Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sıfatlar Niteleme Sıfatları Belirtme Sıfatları NİTELEME SIFATLARI  Varlıkların biçimini, durumunu, rengini bildiren sözcüklerdir.  Örnekler:  Yuvarlak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sıfatlar Niteleme Sıfatları Belirtme Sıfatları NİTELEME SIFATLARI  Varlıkların biçimini, durumunu, rengini bildiren sözcüklerdir.  Örnekler:  Yuvarlak."— Sunum transkripti:

1

2 Sıfatlar Niteleme Sıfatları Belirtme Sıfatları

3 NİTELEME SIFATLARI  Varlıkların biçimini, durumunu, rengini bildiren sözcüklerdir.  Örnekler:  Yuvarlak masa.  Kırmızı kalem.  Sessiz adam.  Sözcük gruplarında yuvarlak biçimini, kırmızı rengini, sessiz durumunu bildirdiği için niteleme sıfatıdır.

4 BELİRTME SIFATLARI 1. Sayı sıfatları: A. Asıl sayı sıfatları B. Kesir sayı sıfatları: C. Sıra sayı sıfatları: D. Üleştirme sayı sıfatları: 2. Belgisiz sıfatlar: 3. İşaret sıfatları:

5 1.Sayı Sıfatları:  Varlık adlarının sayısını belirten sözcüklere sayı sıfatları denir. Dört bölümde incelenir. A. Asıl sayı sıfatları. B. Kesir sayı sıfatları. C. Sıra sayı sıfatları. D. Üleştirme sayı sıfatları.

6 A.Asıl Sayı Sıfatları:  “Üç gün içinde orada olurum.” Cümlesindeki gibi sayı sıfatlarının yalın olarak kullanılmış biçimi asıl sayı sıfatı adını alır.  “Beş arkadaş, sessice bahçedeki kuşları izlediler.”  “Yedi çocuk derslerinde çok başarılı.”  “Yirmi öğrenci geziye katıldı.”

7 B.Kesir Sayı Sıfatları:  “Yemekte ona yarım ekmek az geliyor.” Örneğinde ekmek, kesirli bir sayı olan “yarım” sözcüğü ile belirtilmiştir. Böyle sıfatlara kesir sayı sıfatları denir.  “Filmin başlamasına çeyrek saat kaldı.”  “Yarım elma ona az geldi.”  “Fenerbahçe yarım düzine gol attı.”

8 C.Sıra Sayı Sıfatları:  “Berkay, beşinci sınıfı başarı ile bitirdi.” Cümlesinde “beşinci” sözcüğü “sınıf” adını derecelendirilmiş sayı olarak belirtmektedir. Böyle sıfatlara sıra sayı sıfatları denir. “Altıncı gol Ogün’den geldi.” “Şampiyon Fenerbahçe dördüncü golle coştu.”

9 D.Üleştirme Sayı Sıfatları:  “Yedişer gün tatil yaptık.” Cümlesinde “yedişer” sözcüğü “gün” adını eşit şekilde paylaşılan bir sayı olarak belirtiliyor. Bu tür sıfatlara üleştirme sayı sıfatları denir.  “Üçer üçer ceviz paylaşıldı.”  “Hepimize ikişer portakal düştü.”

10 2.Belgisiz Sıfatlar:  “Güç durumda olan bazı insanlara yardım etmeliyiz.”  “Sizin de birkaç dostunuz vardır.”  Cümlelerindeki “bazı” ve “birkaç” sözcükleri “insan” ve “dost” adlarını belirtmektedir. Ancak tam belirginlik yoktur.  Varlıkları belli belirsiz bildiren sıfatlara belgisiz sıfatlar denir.

11 2.Belgisiz Sıfatlar:  Bazı,  Kimi,  Birkaç,  Herhangi bir...” Sözcükleri bir adla birlikte kullanılırsa belgisiz sıfat olur.

12 3.İşaret Sıfatları:  “Bu dostların sıcak davranışları beni mutlu ediyor.”  “Davranışı, o arkadaşını sevindirdi.”  Cümlelerindeki “bu” sözcüğü “dost” adını, “o”“o” sözcüğü “arkadaş” adını göstererek belirtmektedir.  Varlık adlarını göstererek belirten böyle sıfatlara işaret sıfatı denir.

13 3.İşaret Sıfatları:  Bu,  Şu,  O,  Sözcüklerinin işaret sıfatı olabilmesi için bir addan önce kullanılmaları gerekir.

14 4.Soru Sıfatları:  “Hangi davranışı güzeldi?”  “Ne kadar para biriktirdin?”  “Oyunda kaç kişi vardınız?”  Cümlelerinde olduğu gibi “hangi?”, “Ne kadar?”, “Kaç?” Sözcükleri “davranış”, “para”, “kişi” adlarının önünde yer alıp onları soru yoluyla belirtmektedirler. Böyle sıfatlara soru sıfatları denir.

15 4.Soru Sıfatları:  hangi,  kaç,  neredeki,  ne kadar,  ne biçim...  Sözcükleri bir adla kullanıldığında soru sıfatı olur.


"Sıfatlar Niteleme Sıfatları Belirtme Sıfatları NİTELEME SIFATLARI  Varlıkların biçimini, durumunu, rengini bildiren sözcüklerdir.  Örnekler:  Yuvarlak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları