki kavramdan sadece biri diğerinin tüm elemanlarını karşılıyorsa (içine alıyorsa) bu iki kavram arasında Tam Girişimlilik ilişkisi vardır. CANLI İNSAN Bütün insanlar canlıdır. Bazı canlılar insandır.

13 EKSİK GİRİŞİMLİLİK İki kavramdan her biri diğerinin bazı kavramlarını karşılıyorsa içine alıyorsa bu iki kavram arasında Eksik Girişimlilik ilişkisi vardır.


"ÜNİTE 2 : KILASİK MANTIK KONU: BEŞ TÜMEL VE KAVRAMLAR ARASI İLİŞKİLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları