Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLERİ  Kütle ve Kütlenin Ölçülmesi  Hacim ve Hacmin Ölçülmesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLERİ  Kütle ve Kütlenin Ölçülmesi  Hacim ve Hacmin Ölçülmesi."— Sunum transkripti:

1 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLERİ  Kütle ve Kütlenin Ölçülmesi  Hacim ve Hacmin Ölçülmesi

2 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLERİ 1- KÜTLE VE KÜTLENİN ÖLÇÜLMESİ Bir maddenin değişmeyen madde miktarına kütle denir.  Kütle eşit kollu terazi ile ölçülür.  Bir cismin kütlesi her yerde aynıdır.  Kütle birimi gramdır.  Kilogram “kg” sembolü ile gram “g” sembolü ile gösterilir.  1000 gram= 1 kilogram dır.

3 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLERİ 1-KÜTLE VE KÜTLENİN ÖLÇÜLMESİ  Eşit kollu terazi ile kütle ölçülürken eşit kollardan birine standart kütleler diğer bölümüne ise tartılacak maddeler konur.  Günümüzde elektronik terazilerin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

4 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLERİ  SIVILARIN KÜTLESİNİN ÖLÇÜLMESİ  Sıvı maddelerin büyük bir çoğunluğu litre ile ölçülür.  Fakat tahin, pekmez gibi akışkanlığı az olan sıvı maddeleri litre ile ölçmek zordur.Bu nedenle akışkanlığı az olan maddeler satılırken kütleleri ölçülür.  Sıvı bir maddenin kütlesini ölçmeden önce içine konulduğu kabın kütlesini bilmek gerekir. Bu nedenle önce kabın kütlesi ölçülür.

5 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLERİ  GAZLARIN KÜTLESİNİN ÖLÇÜLMESİ  Gaz maddelerin kütleleri de sıvı maddelerin kütleleri gibi ölçülür.  Sıvıların ölçüsünde olduğu gibi önce gaz maddelerinin konulacağı kabın darası ölçülür. Daha sonra gaz madde doldurularak yeniden ölçüm yapılır.  Son ölçüm ile ilk ölçüm arasındaki fark gaz maddenin kütlesini verir.

6 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLERİ 2-HACİM VE HACMİN ÖLÇÜLMESİ  Tüm maddeler bulundukları ortamda bir yer kaplar. Maddelerin kapladıkları yere hacim denir. Katı ve sıvıların hacimleri vardır.  Gaz maddelerin ise hacimleri değişkendir. Gaz maddeler bulundukları ortamı tamamen doldurabildikleri gibi basınç uygulandığı zaman da hacimleri küçülebilir. Sıvı maddelerin hacmi dereceli silindir ile ölçülür.

7 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLERİ  DÜZGÜN OLMAYAN KATI MADDELERİN HACMİNİN ÖLÇÜLMESİ  Düzgün olmayan bir cismin hacmini ölçmek için sıvılardan yararlanılır.  Önce dereceli silindire belli bir miktar su konulur. Daha sonra hacmini ölçeceğimiz cisim dereceli kaptaki suyun içine atılır. Taşan su miktarı cismin hacmini verir.


"MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLERİ  Kütle ve Kütlenin Ölçülmesi  Hacim ve Hacmin Ölçülmesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları