Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Timur Çakmakoğlu. ADJECTIVES ENDING IN “-ED ” AND “–ING” a) Sonu “-ed” ile biten sıfatlar insanlar için kullanılır ve insanların içlerinde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Timur Çakmakoğlu. ADJECTIVES ENDING IN “-ED ” AND “–ING” a) Sonu “-ed” ile biten sıfatlar insanlar için kullanılır ve insanların içlerinde."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Timur Çakmakoğlu

2 ADJECTIVES ENDING IN “-ED ” AND “–ING” a) Sonu “-ed” ile biten sıfatlar insanlar için kullanılır ve insanların içlerinde hissettikleridir. I am interested. (İlgiliyim, ilgi duyuyorum.) She is bored. (Onun canı sıkkın.) They are surprised. (Onlar şaşkın.)

3 b) Sonu” -ing” ile biten sıfatlar ise hem insanlar hem de nesneler için kullanılabilir. Genelde bizim dışarıdan algıladıklarımızdır. Her job is very interesting. (Onun işi çok ilginç.) She is a very boring person. (O çok sıkıcı bir kişi.)

4 fascinating (büyüleyici) fascinated (büyülenmiş) exciting(heyecan verici) excited (heyecanlı) amusing (eğlenceli) amused ( eğlenmiş) amazing (şaşırtıcı) amazed (şaşırmış) astonishing (şaşırtıcı) astonished (şaşkın) shocking (şok edici) shocked(şaşkına dönmüş) disgusting(iğrenç,berbat) disgusted (bıkkın,bezgin) embarrassing(utandırıcı) embarrassed(mahçup,utangaç) confusing (kafa karıştırıcı) confused (kafası karışmış,şaşkın)

5 horrifying (korkunç) horrified (korkmuş) terrifying (korkunç) terrified (çok korkmuş) frightening (korkutucu) frightened (korkmuş) depressing (iç karartıcı) depressed (bunalımlı) worrying (endişe verici) worried (endişeli) annoying (rahatsız edici) annoyed (sinirlenmiş) exhausting(yorucu) exhausted (bitkin,yorgun) satisfying (tatmin edici) satisfied (memnun) frustrating (sinir bozucu) frustrated (hayal kırıklığına- uğramış)


"Hazırlayan: Timur Çakmakoğlu. ADJECTIVES ENDING IN “-ED ” AND “–ING” a) Sonu “-ed” ile biten sıfatlar insanlar için kullanılır ve insanların içlerinde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları