Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİŞ ETİ HASTALIKLARI Hazırlayanlar Eğitim Hemşiresi:Hatice ÇELİK

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİŞ ETİ HASTALIKLARI Hazırlayanlar Eğitim Hemşiresi:Hatice ÇELİK"— Sunum transkripti:

1 DİŞ ETİ HASTALIKLARI Hazırlayanlar Eğitim Hemşiresi:Hatice ÇELİK
Sorumlu Hemşire:Seher AKDENİZLİ

2 Dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler. Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve dişeti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar.

3

4 Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir
Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak - pütürlü bir görünümü vardır.

5

6 Diş eti Hastalığının Belirtileri
Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişeti kanamasıdır. Sağlıklı dişeti kanamaz Diş etlerinde şişmeler, kızarmalar oluyorsa, Diş etlerinde çekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeylerinde oluşan hassasiyet oluşuyorsa, Dişeti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak oluşan siyah alanlar görülüyorsa, Diş ile dişeti arasından iltihap geliyorsa, Dişlerde sallanmalar, uzamalar ve dişler arasında açılmalar oluyorsa, Ağızda sürekli bir kötü koku ve kötü tat hissi var ise,   geç kalmadan bir diş hekimine muayene olunması gerekir.

7 DİŞ ETİ HASTALIKLARINDA DİĞER SEBEPLER
GENETİK FAKTÖRLER SİGARA İLAÇ KULLANIMI HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER STRES DİŞ SIKMAK VEYA GICIRDATMAK KÖTÜ BESLENME DİABET-ŞEKER HASTALIĞI KÖTÜ YAPILMIŞ KURON KÖPRÜ VE DOLGULAR

8

9 DİKKAT!!! Bakteri plağı kaldırılmazsa sertleşir ve diş taşı ya da tartar olarak isimlendirilen birikintiler oluşur. Buda diş köklerinin açığa çıkmasına sebep olur. Bakteri plağı dişlerin açığa çıkmış kök yüzeylerine yapışır. Dişlerin kemik desteği yok olur ve tedavi edilmeyen dişler sallanmaya başlar ve sonunda çekilir.

10


"DİŞ ETİ HASTALIKLARI Hazırlayanlar Eğitim Hemşiresi:Hatice ÇELİK" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları