Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SOFRADAKİ GÖRGÜ KURALLARI HAZIRLAYAN: ENES KAAN ÇELİK SELÇUK KARACALAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SOFRADAKİ GÖRGÜ KURALLARI HAZIRLAYAN: ENES KAAN ÇELİK SELÇUK KARACALAR."— Sunum transkripti:

1 SOFRADAKİ GÖRGÜ KURALLARI HAZIRLAYAN: ENES KAAN ÇELİK SELÇUK KARACALAR

2  Peçete diz üzerine katlı olarak serilir. Tabak altına serilmez. İkiye katlanan peçetenin açık uçları bedenimize bakar. Küçükse tek dize serilir.  Masadan kısa süreli ayrılmalarda peçete sandalyeye bırakılır.  İşi biten peçete servis tabağının sağına öylece bırakılır.  Kullanılan kâğıt peçete de katlanmadan servis tabağının sağına bırakılır.  Peçete kesinlikle buruşturulmaz. Tabağın içine peçete atılmaz. Sofrada Uyulması Gereken Görgü Kuralları

3  İki el masa altında olmamalı, en az bir el yukarıda olmalı. İki el de bileklerden yukarıda olmalı. Masadan yere düşen hiçbir şey alınmaz.  Kaşık çorba içildiği müddetçe kâsesinin içinde olmalıdır. Ancak çorba bittikten sonra çorba tabağının yan tarafına bırakılır.  Limon çatalla sıkılmaz, sağ elle sıkılırken sol el siper yapılır. Çorba alt tabağının yanına konur.

4 Sofrada Uyulması Gereken Görgü Kuralları  Çorb aya ekmek doğranmaz.  Tabağa çok fazla eğilinmez.  Kaşığın kenarına bırakılması, yemeğin bittiği anlamına gelir.  Çorbanın dibini almak için tabak yatırılmaz.

5 Sofrada Uyulması Gereken Görgü Kuralları  Yemek esnasında bıçak- çatal ters şekilde olmalıdır. Arası açık olarak paralel de olabilir. Çatalın ağzının yukarıda, bıçak ile yan yana paralel hâle gelmesi "yemek bitti" demektir  Kaşık sağ elle kullanılır. Et yemekleri tek parça kesilir, tek lokma yenir.  Ağza istenmeyen bir lokma (taş, kıl vs.) gelirse, kâğıt peçeteyle çıkarılır ve görülmeyecek bir yere konulur.

6 Sofrada Uyulması Gereken Görgü Kuralları  Elde çatal bıçak, ağızda lokma varken konuşulmaz.  Tuzluk ve diğer istenen malzemeler elden ele verilmez. Uzanabileceği yere bırakılır.  Yemeği tatmadan tuz atılması görgüsüzlüktür.

7

8 KAYNAK  http://www.yenibirhedef.com/yazi/insan-iliskileri/sofrada- uyulmasi-gereken-gorgu-kurallari/192 http://www.yenibirhedef.com/yazi/insan-iliskileri/sofrada- uyulmasi-gereken-gorgu-kurallari/192 http://www.yenibirhedef.com/yazi/insan-iliskileri/sofrada- uyulmasi-gereken-gorgu-kurallari/192


"SOFRADAKİ GÖRGÜ KURALLARI HAZIRLAYAN: ENES KAAN ÇELİK SELÇUK KARACALAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları