Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.fendosyasi.com. Her cismin bir kütlesi,dolayısıyla da ağırlığı vardır. Cisimler ağırlıkları sebebiyle değdikleri her yüzeye bir kuvvet uygular. Örneğin;

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.fendosyasi.com. Her cismin bir kütlesi,dolayısıyla da ağırlığı vardır. Cisimler ağırlıkları sebebiyle değdikleri her yüzeye bir kuvvet uygular. Örneğin;"— Sunum transkripti:

1

2 Her cismin bir kütlesi,dolayısıyla da ağırlığı vardır. Cisimler ağırlıkları sebebiyle değdikleri her yüzeye bir kuvvet uygular. Örneğin; ayakta duran bir öğrenci,sıranın üstünde duran kitap,park etmiş otomobil,çiçeğe konmuş kelebek vb. İşte kuvvetin birim yüzeye düşen payına PASINÇ denir. Yani,birim yüzeye dik etkiyen kuvvete BASINÇ denir. “ P” gösteril.

3 BASINCIN CİSİMLERE ETKİSİ Kuvvetin bir cisme etkisi ne ise,basıncın da cisimler üzerine etkisi aynıdır. Basınç, cismin hareketine,şekil değişikliğine neden olur.Havası boşaltılmış bir teneke kutu,havanın dış basıncı karşısında içe doğru çökerek şekli değişir. Hava ile dolu teneke kutu Havası boşaltılmış teneke kutu Açık hava basıncı

4 BASINCIN KUVVET VE YÜZEY CİNSİNDEN AÇIKLANMASI Bütün cisimler ağırlıklarından dolayı bulundukları yüzeye bir kuvvet uygular. Cisimlerin ağırlıkları artarsa temas ettikleri yüzeye uyguladıkları kuvvet,yani basınç da artar. BASINÇ,CİSME UYGULANAN KUVVETLE DOĞRU ORANTILIDIR. ( Kuvvet artınca basınç da artar. ) Örnek:Bir fil ile bir karınca yüksek bir yerden bırakılırsa,fil param parça olur. Karınca tekrar yürümeye devam eder. BASINÇ CİSMİN YÜZEYİ İLE TERS ORANTILIDIR. ( Yüzey artıkça basınç azalır,yüzey azaldıkça basınç artar. ) Örnek: Bir bataklıkta ördek ve leyleğin yürürken batma miktarları aynı değildir.Ördek daha az batar. Bir bıçakla limonu kolaylıkla keseriz.Bıçağı ters çevirirse kesemeyiz. Bunun sebebi, keskin ağzın temas yüzeyinin az oluşudur. Not : Basınç vektörel bir büyüklüktür.

5 BASINÇ= KUVVET YÜZEY Basınç = P Kuvvet = F Yüzey = A P= F A Basınç = Yüzeye etkiyen kuvvet Yüzeyin genişliği

6 BASINÇ KUVVET : Bir yüzeye etkiyen basınçların toplamına,toplam basınç veya Basınç Kuvvet denir. Basınç Kuvvet = Basınç x Yüzey BASINÇ BİRİMLERİ 1. kgf / m 2 :1 m2 m2 ‘lik yüzeye 1 kg-kuvvet değerinde bir kuvvetin etkisidir. Kuvvet = kgf Yüzey = m2m2 Basınç = kgf / m2m2 Basınç = Kuvvet ( kgf ) Yüzey ( m2 m2 )( kgf / m 2 )

7 2. kgf / cm 2 :1 kgf şiddetindeki bir kuvvetin 1 cm 2 ‘lik yüzeye etkisidir. Kuvvet = kgf Yüzey = cm 2 Basınç = kgf / cm 2 Basınç = ( kgf /cm 2 ) Kuvvet ( kgf ) Yüzey ( cm 2 ) 3. gf / cm 2 :1 gf şiddetindeki bir kuvvetin 1cm 2 ‘lik yüzeye etkisidir. Kuvvet = gf Yüzey = cm 2 Basınç = gf / cm 2 Basınç = ( gf / cm 2 ) Kuvvet ( gf ) Yüzey ( cm 2 )

8 4. PASCAL ( Paskal ) ( N / m2 m2 ) : 1 m2 m2 ‘lik yüzey üzerine düşen 1N ‘luk dik kuvvetin oluşturduğu basınca 1 Pascal denir. Kuvvet : N Yüzey : m2m2 Basınç : N / m2m2 Basınç = ( N / m 2 ) Kuvvet ( N ) Yüzey ( m 2 ) 5. ATMOSFER ( atm ) : 76 cm - cıva basıncı ile denkleşen açık hava basıncına 1 atmosfer denir. 1 atmosfer = 76 cm-cıva 1 atmosfer = 760 mm-cıva 1 atmosfer = pascal 1 = atm. 1kgf = 9.8 N

9 6. BAR-MİLİBAR: Meteorolojide açık hava basıncını ölçmede kullanılır. 1 milibar = 10 2 pascal 1 bar = 10 5 pascal 1 bar = atm. 1 atm = bar = 1013 mili bar NOT Meteoroloji haritalarında basıncı 1013 milibardan küçük olan bölgelere, ALÇAK BASINÇ BÖLGELERİ, basıncı 1013 milibardan büyük olan bölgelere YÜKSEK BASINÇ BÖLGELERİ denir.

10 BASINÇ İLE İLGİLİ PROBLEMLER 1. Ağırlığı 400 kg olan bir cisim80 cm 2 ’lik yüzey üzerine oturduğunda yapacağı basınç ne olur? Çözüm: F = 400 kgf A = 80 cm 2 P = ? P = F / A P = 400 / 80 P = 5 kgf / cm 2 2. Bir mermer sütunu 1,5 m 2 ‘lik yüzeyi üzerine oturduğunda tabana yapacağı basınç 0.3 kgf /cm 2 oluyor. Sütunun ağırlığını bulunuz. A = 1,5 m2 m2 = cm 2 P = 0,3 kgf / cm 2 F = ? P = F / A danF = P x A olur. F = P x A F = 0, F = 4500 kgf olur.

11 kg ağırlığındaki bir cismin 5 kgf / cm 2 ‘lik basınç yapabilmesi için dayanma yüzeyinin kaç cm 2 olması gerekir? Çözüm : F = 250 kgf P = 5 / cm 2 A = ? P = F / A danA = F / P olur. A = F / P A = 250 / 5A = 50 cm 2 olur. 4. Yüzeyi cm 2 olan bir sandık,bulunduğu yüzeye40 atmosferlik basınç uyguluyor.Sandığın yüzeye uyguladığı kuvvet kaç N olur ? Çözüm: A = cm 2 = 2 m 2 p = 40 atm F = ? 1 atm 10 5 pascal ederse 40 atm x “ eder. X = P = F / A danF = P.AF = F = N eder.


"Www.fendosyasi.com. Her cismin bir kütlesi,dolayısıyla da ağırlığı vardır. Cisimler ağırlıkları sebebiyle değdikleri her yüzeye bir kuvvet uygular. Örneğin;" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları