Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BEYİN -- DİKKAT -- ALGILAMA

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BEYİN -- DİKKAT -- ALGILAMA"— Sunum transkripti:

1 BEYİN -- DİKKAT -- ALGILAMA

2 Beynin Yapısı ve Gelişimi

3 Beyin Hakkında Genel Bilgiler
Beynimiz daha biz anne karnında cenin iken 20. Günümüzde oluşmaya başlar. İnsan 1,5 cm lik cenin iken yarısını beyin oluşturur. Anne karnında 3 aylıkken saniyede nöron oluşur. Doğumdan önce 100 milyar beyin hücremiz hazır durumdadır. Doğumla nöron üretimi durur. Doğumdan 2 ay önce nöronlar arası lifler oluşmaya başlar.

4 Beyin Hakkında Genel Bilgiler
Zeka ve Hafıza; beyindeki nöronlar arasındaki bağlantıyı sağlayan liflerle ilgilidir. Beynimizi ne kadar çok kullanırsak nöronlar arasındaki lifler o kadar çok fazlalaşır ve zekamız, hafızamız artar. Beynimiz 1200 gr kadardır. Beyin vücudumuzun yaklaşık %2-3 ünü oluşturur. Beyin aldığımız oksijenin %25 ini kullanır.

5 Beyin Hakkında Genel Bilgiler
Alınan gıdalardaki kalorinin %20’sini kullanır. Vücuttaki kanın %15’ini kullanır.

6

7 DİKKAT

8 BEYİN – DİKKAT -- ALGI

9 DİKKAT GELİŞTİRME

10 DİKKATİ NELER DAĞITIR FİZİKSEL SEBEPLER *Çevremdeki sesler *Odamdaki dağınıklık *Hayatımdaki düzensizlik PSİKOLOJİK SEBEPLER *Amaçsızlık *Olumsuz benlik yapım *Çevremi algılayışım *Kaygısı-stres

11 Ne kadar dalgın olduğunuzu anlamanız için bir test:
Bir yol boyunca yürüyerek, nefesinizi 1’den 10’a kadar sayın. Bitince tekrar 1’den başlayıp 10’a kadar sayın. Bu işlemi üstüste kaç kez yapabildiğinizi görün. İdeal olanı 5-6 kezden az olmamak koşuluyla daha fazlasıdır. Dalgınlıkla 10’dan sonra tekrar 1’e dönmek yerine 11, 12, 13 gibi saymayı sürdürdüğünüzde en son kaçta kaldığınıza dikkat edin. İşte bu sayı, sizin ne kadar uzun süre dalabildiğinizin bir ifadesi olabilir. Gerçekten çok dalgın kişilerin 120’lere kadar saymaya devam ettikleri görülmüştür.

12 BAŞARI İÇİN ÖNCE HEDEF VE AMAÇ
SİZİN motivasyonunuzun kaynağı nedir? Daha iyi konsantre olmanın size sağlayacağı olası avantajlar nelerdir? Sağlam bir nedeniniz veya amacınız yoksa konsantrasyona neden ihtiyacınız olsun ki?

13 DİKKAT TOPLAMA ÖNERİLERİ

14 KONSANTRASYON İÇİN ZİHİNSEL STRATEJİLER
“Gitme, Buraya Gel” Stratejisi

15 MÜZİK İnsan beyni her iki düşünme işlevini aynı anda yapamaz. Ya ders çalışıyorsunuzdur ya da müzik dinliyorsunuzdur. Beyin çok hızlı olduğu için bir müziğe bir derse gider gelir. Bu da her iki işi bir den yaptığı hissi uyandırır. Fakat beyin çok daha hızlı yorulur ve dikkati dağılır. Dikkat dağılması alışkanlık haline gelir.

16 Su Kaybı Vücuttaki diğer organlardan farklı olarak, beynin büyük bir kısmını (yaklaşık tahminen % 90’ını) su oluşturmaktadır. Vücuttaki su eksikliği kişide baş ağrısı, yorgunluk ve çabuk sinirlenme gibi sonuçlara neden olmaktadır. Bu sonuçlardan her biri sizden konsantrasyonunuzu çalan, alıp götüren olaylardır.

17 ATIŞTIRMAK Kitap okurken atıştırmayın, çerez yemeyin, çekirdek çıtlatmayın, sakız çiğnemeyin. BEYNİ YORMAYIN

18 Dinlenin ve Enerji Şarj Edin
– uykusuzluk ve açlık konsantrasyonu yok eder; problem az beslenme ve az uyku ise, iyice dinlenin ve bir kase salata yiyin.

19 OMEGA 3 + E İÇEREN GIDALAR ALIN BALIK veya BALIK İÇERİKLİ GIDALAR

20 DEMİR GİBİ OLUN Demir Oranına Dikkat
demir eksikliğinin sebep olduğu anemi, beyne kanın dolayısıyla oksijenin az gelmesi nedeniyle hafıza ve konsantrasyonu etkilemektedir. Demir kaplarda pişirilmiş et, deniz ürünleri, brokoli gibi yiyecekler yiyin. Doktor tavsiyesi ile demir içeren vitaminler de kullanabilirsiniz.

21 Karbonhidratları Azaltın
- bazı insanlar çok fazla rafine edilmiş karbonhidrat tükettiği zaman uykulu bir duruma girer. Eğer karbonhidratlara karşı hassassanız, öğle yemeğinde ekmeği azaltın ve biraz fazla protein ve sebze tüketin. --

22 DİKKAT! KOLA İÇME CİPS YEME DİKKATLİ OL

23 yeşil yapraklı sebzeler,
B Vitaminleri Alın avakado, fındık, Ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, YE İÇ

24 NERDE HAREKET; ORADA BEREKET
HAREKETLİ VE ENERJİK OLMAYA ÇALIŞIN SPOR YAPIN YÜRÜYÜŞ YAPIN BİSİKLETE BİNİN

25 OYUN OYNAYIN BİLARDO OYNAYIN MASA TENİSİ OYNAYIN BASKETBOL OYNAYIN
DART OYNAYIN FAKAT BİLGİSAYARDAN TELEVİZYONDAN UZAK DURUN

26 Yatay 8’ler Yapmak Nasıl Yapacaksınız: Bir elinizi yüzünüzün önünde ileriye doğru tam karşıya uzatın ve baş parmağınız yukarıyı gösterecek şekilde açık tutarak elinizi yumruk yapın. Gözleriniz baş parmağınızı dikkatle takip ederken, yavaş yavaş her bir yuvarlağı elinizin başlangıç noktasına göre iki ayrı tarafta olacak şekilde yavaş yavaş yatay bir sekiz oluşturun. Bu hareketi iki veya üç kere tekrarlayın. Daha sonra aynı hareketi diğer kolunuzla ve elinizle yapın. Neye Yarar: okuma, hızlı okuma, yazma, el ve göz koordinasyonu yeteneklerinizi geliştirir.

27 Düşünme Noktalarını Hareketlendirmek
Nasıl Yapacaksınız: baş ve işaret parmağınızla nazikçe dairler çizerek başınızı ovunuz. Bu ovma işine kulaklarınızın dış kısmından başlayarak başınızın tepe noktasına kadar yavaş yavaş ilerleyiniz. Daha sonra ovma işine alnınızın iki tarafından tepeye doğru da yapınız. Bu uygulamayı iki veya üç kere tekrarlayınız. Neye Yarar: kendi kendinin farkında olma, kısa-süreli hafıza gelişimi, dikkatli dinleyebilme ve soyut düşünebilme yeteneklerinizi geliştirir.

28 Düşünme Noktalarını Hareketlendirmek
Nasıl Yapacaksınız: baş ve işaret parmağınızla nazikçe dairler çizerek başınızı ovunuz. Bu ovma işine kulaklarınızın dış kısmından başlayarak başınızın tepe noktasına kadar yavaş yavaş ilerleyiniz. Daha sonra ovma işine alnınızın iki tarafından tepeye doğru da yapınız. Bu uygulamayı iki veya üç kere tekrarlayınız. Neye Yarar: kendi kendinin farkında olma, kısa-süreli hafıza gelişimi, dikkatli dinleyebilme ve soyut düşünebilme yeteneklerinizi geliştirir.

29 Düşünme Noktalarını Hareketlendirmek
Nasıl Yapacaksınız: Sağ elinizi havaya kaldırın. Elinizi saat yönünde döndürürken ayağınızla 6 yazın. Neye Yarar: Sağ – sol beyin aynı anda çalışmasını sağlar.

30 KONSANTRASYON İÇİN NEFES ALMAK
Yoğunlaşmanız gereken bir konuya başlayacağınız zaman, daha önceden konsantre olmakta zorlanmadığınız bir anı aklınıza getirin. Kendinizin yine böyle bir anda olduğunu düşünün. Ayrıca başlangıçta nefes almaya odaklanmak ve derin derin nefes almak bedenin dinlenmesini, zihnin ise enerji dolmasını sağlar. Derin derin nefes almak zihin ve beden senkronizasyonunu sağlar ve sizi stresten uzak tutar. 1. Rahat bir konumda olun. 2. Yavaş yavaş (mümkünse burnunuzla) nefes alın. Sırayla önce göğsünüzün alt kısmını, sonra orta ve üst kısmını aldığınız nefesle doldurun. Yavaş yavaş nefes aldığınızdan emin olun. Bu süreç yaklaşık 8 – 10 saniye olsun. 3. Konsantre olduğunuz bir anınızı düşünerek nefesinizi içinizde bir veya iki saniye tutun. 4. Sonra rahat ve sakin bir şekilde nefesinizi verin. 5. Birkaç saniye durun ve aynı derin nefes alıp verme işlemini tekrar edin. 6. Bu işlemi yaparken başınızın döndüğünü hissederseniz nefes alıp vermeyi çok yoğun yapıyorsunuz demektir. Bu gibi durumlarda yavaşlayın. 7. Aynı zamanda kendinizin ılık ve sakin bir deniz kenarında olduğunu düşünün. Veya dalgaların üzerinde batmadığınızı ve nefes alıp, verdiğinizde dalgaların üzerinde nazik bir şekilde yükselip indiğinizi hayal edin. Bu egzersizin amacı sizi stresten uzak tutmaktır. Stresli olduğumuz durumlarda beynin bazı kısımları aktif olmadığı için daha az zeki oluruz. Bu egzersizi her çalışma öncesi yapın.


"BEYİN -- DİKKAT -- ALGILAMA" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları