Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇÖZELTİLER HAZIRLAYAN FATMA ALÇIN. İÇİNDEKİLER Çözünme Çözelti Derişimine göre çözeltiler Doymuşluğuna göre çözeltiler Çözünürlük.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇÖZELTİLER HAZIRLAYAN FATMA ALÇIN. İÇİNDEKİLER Çözünme Çözelti Derişimine göre çözeltiler Doymuşluğuna göre çözeltiler Çözünürlük."— Sunum transkripti:

1 ÇÖZELTİLER HAZIRLAYAN FATMA ALÇIN

2 İÇİNDEKİLER Çözünme Çözelti Derişimine göre çözeltiler Doymuşluğuna göre çözeltiler Çözünürlük

3 AMAÇLAR Çözünme olayını öğrenme. Çözelti kavramını bilme. Çözünürlük problemlerini çözme.

4 ÇÖZELTİLER Bir maddenin diğer madde içerisinde homojen olarak dağılmasına çözünme denir.Çözeltiler derişimine ve doymuşluğuna göre gruplandırılabilinir.Doymuş bir çözelti hazırlamak için belirli sıcaklıkta ve belirli basınçta 100gram çözücüde çözünen maddeye o maddenin çözünürlüğü denir.

5 Öğretim Programı Tasarım Soruları Temel soru Çözünme olmasaydı yaşam nasıl olurdu? Ünite soruları Anneniz tatlıya nasıl şerbet hazırlıyor? Vurgun nasıl oluyor? Gazlı içeceklerde kapak açık kalınca niye tadı şerbet gibi oluyor? Gazlı içeceklerin üzerinde “ niye soğuk içiniz “yazıyor?

6 KAZANIMLAR Çözelti kavramını öğrenir. Çözünürlük tanımını öğrenir. Çözünürlüğe etki eden etmenleri öğrenir. Çözünürlük problemlerini çözer.

7 21.YÜZYIL BECERİLERİ Çayın içinde şekerin erimediğini, çözündüğünü anlar. Colanın kapağı açık kalınca çözünen gazın kalmayacağını anlar. Sıcak cola da çözünen gaz az olduğu için tadının o yüzden farklı olduğunu bilir.

8

9


"ÇÖZELTİLER HAZIRLAYAN FATMA ALÇIN. İÇİNDEKİLER Çözünme Çözelti Derişimine göre çözeltiler Doymuşluğuna göre çözeltiler Çözünürlük." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları