Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAV ZİLLERİ ÇALMAYA BAŞLADI. NE YAPMALI NE YAPMAMALI ÇOCUKLARIN NE HİSSETTİĞİNE KULAK VERMEYİ UNUTMAYIN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAV ZİLLERİ ÇALMAYA BAŞLADI. NE YAPMALI NE YAPMAMALI ÇOCUKLARIN NE HİSSETTİĞİNE KULAK VERMEYİ UNUTMAYIN."— Sunum transkripti:

1 SINAV ZİLLERİ ÇALMAYA BAŞLADI. NE YAPMALI NE YAPMAMALI ÇOCUKLARIN NE HİSSETTİĞİNE KULAK VERMEYİ UNUTMAYIN.

2 ÇOCUKLAR NELER HİSSEDİYORLAR “ Üç soruyu peşpeşe yapamayınca, yüzüme ateş basıyor, yanaklarım, kulaklarım alev alev yanıyor, terliyorum. Bu zor bir sınav yapamayacağım, diyorum kendi kendime...” “Daha önceki başarısız geçen sınavları düşünüp, heyecanlanıyorum, ellerim titriyor ve ilk soruda takılınca diğer sorularda zor geliyor. Yapamayacağım, başarısız olacağım diyorum ve gerçekten de başarısız oluyorum...” “Bu sınavda yüksek bir puan almalıyım, yoksa ailem mahvolur.Onların yüzüne nasıl bakarım, öğretmenim benden çok şey bekliyor, kazanamazsam bana kızar. Bu sefer de olmazsa rezil olurum.”

3 Örneklere baktığımızda görüyoruz ki öğrenciler, sınavda başarısız olmak ve kaygı duymak için ne gerekiyorsa yapıyorlar!Geçmiş kötü deneyimlere takılmak ve sürekli zihinde bu başarısızlıkları canlandırmak ya da böyle bir kötü deneyim yoksa bile, “başaramazsam ne olur?” diye olumsuz sonuçları düşünmek otomatik olarak öğrencide olumsuz duyguları çağrıştıracak ve bunlarda refleks halinde olumsuz davranışlara neden olacaktır. Karamsar Hayaller Kaygı ve Sıkıntı Yaratır! Sınav kaygısını oluşturan sebeplerden biri, kişinin kendini sınav sırasında zorlanırken hayal etmesidir. Zihninde, sınavda ne kadar sıkıntı çekeceğini ve ne derece başarısız olacağını canlandırmasıdır. Bir diğer sebep ise, sınavda “başarısız” olduğu taktirde ne tür sonuçlara ulaşacağını düşünmesidir. “Eğer başarısız olursam beni neler bekliyor?” diye kendini başkalarının nasıl algıladığını ve nasıl davrandığını zihninde görmesi, aşağılayıcı ve sitemkar sözlerini duyması ve bütün bunlar karşısında kendisinin yaşadığı sıkıntı ve ezikliği hissetmesidir.

4 Neden Tam Tersi Olmasın..... Bütün bunlardan yola çıkarak diyebiliriz ki, insanlar bir tek “sınav” sözcüğü ile kendinde bunca kaygıyı yaratabiliyorsa, bunun tam tersini de yapabilirler. Sınava bir şölene gider gibi gidebilirler. Çünkü kişiler ihtiyaç duydukları kaynaklara sahiptirler. Nedir bu kaynaklar? Kendi iç-sesimiz ve iç-görüntümüz. Eğer kendimizi zihnimizde sınavı başarırken görebilirsek; kendi kendimize “bu sefer olacak, çok iyi çalıştım, her şeyi biliyorum ve iyi bir sonucu hak ediyorum” diyebiliyorsak; kendimizi rahat, emin ve huzurlu hissedebiliyorsak, çok daha rahat bir sınav yaşayabiliriz. Böyle bir motivasyon için çocuğunuza yardımcı olursanız sınavı gerçekten bir şölene dönüşecektir.

5 Geçmişteki Başarılarını Hatırlatın..... Çoğu kişinin geçmişinde kendini rahat hissettiği, yaparken mutlu ve başarılı olduğu, kendini sakin bulduğu durumlar vardır. Ya da ufak bir kaygı duysa da, kendini yatıştırabildiği ve sakinleştirebildiği anlar... Bu durumlar, basket maçında faul atışı öncesi olabilir, bir penaltı atışı, voleybolda maçın kaderini belirleyecek bir servis atışı yada okul tiyatrosunda sahnelenen bir performans olabilir. Böyle bir durumda öğrenci kendini daha iyi ve daha sakin hissetmek için ne gibi iç konuşmalar yapıyor, kendini nasıl sakinleştiriyor, ona bakılır. Örneğin:“Ben bu rolü ezberlemek için çok çalıştım, ayna karşısında defalarca prova yaptım ve ne kadar iyi olduğumu biliyorum. Beni seyredenler de arkadaşlarım ve tanıdıklarım. Prova yaparken ne kadar rahatsam, oyun gecesi de aynı rahatlıkla oynayabilirim çünkü çok çalıştım ve alkışı hak ediyorum.” diyebiliyorsa, bu düşünce ve inanç sistemini model alarak, sınav süresince de uygulayabilir. “Çalıştığım zaman yapabiliyorum. Uzun zamandır bu sınava hazırlandım ve çok tekrar yaptım, başaracağım!” diyor ve başardığında nelere ulaşacağını zihninde canlandırabiliyorsa, sınav gerçekten de şölene dönüşecektir. Bunu sağlamak için destek olun ve daha önceki başarılarını hatırlatın ona.

6 Sağlam Kafa, Sağlam Vücutta Bulunur Zihin ve beden bir bütündür. Sınavda ürettiği olumlu düşünce ve inançlar sayesinde bedeni de olumlu tepkiler verecek ve çok daha sakin, rahat ve huzurlu bir sınav yaşamasına neden olacaktır.

7 ÇOCUĞUN SINAVDA RAHAT OLMASI İÇİN Kendini yeterli hissetmesini sağlayın. Çocukla sürekli konuşun, kendini yetersiz hissediyorsa bunun nedenleri üzerinde beraberce tartışın. Bunları beraberce aşmanın yollarını yine beraber belirleyin. Başaracağına inanmasını sağlayın. Başaracağına dair inancını destekleyin. Ama öyle yarım ağız değil. Siz de onun coşkusuna eşlik edin. Sınava girmesine haftalar kala ağzınızdan olumsuz bir söz çıkmamasına dikkat edin. Özellikle de başkalarıyla konuşurken.... Başarıyı hayal etmesini sağlayın. Hayal dünyasında yakacağınız küçük bir ateş sınavda daha rahat ve korkusuz olmasını sağlayacaktır. O sınavı kazandıktan sonra yaşayacağınız süreç üzerine konuşabilirsiniz mesela. Sınavda alacağı iyi sonucun ona yaşatacaklarını zihninde canlandırmasını sağlayın. Bu canlandırmaya tüm aile katılabilirsiniz. Sınavı kazandığı gün yaşayacaklarınızdan bahsedin. Küçük ödüller koymanız da yardımcı olabilir...

8 SINAV ÖNCESİ SAKIN YAPMAYIN Sınav sabahı kahvaltıyı ağır olmayan yiyeceklerle yaptırın. Eğer istemiyorsa yemsi için zorlamayın. Sınavda mide ağrısı yüzünden başarısız olan bir çok çocuk biliyoruz. Ve hepside şimdi ailelerine kızgın. Tabii sadece bir dilim ekmek yüzünden sınav öncesi moralinizin ve aranızın bozulma ihtimalini de unutmayın. Gece erken yat diye baskı yapmayın. Zaten stresli olan çocuğunuzun daha da strese girmesine neden olabilirsiniz. Belki baskı yapmadan uyumasına yardımcı olacak bir bardak ılık süt ikram edebilirsiniz. Günler öncesinden “ne hissediyorsun, heyecanlı mısın?” gibi sorular sormaya başlamayın. Bu tip sorula hiç heyecanlı olmayan bir çocuğu bile heyecanlandırabilir. O sınava girerken sakın ağlamayın! Buna benzer duygu taşkınlıklarında bulunmayın.

9 Kaydırmaması gerektiğini bilmediği soruları boş bırakmasını ve buna benzer daha öce üzerinden defalarca geçtiğiniz şeyleri giderayak tekrarlamayın. Eve gelen telefon sayısını mümkün olduğu kadar aza indirin. Tanıdıklarınıza “başarılar” dileklerini sizin ileteceğinizi söyleyin. Çocuklar yatmadan önce ve sabah kalktıklarında “büyüklerle” bu tip konuşmalar yapmayı genel olarak sevmezler.


"SINAV ZİLLERİ ÇALMAYA BAŞLADI. NE YAPMALI NE YAPMAMALI ÇOCUKLARIN NE HİSSETTİĞİNE KULAK VERMEYİ UNUTMAYIN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları