Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yaşamımızdaki Elektrik

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yaşamımızdaki Elektrik"— Sunum transkripti:

1 Yaşamımızdaki Elektrik
Elektriklenme Yaşamımızdaki Elektrik Hazırlayan : Sevgi Aslan

2 1.Sürtünme ile Elektriklenme
Bu elektriklenme türünde sürtünen cisimlerden biri diğerine elektron verir. Kendisi pozitif (+) yükle yüklenirken, elektron alan cisim negatif (-) yükle yüklenir. Balon (-) yün kumaş (+) yük ile yüklenir. Ebonit çubuk (-) ipek kumaş (+) yük ile yüklenir.

3

4 1. Sürtünme ile Elektriklenme

5 # Elektroskop # Bir cismin elektrik yüklü olup olmadığını, yüklü ise ne tür elektrikle yüklü olduğunu anlamamıza yarayan aletlere elektroskop denir.

6 2. Etki ile Elektriklenme
(+) yüklü elektroskopa (+) yüklü cisim yaklaştırılırsa yapraklar açılır. (-) yüklü bir elektroskopa (-) yüklü bir cisim yaklaştırılırsa yapraklar açılır.

7 2. Etki ile Elektriklenme
Cisim ve elektroskop zıt yükle yüklenmişse açık olan yapraklar kapanır.

8 2.Etki ile Elektriklenme
Nötr bir elektroskopa (+) veya (-) yüklü cisim yaklaştırılır veya dokundurulursa yaprakları açılır.

9 # Topraklanma # Topraklanan cisimler nötr hale gelir.
Yerküreyi çok büyük bir nötr cisim olarak düşünebiliriz. Elektriklenmiş cisimler toprakla temas ederlerse cisim ve toprak arasında yük alış verişine topraklama denir. Topraklanan cisimler nötr hale gelir.

10 # Topraklanma # Pozitif yüklü cisim topraklandığında; cisimden toprağa negatif (-) yük akar. Cisim nötr olur. Negatif yüklü cisim topraklandığında; topraktan cisme negatif (-) yük akar. Cisim nötr olur.

11 Nötr bir cisme pozitif yüklü bir cisim yaklaştırıldığında şekildeki gibi kutuplaşır.
Nötr bir cisme negatif yüklü bir cisim yaklaştırıldığında yine şekildeki gibi kutuplaşır

12 Atmosferde Doğal Elektriklenme
Şimşek : Bulutları oluşturan su tanecikleri ve havadaki toz parçacıkları, rüzgâr nedeniyle sürtünme sonucu elektriklenir. Bulutların bir bölümü (–) yükle yüklenirken, bir bölümü (+) yükle yüklenir. Yüklü bulutlar birbirine yaklaştığında bir buluttan diğerine yük akışına şimşek denir.

13 Yıldırım düşmesi Olayı
Elektrikle yüklü bir bulut, yere yeterince yakınsa, bulut üzerindeki yükler etki ile yeryüzünü elektrikler. Bunun sonucunda yerle bulut arasında yük boşalması olur. Bu olaya yıldırım denir.

14 Şimşek Çakar Yıldırım düşer

15 Bulutların Elektriklenmesi
Rüzgarın etkisiyle sürüklenen bulutlar hem havayla hem de birbiriyle temas eder. Bunun sonucunda elektriklenir.

16 # Kaynakça # Fenokulu.net
https://www.google.com.tr/search?q=ya%C5%9Fam%C4%B1m%C4%B1zdaki+elektrik&espv=2&biw=1024&bih=663&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=LHWBVKKXMYvvUt_WgvAP&ved=0CBoQsAQ https://www.google.com.tr/search?q=ya%C5%9Fam%C4%B1m%C4%B1zdaki+elektrik&espv=2&biw=1024&bih=663&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=LHWBVKKXMYvvUt_WgvAP&ved=0CBoQsAQ#tbm=isch&q=elektriklenm https://www.google.com.tr/search?q=ya%C5%9Fam%C4%B1m%C4%B1zdaki+elektrik&espv=2&biw=1024&bih=663&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=LHWBVKKXMYvvUt_WgvAP&ved=0CBoQsAQ#tbm=isch&q=elektroskop

17 Gelecek Dersin Konuları :
Elektrik Akımı Paralel bağlanma Seri bağlanma


"Yaşamımızdaki Elektrik" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları