Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALEXANDER THE GREAT. DOĞUMU VE GENEL BİLGİLER DOĞUMU VE GENEL BİLGİLER 3.Alexander ya da di ğ er ismiyle Büyük İ skender olarak bilinir. MÖ 356 da Makedonya.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALEXANDER THE GREAT. DOĞUMU VE GENEL BİLGİLER DOĞUMU VE GENEL BİLGİLER 3.Alexander ya da di ğ er ismiyle Büyük İ skender olarak bilinir. MÖ 356 da Makedonya."— Sunum transkripti:

1 ALEXANDER THE GREAT

2 DOĞUMU VE GENEL BİLGİLER DOĞUMU VE GENEL BİLGİLER 3.Alexander ya da di ğ er ismiyle Büyük İ skender olarak bilinir. MÖ 356 da Makedonya da do ğ muştur.

3

4 ASYA SEFER İ ASYA SEFER İ İ lk olarak yunan şehir devletlerini egemenli ğ i altına alan İ skender sonra ise gözünü Pers İ mparotorlu ğ una diktmiştir.

5 ASYA SEFER İ ASYA SEFER İ Granikos Savaşı İ ssos Savaşı Tiros Kuşatması Gaugamela Savaşı ve Babil’in fethi Ekbatana’nın fethi

6 H İ ND İ STAN’IN FETH İ H İ ND İ STAN’IN FETH İ İ skender, o zamanlar pek az tanınan Hindistan'ı fethetmeyi düşlemeye başladı. Ele geçirdi ğ i topraklardan topladı ğ ı askerlerle gelişmiş bir ordu kuran İ skender, İ ndus nehri yakınlarında Hükümdar Porus’u yenerek Hindistan’ın bir bölümünü fethetti.

7

8 ASKER İ S İ STEM İ ASKER İ S İ STEM İ Phalanax sistemi Yunan şehir devletlerindeki Hopliteler Destek kuvvetler ve süvariler

9 ÖLÜMÜ ÖLÜMÜ 13 yıl imparatorluk yaptıktan sonra M.Ö. 323’te Babil de yaşamını yitirmiştir.

10 İ SKENDER’ İ N ÖNEM İ İ SKENDER’ İ N ÖNEM İ 70 e yakın kent kurmuştur. Yunan Medeniyetinin Do ğ u Medeniyetleri ile kaynaşmasına neden oldu. Birçok de ğ işik askeri birimi bir arada kullanarak çok önemli bir askeri buluşa imza attı.


"ALEXANDER THE GREAT. DOĞUMU VE GENEL BİLGİLER DOĞUMU VE GENEL BİLGİLER 3.Alexander ya da di ğ er ismiyle Büyük İ skender olarak bilinir. MÖ 356 da Makedonya." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları