Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

28 – 29 KASIM ORTAK SINAVLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "28 – 29 KASIM ORTAK SINAVLARI"— Sunum transkripti:

1 28 – 29 KASIM ORTAK SINAVLARI
Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü 28 – 29 KASIM ORTAK SINAVLARI

2 Sınavla İlgili Genel Bilgiler
ORTAK SINAVLAR TARİHİ VE SÜRESİ 8. sınıfların ortak sınavları Kasım 2013 Perşembe ve Cuma günü ve saatleri arasında yapılacaktır. Sınavda her ders için ayrı oturum yapılacak ve her ders için 20 soru sorulacak ve her oturumun süresi 40 dakika sürecektir. Sınav 81 ilde belirlenen ilçelerde bulunan ortaokulda merkezi sistemle, Türkiye saatiyle 09.00, ve 11.20’de aynı anda başlayacak ve sona erecektir. Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ve T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük derslerin öğretim programlarında yer alan kazanımları öğrencilerin elde etme seviyesinin ölçülmesi amacıyla çoktan seçmeli soruların yer alacağı ortak sınavlar uygulanacaktır.

3 Sınavla İlgili Genel Bilgiler
Farklı oturumlara ait sınav evrakının bulunduğu poşetlerin kendi oturumu haricinde kesinlikle açılmayacaktır. Sınavda yanlış cevaplar doğruları götürmeyecektir. 28 Kasım Perşembe günü 1. oturum için Türkçe, 2. oturum için Matematik ve 3. Oturum için Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine ait 29 Kasım Cuma günü 1. oturum için Fen ve Teknoloji, 2. oturum için T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 3. oturum için Yabancı Dil derslerine ait Sınav evrakının bulunduğu poşetler her oturumun başlangıç ve bitiş saatleri dikkate alınarak açılıp kapatılacaktır.

4 Sınavla İlgili Genel Bilgiler

5 Sınavla İlgili Genel Bilgiler
10.10 11.20

6 Sınavla İlgili Genel Bilgiler
10.10 11.20

7 ORTAK SINAVLARIN UYGULANMASI
Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü ORTAK SINAVLARIN UYGULANMASI

8 ORTAK SINAVLARIN UYGULANMASI
Sınavlarda her oturum sadece bir dersi içerecek, her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak ve her bir oturum süresi 40 dakika olacaktır. Öğrenciler, sınıf öğrenci yoklama listesinde belirtilen sınıf ve sıra numarasında oturacaktır. Gerektiğinde öğrencinin yerini değiştirme yetkisi sınıflarda bulunan öğretmenlere ait olacaktır. Yerleştirme işlemlerinden sonra sınavda görevli öğretmenler sınavda uyulacak kuralları hatırlatacak, sınav evrakının bulunduğu güvenlik torbalarını öğrencilerin önünde açarak cevap kâğıtlarını ve soru kitapçıklarını dağıtacaktır. Öğrenci, cevap kâğıdında yazılı olan T.C. kimlik numarası, adı ve soyadı bilgilerini kontrol edecek, hata varsa sınav görevlilerine söyleyecek, sınav görevlileri bu durumu tutanak altına alacaktır.

9 ORTAK SINAVLARIN UYGULANMASI
Sınav görevli/görevlileri, dağıtılan sınav evrakının öğrenciye ait olup olmadığını kontrol edecektir. Her dersin sınavında ilk 20 dakika süresince öğrenciler sınıflarından çıkmayacak, ilk 20 dakika tamamlandıktan sonra sınavını tamamlayan öğrenci sınıftan çıkabilecektir. Her bir ders için yapılacak sınav başladıktan sonra ilk 15 dakika içerisinde gelen öğrenciler sınava alınacaktır. Geç gelen öğrencilere ek süre verilmeyecektir. Her derse ait sınav süresinin tamamlanmasına 5 dakika kala, öğrenciler sınıftan çıkarılmayacaktır. Her ders sınavı tamamlanana kadar özel eğitim tedbiri olan öğrenciler hariç sınıfta en az iki öğrencinin kalmasına dikkat edilecektir.

10 ORTAK SINAVLARIN UYGULANMASI
Engelli öğrencilere 15 dk. ek süre verilecektir. Öğrenci, cevap kâğıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri işaretlemelerini kurşun kalemle yapacaktır. Öğrenci, cevap kâğıdındaki imza bölümüne imzasını silinmeyen bir kalemle kendisi atacaktır. Cevap kâğıdında bulunan “Bu Bölüme Dokunmayınız.” kısmı hiçbir şekilde işaretlenmeyecektir.

11 ORTAK SINAVLARIN UYGULANMASI
Soru kitapçığının A ve B olmak üzere iki ayrı türü olup öğrenci, A kitapçığını kullanıyorsa cevap kâğıdında kitapçık türü bölümünün “A” yuvarlağını, B kitapçığını kullanıyorsa “B” yuvarlağını işaretleyecektir. Sınav görevlileri de doğru işaretlemenin yapılmasını kontrol edecektir. Öğrenciler, cevaplarını soru kitapçığının kapağında belirtilen örnekte olduğu gibi, yuvarlağın dışına taşırmadan cevap kâğıdında ilgili seçeneği bularak işaretleyecektir. Her sorunun 4 (dört) seçeneği vardır. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevaptır. Çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar optik okuyucular tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilecektir. Cevap kâğıdına işaretlenmeyen cevaplar değerlendirme işlemine alınmayacaktır.

12 Sınavla İlgili Genel Bilgiler
İl Merkezinde 27 Okulda Sınav Yapılacak. Sınav Saat 09.00’da başlayacak, salon başkanları ve gözcüler 1 saat önce okulda hazır bulunacaklardır. Kuryeler 06.30’da merkez çarşı polis merkezinden sınav evraklarını teslim alacaklardır. Köy Güzergahındaki görevli kuryeler 06.00’da merkez çarşı polis merkezinden sınav evraklarını teslim alacaklardır. Köylere gidecek sınav görevlileri en geç 06.30’da Abdürrahim Karakoç İlkokulu'nda hazır bulunacaklar. Görevli öğretmenler Milli Eğitim Müdürlüğünce tahsis edilen araçlarla köylere gideceklerdir.

13 Bölge Sınav Yürütme Komisyonu
Bölge Sınav Komisyonu Başkanı Zeki TUMAN < > Bölge Sınav Komisyonu Üyeleri Ahmet Saim DURGUN < > Hasan AKSU < >

14 İl Temsilcisi İl Temsilcileri Sınav görevi bitiminde hazırlanacak denetim raporu e-posta yoluyla Başkanlığa gönderilir. İl merkezinde her 3 okula bir İl Temsilcisi görevlendirilmiştir. Toplamda 8 İl Temsilcisi görevlendirilmiştir. Merkeze bağlı köyler 2 şer okul halinde gruplandırılmış ve her okula bir Eğitim Denetmeni görevlendirilmiştir.

15 Abdulkuddüs BUDAK - Abdulkerim ÇÖMÇE
İmaret Ortaokulu, Anafartalar Ortaokulu ve Kemal Reis Ortaokulu’nda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdulkuddüs BUDAK İl Bina Sınav Sorumlusu olarak görev alacak. Yunus Emre Ortaokulu, Siyahser Ortaokulu, Zübeyde Hanım Ortaokulu ve Bekir Sıtkı Erdoğan Ortaokulu’nda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdulkerim ÇÖMÇE İl Bina Sınav Sorumlusu olarak görev alacak.

16 Abdurrahman KURT - Bülent KARADEMİR
Mevlana Ortaokulu, Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu, 100. yıl Ortaokulu ve Makbule Orman Ortaokulu’nda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahman KURT İl Bina Sınav Sorumlusu olarak görev alacak. Alparslan Ortaokulu, Yavuz Sultan Selim Ortaokulu, Vali Hakkı Teke Yatılı Bölge Ortaokulu ve Şehit Durmuş Ali Uzun Ortaokulu’nda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent KARADEMİR İl Bina Sınav Sorumlusu olarak görev alacak.

17 Haşim TUNCA - Ömer KILIÇ
İstiklal Ortaokulu, Sabiha Gökçen Ortaokulu ve Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulu’nda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Haşim TUNCA İl Bina Sınav Sorumlusu olarak görev alacak. İbrahim Bey Ortaokulu, Fatih Eğitim Çalışanları Ortaokulu ve Dr. Faruk Sükan Ortaokulu’nda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer KILIÇ İl Bina Sınav Sorumlusu olarak görev alacak.

18 Turan KAYACILAR - Yavuz SELİMOĞLU
Mümine Hatun Ortaokulu, Bifa Ortaokulu ve Özel Karaman Başarı Ortaokulu’nda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Turan KAYACILAR İl Bina Sınav Sorumlusu olarak görev alacak. Durmuş Ali Gülcan Ortaokulu, Özel Gevher Hatun Ortaokulu ve Özel Babaoğlu Ortaokulu’nda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yavuz SELİMOĞLU İl Bina Sınav Sorumlusu olarak görev alacak.

19 KÖY OKULLARI İL BİNA SINAV SORUMLULARI
OKUL ADI İL BİNA SINAV SORUMLUSU Bozkandak O.O. Perşembe : Mahmut DEMİR Cuma : Ahmet ÇÖLMEK Esentepe O.O Perşembe : Mustafa ÖZEN Cuma : Murat TAHTABAŞ Akçaşehir O.O. Perşembe : Ahmet ÇÖLMEK Cuma : Mahir KAYA Sudurağı Karaman Bey O.O Perşembe : Murat TAHTABAŞ Cuma : Servet DELİCE Yollarbaşı 100. Yıl O.O. Perşembe : Mahir KAYA Cuma : Mustafa ÖZEN

20 KÖY OKULLARI İL BİNA SINAV SORUMLULARI
OKUL ADI İL BİNA SINAV SORUMLUSU Kisecik O.O. Perşembe : Servet DELİCE Cuma : Mahmut DEMİR Çoğlu Ş.İshak Sağlamoğlu Perşembe : Abdurrahman TOPAL Cuma : Nevzat ZENGİN Kılbasan 75. Yıl O.O. Perşembe : Halis KARADUMAN Cuma : Ercan UÇAR Morcalı O.O. Perşembe : Ercan UÇAR Cuma : Halis KARADUMAN Bayır O.O. Perşembe : Nevzat ZENGİN Cuma : Abdurrahman TOPAL

21 OKUL BİNA SORUMLUSUNUN DİKKAT ETMELERİ GEREKEN HUSUSLAR
Sınav günü, sınav evrakları ilçe içi sınav kuryesinden tutanakla teslim alır, içindeki sınav güvenlik poşetlerini sayarak kontrol eder, sorun varsa kurum temsilcisi ve ilçe milli eğitim müdürlüğünün talimatına göre işlem yapar. Kutulardan çıkan kilitler koruma altına alınır. Soru kitapçığı, cevap kâğıdı ve salon yoklama listelerinin bulunduğu sınav güvenlik poşetlerini sınavın yapılacağı görevliye imza karşılığında teslim eder. Sınav süresince, görevli/görevliler dışındaki kişilerin salona girmemesini sağlar. Sınavın başlamasından itibaren her oturumun süresi doluncaya kadar öğrenciler o dersin sınavına alır. Öğrencilerin sınava katılımları ile ilgili her türlü tedbiri alır. Geç gelen öğrencilere ek süre vermez.

22 OKUL BİNA SORUMLUSUNUN DİKKAT ETMELERİ GEREKEN HUSUSLAR
Öğrencilerin çeşitli nedenlerle oluşturulabilecek gürültüden etkilenmemeleri için gerekli tedbirleri alır. Sınavın sorunsuz yapılmasını sağlar. Yakında bulunan diğer okulların zillerinin kapattırılmasını sağlar. Sınav süresince zorunlu haller için çıkması gereken öğrencilerle ilgili olarak tedbirleri alır. Ancak bu öğrencilere ek süre verilmez. Sınav bitiminde cevap kâğıtları, sınıf yoklama listesi varsa tutanaklar sınav güvenlik poşeti içerisine konulacaktır. 27 Kasım Çarşamba günü ders bitiminde sınav yapılacak olan salonların hazırlıklarını bitirir.(Her sınıfta 20 sıra olacak, salon sınav listesi ve salon numarası görünür bir yere asılacaktır, sıra numaraları verilecektir.)

23 OKUL BİNA SORUMLUSUNUN DİKKAT ETMELERİ GEREKEN HUSUSLAR
Sınavın bitiminden sonra salon başkanları tarafından ağzı kapatılmış halde getirilen ve içinde sınav güvenlik poşetlerini teslim alır. 27 Kasım Çarşamba günü okul sınav listelerini bina girişinde görünür bir yere asılmasını sağlar. Sınavla ilgili kurye ve sınav evrakları ile ilgili tutanaklarını tanzim ederek imzalar. Sınav güvenlik poşetlerini, sınav evrak kutularına/çantalarına koyarak güvenlik kilidi ile kilitleyip, kilidin düzgün takılıp takılmadığını kontrol ederek ilçe sınav kuryesine tutanakla teslim eder. Soru kitapçıkları Pazartesi güne dağıtılacaktır. Daha önce dağıtım yapılmayacaktır.

24 OKUL BİNA SORUMLUSUNUN DİKKAT ETMELERİ GEREKEN HUSUSLAR
Sınava girmeyen öğrencilerin isimleri mesai bitimine kadar E-Okul’a işlenecektir. Ortak sınavlara katılamayan diğer öğrenciler, mazeret durumunu gösteren belgeleri ile mazeret sınavına girme taleplerini e-posta adresine, en geç ortak sınavlar tamamlandıktan bir gün sonra göndereceklerdir. Ortak sınavlara katılamayan öğrencilerin durumları, “ilköğretim kurumları yönetmeliği 38 inci maddesi” nde belirtilen hükümler çerçevesinde değerlendirilerek okul müdürlüğünce karara bağlanacak ve aynı gün il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildirilecektir. Sınav evrakı tutanaklarına okuldaki emniyet görevlileri imza atacaklardır. Öğrencilere üst araması yapılmayacaktır.

25 OKUL BİNA SORUMLUSUNUN DİKKAT ETMELERİ GEREKEN HUSUSLAR
Sınıflarda sınav başlangıç bitiş saatlerinin yanına yanlışlar doğruları götürmeyecektir yazılacaktır. Salonlara öğrencilerin yerleştirilmesi işlemine 8.30’da başlanacaktır. Öğrenci velilerinin ve görevli olmayanların sınav binasına girişine izin verilmeyecektir. Her dersin sınav evrakı süresi içinde açılıp kapatılacaktır. Farklı sınava ait evrakın bulunduğu poşetlerin kendi dersi haricinde açılmamasına dikkat edilecektir.

26 OKUL BİNA SORUMLUSUNUN DİKKAT ETMELERİ GEREKEN HUSUSLAR
Her dersin sınavında ilk 20 dakika süresince öğrenciler sınıflarından çıkmayacak, ilk 20 dakika tamamlandıktan sonra sınavını tamamlayan öğrenci sınıftan çıkabilecektir. Her bir ders için yapılacak sınav başladıktan sonra ilk 15 dakika içerisinde gelen öğrenciler sınava alınacaktır. Geç gelen öğrencilere ek süre verilmeyecektir. 15 dk içinde gelmeyenler yoklama listesine girmedi şeklinde yazılacaktır. Her derse ait sınav süresinin tamamlanmasına 5 dakika kala, öğrenciler sınıftan çıkarılmayacaktır. Her ders sınavı tamamlanana kadar özel eğitim tedbiri olan öğrenciler hariç sınıfta en az iki öğrencinin kalmasına dikkat edilecektir.

27 OKUL BİNA SORUMLUSUNUN DİKKAT ETMELERİ GEREKEN HUSUSLAR
Mazereti okul müdürlüğünce uygun görülen öğrenciler için Bakanlıkça belirlenen tarih ve merkezlerde mazeret sınavı yapılacaktır. Nakil gelen öğrenciler a) Şehir içinde ise; isminin bulunduğu okulda b) Şehir dışında ise; yedek salonda sınava alınacaktır. T.C. Kimlik numarası olan yabancı uyruklu öğrenciler (Suriye hariç) yedek salonda sınava alınacaklardır. Bina sınav komisyonu en geç saat 7.00’da okulda hazır bulunacaktır. Şehir içi kuryeler dağıtıma bu saatte başlayacaktır. Görevli öğretmenlerden 8.00’da gelmeyenler merkezi sınav komisyonuna bildirilecek, gerekirse merkezden öğretmen görevlendirilecektir.

28 Salonda Görevli Öğretmen/Öğretmenlerin Sınav Süresince Yapacakları İşlemler
Sınav poşetlerini öğrencinin gözü önünde açar ve öğrencilerin cevap kâğıtlarında yer alan bilgilere göre öğrencilere dağıtır. Sınav süresi içinde gelen öğrencileri sınav alır, öğrencilere ek süre vermez, sınav süresi bitmeden hiçbir öğrenciyi sınıftan çıkarmaz. Sınava girmeyen öğrencilerin salon öğrenci yoklama listesinde isimleri karşısına mürekkepli kalemle “GİRMEDİ” yazar, cevap kâğıdındaki “SINAVA GİRMEDİ” bölümünü ise kurşun kalemle kodlar. Sınav sırasında öğrencilerin sağlık sebebi dışında dışarı çıkmasına izin vermez, zorunlu durumlarda(tuvalet ihtiyacı vb.) öğrenciye koridorda görevli yedek gözcü eşlik eder. Yanında yedek gözcü olmadan salondan çıkan öğrencileri tekrar sınava almaz, soru kitapçığı ve cevap kâğıdını beraberinde götürmesine izin vermez. Bu durumda öğrenciye ek süre tanımaz.

29 Salonda Görevli Öğretmen/Öğretmenlerin Sınav Süresince Yapacakları İşlemler
Kopya çekmeye teşebbüs eden öğrenciyi uyarır, kopya çektiği belirlenen öğrencinin cevap kâğıdını alarak dışarı çıkarır ve tutanak düzenler. Sınav esnasında öğrencilerin cevap kâğıtlarını hiçbir öğrencinin göremeyeceği şekilde önlerinde bulundurmaları ve kesinlikle herhangi bir yöntemle kopya çekme teşebbüsünde bulunmamaları gerektiğini duyurur. Öğrenciye ait cevap kâğıdındaki, sağ alt köşede bulunan salon başkanı ve gözcünün kontrol ettiğine dair bölüm, salon başkanı ve gözcü tarafından mürekkepli kalem ile imza edilir. Sınav süresi bitiminde sınavı durdurur, cevap kâğıtlarını öğrencilerin önünde toplar, salon öğrenci yoklama listesi ile karşılaştırarak eksik olup olmadığını ya da zarar görüp görmediğini kontrol eder.

30 Salonda Görevli Öğretmen/Öğretmenlerin Sınav Süresince Yapacakları İşlemler
Sınıf öğrenci yoklama listesini, sınav evrakını teslim eden öğrenciye mürekkepli kalem ile imzalattırır. (Bu işlemi sınav başlamadan ya da sınav sırasında yapmayınız) Cevap kâğıdında öğrencinin imzasının olup olmadığını kontrol eder. Cevap kâğıtları, sınıf yoklama listesi ve tutulan tutanakları öğrencilerin önünde sınav güvenlik poşetine koyar, ağzını kapatır, imza karşılığında teslim eder. Soru kitapçıkları sınav bitiminde idareye teslim edilir. Sınav salonunda unutulan, sınav evrak kutusuna konulmayan cevap kâğıtlarının Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından işleme alınmayacağını ve yasal sorumluluğun kendilerine ait olacağını bilir.

31 Salon Görevlilerinin Dikkatine
Salonda gazete, kitap vs. okumayınız. Yüksek sesle konuşmayınız. Yedek salonda sınava alınan öğrencilerin cevap kağıdındaki bilgiler özellikle kontrol edilecektir. Sınav süresince salonu terk etmeyiniz. Çay, kahve vs. içmeyiniz. Cep telefonunuzu kapatınız. Öğrencinin başında uzun süre beklemeyiniz. Öğrencilerle sınav başladıktan sonra konuşmayınız. Gürültü çıkaran topuklu ayakkabılarla salonda dikkat dağıtacak şekilde ses çıkarmayınız. Öğrencilere ait sınav evrakını dikkat çekici bir şekilde incelemeyiniz.


"28 – 29 KASIM ORTAK SINAVLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları