Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.bsm.gov.tr. BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Domuz gribi, yeni ortaya çıkmış bir virüsün sebep olduğu bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.bsm.gov.tr. BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Domuz gribi, yeni ortaya çıkmış bir virüsün sebep olduğu bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika."— Sunum transkripti:

1 www.bsm.gov.tr

2 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Domuz gribi, yeni ortaya çıkmış bir virüsün sebep olduğu bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. Domuz gribi nedir?

3 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Domuz gribi öldürücüdür

4 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Domuz gribi virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir. Domuz gribi virüsü bulaşıcı mıdır?

5 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Domuz gribinin belirtileri nelerdir?

6 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Bunlar:  Ateş  Öksürük  Boğaz ağrısı  Yaygın vücut ağrısı  Baş ağrısı  Üşüme  Yorgunluk Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerinin benzeridir

7 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ  Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir.  Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır.  Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. Domuz gribi nasıl bulaşmaktadır?

8 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Domuz gribinden kendimizi nasıl koruyabiliriz?

9 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.

10 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir.

11 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız. Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız

12 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.

13 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ TEŞEKKÜR EDİYORUZ


"Www.bsm.gov.tr. BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Domuz gribi, yeni ortaya çıkmış bir virüsün sebep olduğu bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları