Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİGARA NEDİR ? Zehirli bir bitki olan tütünün ince bir kağıt içine sıkıştırılarak sarılmış halidir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİGARA NEDİR ? Zehirli bir bitki olan tütünün ince bir kağıt içine sıkıştırılarak sarılmış halidir."— Sunum transkripti:

1

2 SİGARA NEDİR ? Zehirli bir bitki olan tütünün ince bir kağıt içine sıkıştırılarak sarılmış halidir

3  * Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumu artar. Pankreas kanseri riski fazlalaşır. Sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha fazla mesane kanserine yakalandıkları görülmektedir.  * Sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.  * Sigara kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklara neden olur. Özellikle, damarlardaki tıkanıklık nedeniyle ancak organların kesilmesiyle tedavi edilebilen(Burger) hastalığı oluşur.  * Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülür.

4  * Beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına(Alzheimer) sebep olur  * Koku alma duygusu azalır.  * Sigara içen bayanlarda rahim ve yumurtalık kısırlığı,erken menopoz ve rahim kanseri gibi tehlikeler görülür.

5  * Vücutta yorgunluk,ruhsal gerilim,aşırı stres ve uykusuzluk görülür.  * Cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma ve döllenme yetersizliği meydana gelir.  * Vücuttaki insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına sebep olur.

6  * Sigara, deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında sigara içenlerin yaraları çok daha zor iyileşir. Bazen ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülür.  * Sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına rastlanır.

7 Akciğer kanseri, kanser ölümlerinin birinci sırasında yer alır Akciğer kanserinin % 90 nedeni sigaradır Ülkemizde her yıl 40 bin kişide akciğer kanseri tespit edilmektedir

8 Sigara içenlerin çevreye zararları; Bulundukları çevrenin havasını kirletirler Çevrelerindeki insanların pasif sigara içmelerine neden olurlar Ev ve orman yangınlarına neden olurlar

9 Sigara dost gibi görünür Düşman olduğunu anladığınızda yapacağınız hiçbir şey kalmaz

10 İçilen her sigara, insan yaşamını 5 dakika kısaltır Erken yaşda sigaraya başlayanların ömrü ortalama 20-25 yıl azalır

11 Sigara içenler sadece kendilerine değil, çevrelerine de zarar verirler

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23 SİGARASIZ BİR DÜNYA DİLEĞİMİZLE,

24 BUNLARI GÖRDÜKTEN SONRA İÇERMİSİNİZ DİYE SORANLARA NE DİYECEKSİNİZ ? EVET,Mİ HAYIR,MI BENCE HAYIRRRRR......

25  HAZIRLAYAN  BATUHAN ÇUBUK  6/C 1006


"SİGARA NEDİR ? Zehirli bir bitki olan tütünün ince bir kağıt içine sıkıştırılarak sarılmış halidir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları