Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

COĞRAFİ KEŞİFLER HAZIRLAYANLAR MERAL KARSU NEVZAT ALTIN MEHMET ÖNAL.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "COĞRAFİ KEŞİFLER HAZIRLAYANLAR MERAL KARSU NEVZAT ALTIN MEHMET ÖNAL."— Sunum transkripti:

1 COĞRAFİ KEŞİFLER HAZIRLAYANLAR MERAL KARSU NEVZAT ALTIN MEHMET ÖNAL

2 İÇİNDEKİLER AMAÇ ÜNİTE ÖZETİ ÖĞRETİM PROGRAMI TASARIM SORULARI
KAZANIMLAR 21. YÜZYIL BECERİLERİ DEĞERLENDİRME KAYNAKLAR

3 AMAÇ Coğrafi Keşiflerin Türk ve Dünya tarihi açısından önemini kavrayabilme.

4 ÜNİTE ÖZETİ Dünya’nın bilinmeyen yerleri keşfedilmiş, bu yerler kısa zamanda Batı Avrupa devletleri tarafından egemenlik altına alınarak sömürge imparatorlukları oluşturulmuştur. Osmanlı Devleti bu gelişmelere takip edemediği için ekonomik yönden zor durumda kalmıştır.

5 ÖĞRETİM PROGRAMI TASARIM SORULARI
TEMEL SORU Dünyamızı yeterince tanıyor muyuz?

6 ÖĞRETİM PROGRAMI TASARIM SORULARI
ÜNİTE SORULARI Coğrafi Keşiflerin nedenleri nelerdir? Coğrafi Keşiflere öncülük eden denizciler kimlerdir? Coğrafi Keşiflerin sonuçları nelerdir?

7 ÖĞRETİM PROGRAMI TASARIM SORULARI
İÇERİK SORULARI Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devleti'ne etkisi nedir? Keşiflerlerle Dünya üzerinde ilk nereleri keşfedilmiştir? Dünya'nın yuvarlak olduğu nasıl kanıtlanmıştır? Coğrafi Keşiflerin en önemli sonuçları nelerdir? Coğrafi Keşifler Avrupa ve dünya devletlerini ekonomik yönden nasıl etki altına almıştır

8 MÜFREDAT KAZANIMLARI Bilinmeyen yerlerin keşfedildiğini söyler.
Keşiflerin sonuçlarını bilir. Osmanlı Devleti üzerindeki etkilerini kavrar. Bilimsel gelişmelerin çok hızlı geliştiğini söyler.

9

10 COĞRAFİ KEŞİFLER Coğrafi Keşifler, 15. yüzyıl ve 16. yüzyıllarda Avrupalılar tarafından yeni ticaret yollarının bulunması amacıyla başlattıkları ve yeni Okyanusların ve kıtaların bulunmasıyla gerçekleşmiş olan keşifleri ifade eder.

11 İlk keşif denemeleri, Atlantik Okyanusu ve Afrika kıyılarına doğru, 14
İlk keşif denemeleri, Atlantik Okyanusu ve Afrika kıyılarına doğru, 14. yüzyılın başlarında Fransız ve Cenevizli gemiciler tarafından yapılmıştır.Kanarya Adaları ve Azor Adaları keşfedilmesi, bu girişimlerin sonucudur.

12 bir çok yerli halk tanınmış ve Afrika’dan Avrupa’ya
Coğrafi keşiflerle bir çok yerli halk tanınmış ve Afrika’dan Avrupa’ya Zenci köle ticereti başlamıştır.

13

14 KEŞİFLERİN OSMANLI’YA ETKİLERİ
Coğrafî keşifler sonucu, dünya ticaret yollarının değişmesiyle, İpek ve Baharat yolları önemini yitirdi. Bu yolların geçtiği kentler ve sona erdiği limanlar eski canlılığını koruyamadı. Bunun sonucu olarak Osmanlı Devleti'nin gümrük gelirlerinde önemli bir azalma oldu.

15

16

17 İspanyolların Amerika'yı keşfinden sonra, çok miktarda altın ve gümüş Avrupa'ya taşınmıştı. Bu değerli madenlerin kaçak yollarla Osmanlı ülkesine girmesi, Osmanlı parasının (akçe) değer kaybetmesine (enflâsyon) neden oldu. Paranın değer kaybetmesi, hızlı fiyat artışlarına yol açtı. Devlet gelirleri azaldı. Devletin, azalan gelirlerini artırmak için vergileri yükseltmesi, ülkede toplumsal huzursuzluklara ve ayaklanmalara neden oldu. Osmanlı Devleti'nin ekonomik yönden giderek güçsüzleşmesi olayı, devlet teşkilâtının ve toprak yönetiminin bozulmasını da beraberinde getirdi. Ekonomik alandaki güçsüzlük, Osmanlı Devleti'nin Avrupa karşısındaki siyasî ve askerî üstünlüğünü de kaybetmesine neden oldu.

18 Açık denizlerde pusulanın ve dayanıklı gemilerin kullanılması coğrafi
keşiflere ne oran da katkıda bulunmuştur.

19 Bilimsel bir merak ve yeni ufukların keşfedilmesi duygusu sözkonusu olmakla birlikte temelde bu keşifler özellikle 15.yüzyıldan itibaren açık bir şekilde ekonomik nedenlerden kaynaklanmıştır

20

21 21. YY BECERİLERİ Yeni ve farklı bakış açılarına açık ve uyumlu olmak
İşbirliğine dayalı çalışmalar için sorumluluğu paylaşmak Anlamaya yönelik doğru akıl yürütmek

22 DEĞERLENDİRME Coğrafi keşiflerin nedenleri nelerdir?
Coğrafi Keşiflere katılan Denizciler ve Devletler hangileridir? Coğrafi Keşiflerin sonuçları nelerdir? Keşiflerin Osmanlı Devleti’ne ne gibi etkileri olmuştur?

23 KAYNAKLAR http://www.cografyakonulari.com http://www.bilgicik.com


"COĞRAFİ KEŞİFLER HAZIRLAYANLAR MERAL KARSU NEVZAT ALTIN MEHMET ÖNAL." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları