Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOCUK VE ÖZGÜVEN Veli Seminerleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOCUK VE ÖZGÜVEN Veli Seminerleri."— Sunum transkripti:

1 ÇOCUK VE ÖZGÜVEN Veli Seminerleri

2 İÇERİK Özgüven Nedir? Özgüven Nasıl oluşur?
Özgüven Eksikliği Sonuçları Çocuğa Özgüven Kazandırma Yolları

3 KENDİNİ DEĞERLİ HİSSETMEK
ÖZGÜVEN  KENDİNİ DEĞERLİ HİSSETMEK Çocuğun kendisine yönelik iyi duygular geliştirmesi sonucu kendisini iyi hissetmesi. Başka bir değişle kendisi olmaktan memnun olması ve bunun sonucu kendisi ve çevresiyle barışık olması demek. 

4 ÖZGÜVEN Çocuğun sevgiyi ve yeteneğini hissetme derecesi, gelecekteki yaşamında onu her alanda etkileyecektir. Aynı zamanda da, çocuğun yaratıcılık yeteneğini, diğerleriyle ilişkisini ve başarılı olmasını belirlemede önemli bir faktör olmaktadır.

5

6 Özgüven Doğuştan Mı Gelir?
Daha ilk yaşlardan, çocukların kendilerine yönelik iyi duygular geliştirmeleri; hayatlarındaki önemli insanlar tarafından nasıl değerlendirildiklerine bağlıdır(anne-baba, öğretmen ve diğer büyükleri, ilerleyen yaşlarda arkadaşları).

7 Özgüven Doğuştan Mı Gelir?
Büyükleri tarafından sevgi gören, gereksinim duyduğunda beklediği yakınlık ve ilgiyi bulan, fikirlerine değer verilen ve önemsenen, güven duyulan ve sorumluluklar verilen, iyi yaptığı şeyler için övülen, gurur duyulan, hataya yer verilen ve olduğu gibi kabul edilen çocuğun kendisine özgüveni olur. 

8 Buna karşılık sevildiğini,
önemsendiğini hissetmeyen, beklediği yakınlık ve ilgiyi görmeyen, sürekli eleştirilen ve olduğu gibi kabul edilmeyen çocuk kendisini değerli hissetmez ve özgüveni olmaz.

9 Özgüven olmadığında; Özgüven eksikliği yaşayan, kendileri ile barışık olmayan çocuklar: Arkadaş çevresi içinde de hak ettikleri saygıyı göremeyebilir ve akranları tarafından kullanılma ihtimalleri olabilir. kendi isteklerini dile getiremeyebilirler. Potansiyellerini gösteremez ve başarısızlık yaşayabilirler.

10 Özgüven olmadığında; Sürekli başkalarının onayına ihtiyaç duyan,
Sorumluluk almaktan çekinen, Yapması gereken işlerden kaçınan, Kendi kararını veremeyen, kaçamıyorsa içinde bulunduğu durumu gerilim haline getiren BAĞIMLI kişiler olurlar. Ayrıca bu özellikleri taşıyıp, ailesinde de değer görmeyen çocuklar yaşadığı aile, çevre, okul ve toplum içinde problemlere sebep olur. ’

11 hissetmesi için aileler neler yapabilir?
Çocuğun kendini sevgi dolu ve yetenekli hissetmesi için aileler neler yapabilir?

12 KENDİMİZİ DOĞRU İFADE ÖRNEKLERİNE LÜTFEN DİKKAT EDELİM…
‘ ÇOCUĞUMUZ İÇİN ‘ KENDİMİZİ DOĞRU İFADE ÖRNEKLERİNE LÜTFEN DİKKAT EDELİM…

13 Şartsız Sevgi Göstermek
Çocuğunuz her ne yaparsa yapsın ona değer verdiğinizi ve kabul ettiğinizi bilmesini sağlayın. Ev ona göre içinde risk ve tehlikelerle dolu dünyadan döndüğü zaman, sevgi için, emniyetli bir yakıt alma istasyonu gibidir. Mesajlarınız "Seni seviyorum - odanın kirli olmasına rağmen, kız kardeşin kadar atletik olmamana rağmen, notlarının çok iyi olmamasına rağmen, yaptıklarından hoşlanmama rağmen - hala seni seviyorum" olmalıdır.

14 Onu hala sevdiğinizi göstermek ve çocuğunuzun yanlış davranışını düzeltmek için, onun doğru yaptığı bir şeyi görerek işe başlayabilirsiniz. Örneğin, odası karma karışıksa ve sadece yatağını toplamış ise ona "Gerçekten yatağını topladığına çok sevindim. Şimdi senden istediğim şey masanı temizlemen" diye ifade edin. Her küçük olumlu adımını görün…

15 Sinirli Olmanızdan Sorumlu Olduğunu (DOĞRU) İfade Etmek
4 yaşındaki çocuğunuz oyuncağını yatmakta olan kardeşinin beşiğine fırlattığı için sinirlisiniz. PEKİ; Onun böyle bir hareketinde sinirinizi ona nasıl aktarırsınız?

16 Sinirli Olmanızdan Sorumlu Olduğunu (DOĞRU) İfade Etmek
Prof. Dr. Thomas Gordon'un önerdiği en basit mesaj "Ben" mesajıdır. "Sen kötü bir çocuksun!" ya da "Sen aptalsın!" yerine, "Sen böyle yaptığında, ben / hissediyorum","Sen oyuncaklarını attığında kendimi sinirli hissediyorum. Ona gerçekten zarar verebilirdin" diyebilirsiniz. Sinirli Olmanızdan Sorumlu Olduğunu (DOĞRU) İfade Etmek

17 Sinirli Olmanızdan Sorumlu Olduğunu (DOĞRU) İfade Etmek
Buradaki mesaj, duygularınızın onun çocuk dünyasına değil onun belirli davranışlarına yönelik olduğudur.

18 Açık İsteklerde Bulunmak
Çocuğunuzun ondan ne istediğinizi bilmesini sağlayın. Bu ona alternatif davranışları öğrenmesi için bir şans verecektir. Örneğin; "Oyuncaklarını kardeşinin beşiğine atmamalısın. Bunun yerine o uyandığında ona trenini gösterebilirsin" şeklinde bir açıklama yapılmalıdır. İstekleri ona açıkca belirtmek, ondan ne istediğinizi anlamasını kolaylaştıracaktır.

19 Dinlemeyi Öğrenmek Çocukların duyguları, gözlemleri ve algıladıkları dinlenmeye değerdir ve böyle yapmak çocukların öz saygılarını artırmaktadır. Size bir şeyler söylemek istediğinde, gerçekten ona zaman ayıramayacaksanız uygun olmadığınızı ve ne zaman uygun olacağınızı söyleyin.

20 Aktif Dinleme Aktif Dinleme İle Aileler: olayları daha çok çocuğun gözünden görmeye başlamakta ve böylece çocuk da duygularına önem verildiğini anlamaktadır.

21 Net ve açık kurallar olmalı
Örneğin yatağa yatış saati, yemek zamanları belli değişmez düzen için gerçekleşsin. Bu tür bir değişmezlik çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlar. Neyin kabul edilemez olduğunu çocuk daha iyi bilir. Evdeki tüm erişkinlerin bu kurallar konusunda anlaşması gereklidir. Farklı ve uyumsuz mesajlar çocuğun kafasını karıştırır.

22 Yetenekleri Kabul Edin
Çocuğumuza; kendisine özgü yeteneklerini ortaya çıkartmasında yardımcı olalım. Çocuklar birbirlerinden farklıdır. Her çocuğun farklı özellikleri ve yetenekleri vardır. Hepsinin başarılı olduğu alanlar değişiktir. Kendilerinde var olan yeteneklerin ortaya çıkmasını sağlayarak kendilerine güven duymalarını sağlamış olursunuz.

23 Gerçekçi Beklenti Beklentilerimiz çocuğumuzun seviyesinde olmalı, onu aşacak beklentilerinden kaçınmak zorundayız. Her çocuğun farklı yapabilme kapasitesi ve seviyesi vardır. Çocuğumuzun bir şeyi yapamayacağını bildiğimiz halde, bunu ondan bekleyip sonunda hayal kırıklığı yaratmamalıyız. Ulaşabilecekleri hedefler amaçlayıp başarılı olmalarını sağlayabiliriz. 

24 Sorumluluk Verme Ve çocuklarımıza sorumluluklar verelim lütfen! Kendisine güvenilip sorumluluk verilen çocuklar kendilerini yararlı ve önemli hissederler. Sadece çok özel yetenek yada başarılarına değil her şeyine değer verdiğimizi ve taktir ettiğimizi belirtmeliyiz. Küçük bile olsa yaptığı güzel bir şey yada davranışı için onu övmeli ve bunun ne kadar önlemli olduğunu belirtmeliyiz. 

25 İstediğiniz davranışları nasıl arttırabilirsiniz?
a) Överek b) Gülümseyerek, sarılarak, öperek c) Sevdiği bir işi yaparak (Örneğin bir öykü okuyarak, TV’de sevdiği bir programı izlemesine izin vererek, parka götürerek gibi.) d) Küçük bir hediye vererek (Örneğin bir küçük şeker gibi)

26 Olumlu davranışları hemen, açık bir biçimde ve her seferinde ödüllendirin.

27 Olumsuz davranışları ise her seferinde tutarlı biçimde görmezden gelin
Olumsuz davranışları ise her seferinde tutarlı biçimde görmezden gelin. Bu davranışı başkasının ödüllendirilmesine izin vermeyin.  Olumsuz davranışlarıyla ilgi çektiklerinde çocuklar sıklıkla bu durumdan hoşnut olurlar. 

28 Unutmayın Onlara dargın olduğunuz zaman bile aslında onlara ilgi göstermiş olursunuz bu nedenle yalnızca görmezden gelmeye çalışın.  Bağırarak, vurarak, küserek de olsa ilgilenmek istenmeyen davranışları arttırır. 

29 Yeni ve istenen davranışlar öğretin.
a)Yönlendirme:Göstererek, yardımcı olarak ve yapabilmesine izin vererek yeni bir davranış öğretebilirsiniz.  b)Her seferde tek bir adım:Zor işleri daha küçük adımlara bölerek çocuğun her seferde bir adım öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Özgüven kazanmanın bir sürece bağlı olduğunu asla unutmamamız gerekir. c)Başkalarından öğrenme: Çocuklar ana babalarını örnek alır onlar gibi davranırlar.  Çocuğunuzun sizin istediğiniz gibi bir şey yaptığını fark etmeye çalışın ve onu hemen övün.

30 ELEŞTİRİ DEĞİL İŞBİRLİĞİ
Çocuğunuza olumlu tutumları öğretirken eleştiri yerine işbirliği yaparak birlikte çalışmalıyız. Şunları yapmaktan kaçınalım:   1.Suçlamak : “Yine kardeşini ağlattın.”  2.İsim takmak: “Kıskanç bir çocuksun”  3.Tehdit etmek; “Bunu bir daha yaparsan seni evden atarım” 4.Emir vermek; “Hemen derslerini bitirmeni istiyorum”  5.Konferansa çekmek; “Kardeşini üzmenin ne kadar kötü bir davranış olduğunu bilmiyor musun, böyle yaparsan ilerde de kimseyle geçinemezsin.”  6.Uyarılar; “O duvara çıkma, düşersin”  7.Acındırma cümleleri: “Böyle davranman yüzünden hastalanıyorum, görmüyor musun? Senin yüzünden ölüp gideceğim”  8.Kıyaslamalar; “Ağabeyin ne kadar iyi notlar alıyor, sen neden onun gibi değilsin?”  9.Alay etme; “ Bak sen! Dersini ne kadar da çabuk bitiriverdin, çok mu akıllısın?.”  10.Geleceği yönelik tahminler: “Böyle gidersen sen adam olamazsın

31 SORUNLARLA BAŞETMEK İÇİN NE YAPABiLİRİZ?
1.Problemi tanımlayın: “Koridor çamur içinde kalmış”  2.Bilgi verin: “Çamurlu ayakkabıların eve girmeden önce çıkması iyi olur.”  3.İsteğinizi kısaca tek kelimeyle belirtin: “Ayakkabılar”  4.Kendi duygularınızı anlatın: “Silip temizlediğim yerleri çamur içinde görünce çok kızıyorum” 5.Hatırlatıcı notlar yazın: “Lütfen eve girer girmez ayakkabılarınızı çıkarın” 

32 CEZALANDIRMAK YERİNE NELER YAPILABİLİR:
1.O andaki duygunuzu çocuğun kişiliğine saldırmadan net şekilde anlatın:“Notların düşük olmasına çok üzüldüm.”  2.Kendi beklentinizi ifade edin: “İkinci dönem notlarının daha yükseleceğini umuyorum”  3.Çocuğa kendini affettirme yolu gösterin: “Derslerine daha fazla zaman ayırarak bunu halledebilirsin”  4.Çocuğunuza seçme şansı verin: “Kendin çalışabilirsin yada sana derslerinde yardımcı olacak birisi olabilir, nasıl istersin?”

33 CEZALANDIRMAK YERİNE NELER YAPILABİLİR:
5.Problemi çözmek için birlikte çalışın:  a)Çocuğunuzun duygularını konuşun “Bu karne senin için de çok üzücü olmalı”  b)Çocuğunuzu bu konuda birlikte bir çözüm üretmeye teşvik edin “Bu sorunu çözmek için sen neler düşünüyorsun?”  c)Ortaya çıkan fikirlerin listesini yapın ve bu fikirler içinden hangilerini uygulamaya koyacağınıza birlikte karar verin. “Evet, bu söylediğini yapabiliriz.” 

34 Överken şunlara dikkat edin:
1.Genel şeylerden kaçının. Onun yerine gördüğünüz şeyi tanımlayın. “Çok güzel bir resim yapmışsın ”yerine” Bu resimde canlı renkler bir arada kullanılmış”  2.Geleceğe yönelik yansıtmalar yapmayın, şimdiye yönelin: “Sen büyük bir ressam olacaksın ”yerine” Bu resim üzerinde gerçekten sabırla uğraştın.”  3.Kendi duygularınızı anlatın: “Bu resme bakmak içimi sevinçle dolduruyor.”  4.Çocuğun övülmeye değer davranışını kısaca tanımlayın: “Bu resim çok özenli bir çalışmanın ürünü.”

35 Çocuğumuzdan sorunlarla mücadele etmesini bekleyelim
Çocuğumuzdan sorunlarla mücadele etmesini bekleyelim. Çocukların, çatışmalar ve zorluklarla, nasıl mücadele edildiğini öğrenmeleri gereklidir.

36 Bu konuda herkesin duyarlı bir anne baba olduğuna inanıyorum
Bu konuda herkesin duyarlı bir anne baba olduğuna inanıyorum. Unutmayalım ki çocuklarımız bize ve çevresindeki arkadaşlarına; bizim ona davrandığımız gibi davranacaklardır.


"ÇOCUK VE ÖZGÜVEN Veli Seminerleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları