Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ 3.Maddenin Ölçülebilir Özellikleri Maddenin sahip olduğu özelliklerden biri de miktarlarıdır. Her maddenin belirli bir miktarı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ 3.Maddenin Ölçülebilir Özellikleri Maddenin sahip olduğu özelliklerden biri de miktarlarıdır. Her maddenin belirli bir miktarı."— Sunum transkripti:

1 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ 3.Maddenin Ölçülebilir Özellikleri Maddenin sahip olduğu özelliklerden biri de miktarlarıdır. Her maddenin belirli bir miktarı vardır. Maddelerin miktarı kütle olarak adlandırılır. Alışveriş yaparken meyve sebze gibi yiyecekleri miktarlarına göre yani kütlelerine göre alırız.

2 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Kütle ölçüsü birimi olarak bazı maddeler için kilogram, bazı maddeler için gram birimi kullanılmaktadır.

3 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Kilogram, gramın bin katına eşittir. Bu birimler sırasıyla “kg” ve “g” sembolleriyle gösterilir. Bu eşitliği şöyle ifade ederiz: 1kg = 1000g

4 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Kütleyi tartı aletlerinde ölçerek tespit ederiz. Eşit kollu terazi, elektronik terazi, baskül gibi aletler kütle ölçmek için kullanılır.

5 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Sıvılar içine konuldukları kaplarla birlikte tartılır. Bu durumda tartı aletinde ölçtüğümüz miktar, sıvının ve kabın toplam kütlesidir. Buna brüt kütle denir. Sıvının kütlesini bulmak için toplam kütleden sıvını kütlesini çıkarılması gerekir. Bulduğumuz sonuç bize sıvının net kütlesini verir.

6 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Hacim Maddelerin kapladıkları yer onların sahip olduğu bir diğer özelliktir. Eşyalarımız kullanırken kapladıkları yeri göz önünde bulundururuz. Maddelerin kapladıkları yer hacim olarak adlandırılır.

7 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Litre, mililitrenin 1000 katına eşittir.


"BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ 3.Maddenin Ölçülebilir Özellikleri Maddenin sahip olduğu özelliklerden biri de miktarlarıdır. Her maddenin belirli bir miktarı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları