Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ISI VE SICAKLIK. ISI NEDİR Isı ve sıcaklık kavramı birbirlerine çok yakın kavramlardır. Çoğu insan bu kavramları karıştırabilmektedirsıcaklık.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ISI VE SICAKLIK. ISI NEDİR Isı ve sıcaklık kavramı birbirlerine çok yakın kavramlardır. Çoğu insan bu kavramları karıştırabilmektedirsıcaklık."— Sunum transkripti:

1 ISI VE SICAKLIK

2 ISI NEDİR Isı ve sıcaklık kavramı birbirlerine çok yakın kavramlardır. Çoğu insan bu kavramları karıştırabilmektedirsıcaklık

3 ISI NEDİR Isı; Sıcaklıkları farklı iki madde'nin bütün moleküllerinin sahip olduğu potansiyel enerjileri ile kinetik enerjilerinin toplamına, madde arasında alınıp verilen enerjiye ısı denilmektedir. Isı bir enerjidirmadde

4 Isı birimleri nelerdir? Isı, bir enerji olduğu için birimi joule ( j)’dur. Bir başka ısı birimi ise kalori (cal)’dir.enerji

5 Isı nasıl ölçülmektedir? Bir maddenin sahip olduğu ısı direkt olarak herhangi bir aletle ölçülemez. Sadece maddelerin birbirine aktardığı ısı ölçülebilir.

6 Isı nasıl ölçülmektedir? Bazı matematiksel ifadeler kullanılarak hesaplanabilir. Isı calorimetre kabı ile ölçülmektedir. 1 kalori = 4,18 joule'e eşittir.

7 Sıcaklık nedir? Sıcaklık; Bir maddeyi oluşturan moleküllerin taneciklerden birinin ortalama kinetik enerjisi ifade eden, moleküllerin ortalama sıcaklık oranıdır.

8 Sıcaklık nedir? Sıcaklık noktasal bir özellik, enerjinin mikroskobik düzeydeki statik halidir.

9 Sıcaklık birimleri nelerdir? 1- Celsius (C) 2- Fahrenheit (F) 3- Kelvin (K)

10 Sıcaklık nasıl ölçülmektedir? Sıcaklık genleşmeye bakılarak dolaylı yoldan ölçülebilmektedir. Sıcaklık doğrudan termometre ile ölçülmektedir.

11 farklar ve benzerlikler 1- Isı ve sıcaklık ölçülebilir büyüklüklerdir. 2- Isı enerji çeşididir, sıcaklık enerji değildir. 3- Isı kalorimetre ile, sıcaklık ise termometre ile ölçülür.

12 KAYNAKLAR Kaynak: http://isivesicaklik.nedir.com/#ixzz 2n08GPur8http://isivesicaklik.nedir.com/#ixzz 2n08GPur8

13 ARDA ZAFER KAVŞUT 971 4A MEHMET AKİF İNAN İ. Ö. O.


"ISI VE SICAKLIK. ISI NEDİR Isı ve sıcaklık kavramı birbirlerine çok yakın kavramlardır. Çoğu insan bu kavramları karıştırabilmektedirsıcaklık." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları