Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİŞLERİN GÖREVLERİ DİŞLERİN GÖREVLERİ Dişler besinlerin, koparılmasına ufalanıp parçalanmasına, yardım eder. Konuşmayı ve seslerin doğru bir şekilde çıkmasını.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİŞLERİN GÖREVLERİ DİŞLERİN GÖREVLERİ Dişler besinlerin, koparılmasına ufalanıp parçalanmasına, yardım eder. Konuşmayı ve seslerin doğru bir şekilde çıkmasını."— Sunum transkripti:

1

2 DİŞLERİN GÖREVLERİ DİŞLERİN GÖREVLERİ Dişler besinlerin, koparılmasına ufalanıp parçalanmasına, yardım eder. Konuşmayı ve seslerin doğru bir şekilde çıkmasını sağlar. Estetik olarak yüze bir bütünlük verir.

3 DİŞLERE NELER ZARAR VERİR? Çok soğuk ve çok sıcak besinler yiyip içmek, Kürdan gibi sert cisimlerle diş etlerine zarar vermek, Fındık, ceviz gibi sert kabuklu cisimleri dişlerle kırmak. Parmak emmek, tırnak yemek, Dudak ve yanak ısırmak, Çocukların uzun süre emzik, biberon kullanması. o Çok fazla şekerli yiyecek ve gazlı içecek tüketmek.

4 DİŞ ÇÜRÜĞÜ NASIL OLUŞUR? Dişlere Yapışmış Yiyecek Artıkları + Mikroplar + Süre = ÇÜRÜK

5 AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN NELER YAPILMALIDIR? 6 ayda bir diş hekimine kontrole gidin. Dişlerinizi düzenli olarak günde iki kere fırçalayın.

6 Ağızda kötü bir kokuya, Çirkin bir görünüme, Diş çürüklerine, İltehaplanmalara, Şiddetli ağrılara neden olurlar.

7 SAĞLIKLI DİŞLERE SAHİP OLMAK İSTİYORMUSUNUZ?

8 Doğru diş fırçalama nasıl olmalıdır?-1 Dişlerin; Dış kısmı, Ağız boşluğuna bakan kısmı, Yemeklerin çiğnendiği üst tarafı fırçalanmalıdır.

9 Doğru diş fırçalama nasıl olmalıdır? -2 -Dil, üzeri çok fazla geriye gidip mideyi bulandırmadan süpürülerek temizlenmelidir. -Son olarak gargara yapıldığında tüm ağız içi boğaza kadar temizlenmiş olur.

10 Diş ipi nasıl kullanılır?

11 -Diş fırçaları 3 ayda bir değiştirilmelidir. -Diş fırçası kişiye özel olmalıdır. -Diş fırçalama süresi 2-3 dakika olmalıdır. -Diş macunu nohut kadar sürülmelidir.

12 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. Perihan TAMGAÇ


"DİŞLERİN GÖREVLERİ DİŞLERİN GÖREVLERİ Dişler besinlerin, koparılmasına ufalanıp parçalanmasına, yardım eder. Konuşmayı ve seslerin doğru bir şekilde çıkmasını." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları