Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yazılım, Windows İşletim Sistemleri Öğr. Gör. Tufan MENGİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yazılım, Windows İşletim Sistemleri Öğr. Gör. Tufan MENGİ."— Sunum transkripti:

1 Yazılım, Windows İşletim Sistemleri Öğr. Gör. Tufan MENGİ

2

3

4 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan yazılımdır.

5 Microsoft (Sınavda Çıkmayacak) IBM CP / M (Digital Research) MS - DOS

6 İşletim Sistemler MobilPCSunucu Windows (Microsoft) 8 (Microsoft) 95, 98, Me, XP, Vista, 7, 8 (Microsoft) NT, 2000, 2003, 2008 (Microsoft) Unix (BSD, HP, Sun, Apple) iOS (Apple) MacOS (Apple) Hepsi Linux (Debian, Google, Mandriva, RedHat, SuSe, Ubuntu) Android (Google) HepsiGoogle Hariç

7 Mobil İşletim Sistemleri Android (Google) BlackBerry OS 10 iOS (Apple) Symbian (Nokia) (BenQ, Fujitsu, LG, Mitsubishi, Motorola, Nokia, Samsung, Sharp, Siemens, Sony Ericsson) Windows Phone 8 (Microsoft) webOS (HP) bada (Samsung)

8 Yazılım Kişilerin yada kurumların ihtiyaçlarını bilgisayar aracılığıyla karşılamaya yarayan algoritmasal komutlar bütünüdür.

9 Analiz Ekibi İhtiyaçların belirlenmesi için kurulan ekiptir. Bu ekip nasıl bir yazılma ihtiyaç duyulmakta olduğunu ve bunun detaylarını tespit eder.

10 Yazılım Ekibi Analiz ekibinin tespitlerini doğrultusunda yazılımı üreten ekiptir. Yazılımlar gerek analiz çalışmasından kaynaklanan eksikliklerden gerek yanlış anlaşılmalardan gerek kullanıcı gibi düşünememekten gerekse de yazılımcının kusurlarından dolayı bir takım hatalar içerebilir. Bu yüzden yazılım kullanıma sunulmadan önce yazılım ekibi tarafından defalarca test edilir

11 Doküman Ekibi Yazılımın nasıl kullanılacağını ve nasıl bir mantıkla çalıştığını kaleme alan ekiptir. Analiz ve Yazılım ekibinden aldıkları bilgiler doğrultusunda doküman oluştururlar.

12 Test Ekibi Yazılım ekibi kendi testlerini bitirip yazılımın hazır olduğu duyurdukları andan itibaren yazılımı ve dokümanları inceleyip test eden ekiptir. Test ekibi yazılımı yüklemesinden kullanımına kadar yazılımı bir çok testlerden geçirir.

13 Alfa Testi Test ekibinin kendi kurumu içinde bizzat yaptığı testtir. Yazılımda tespit edilen hatalar analiz, yazılım ve doküman ekipleriyle paylaşılarak hatanın düzeltilmesi yoluna gidilir. Düzeltilen yazılım tekrar test ekibine Alfa testi için teslim edilir. Bu tekrar yazılım hataları giderilene kadar devam eder.

14 Beta Testi Yazılım Alfa testini başarıyla geçtikten sonra Test ekibinin tespit edememiş olabileceği hataların tespiti için yazılım yakın müşterilere test amacıyla verilir. Bu testler esnasında yakın müşterilerde yazılım test ekibinden biri de görevli olarak hazırda bulunabilir. Yakın müşterilerde yapılan bu teste de Beta testi denir. Yakın müşterinin tespit ettiği olumsuzluklar Test ekibinin elemanına bildirilir.

15 Gama Testi Yazılım Beta testini başarıyla geçtikten sonra son defa test edilmek amacıyla gönüllü müşterilere verilir. Burada kullanıcı kendi başınadır. Kullanıcı tespit ettiği hataları üretici firmadaki Test ekibine bildirir. Test ekibi aynı hatayı tespit etmeye çalışır. Burada kullanıcı yalnız olduğu için hataların bir kısmı da kullanıcının kendi hatasıdır. Test ekibi bunları çok iyi tespit ederek analiz, yazılım ve doküman ekipleriyle bu bilgileri paylaşıp gerekli düzeltmelerin yapılmasını sağlar.

16 Ürün Gama testi başarıyla geçen yazılımın piyasaya sürülmüş halidir.

17 Sürüm Yazılım adının yanındaki numaradır.

18 Destek Ekibi Gama testi esnasında kullanıcı sorunlarıyla ilgili test ekibinin edindiği tecrübelerin aktarıldığı ekiptir. Ürün piyasaya sürüldükten sonra kullanıcının sorunlarını çözmeye yardımcı olurlar. Sorunun kullanıcı kaynaklı olmadığından emin olduklarında durumu Test ekibine bildirirler.

19 Patch Tüm testlere rağmen hala üründe mevcut olan hataların giderilmesi için üretilen yama(onarma) yazılımı.

20 Service Pack Tüm patchler tek bir yazılımda toplayan yazılım paketidir. Service pack daha çok patch sayısı müşteriyi huzursuz edecek yada yoracak kadar arttığında piyasaya sürülür.

21 Teşekkürler


"Yazılım, Windows İşletim Sistemleri Öğr. Gör. Tufan MENGİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları