Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 1 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ TEMEL ELEKTRİK- ELEKTRONİK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 1 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ TEMEL ELEKTRİK- ELEKTRONİK."— Sunum transkripti:

1 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 1 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ TEMEL ELEKTRİK- ELEKTRONİK

2 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 2 KAPASİTEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

3 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 3 KAPASİTEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER Örnek: Aşağıda şıklarda verilen değerlere göre isteneni bulunuz. (a)Bir kondansatörün depo ettiği elektrik yükü 50µC, bu elemana 10V uygulandığında bu kondansatörün kapasitesi nedir? (b) Kondansatörün kapasitesi 2µF bu kondansatörün uçlarındaki gerilim 100 V olduğuna göre kondansatörün levhalarındaki yük ne kadardır? (c) Kondansatörün kapasitesi 100pF, levhalarındaki elektrik yükü 2µC olduğuna göre bu kondansatörün uçlarındaki gerilim ne kadardır.

4 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 4 KAPASİTEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

5 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 5 KONDANSATÖRLERİN SERİ BAĞLANMASI Kondansatörlerin dikkat edilmesi gereken iki durumu vardır. Bunlardan birincisi çalışma gerilimi diğeri ise kapasitesidir. Buna göre kondansatör kullanılacak yerlerine göre kaç voltluk kondansatör kullanılacak ise o değerli kondansatör kapasitesini ve gerilim değeri seçilmelidir. Kondansatörün üzerindeki gerilim değeri 25V iken siz 30V luk bir devrede kullanırsanız o kondansatörü yanma ile karşı karşıya bırakırsınız. Kapasite değerleri uygun değerde standart değer bulunamadıysa o zaman istediğiniz kapasitede kondansatör elde etmek için kondansatörleri seri veya paralel bağlayarak elde etme imkanına sahip oluruz. Kondansatörlerin seri bağlanışını ve bu bağlantıda değerlerin bulunma formüllerini kademe kademe çıkartalım.

6 6 KONDANSATÖRLERİN SERİ BAĞLANMASI

7 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 7 KONDANSATÖRLERİN SERİ BAĞLANMASI

8 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 8 Örnek: Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi üç tane değişik kondansatörler birbirleri ile seri bağlanmıştır. Bu kondansatörlerin eşdeğerini bulunuz? KONDANSATÖRLERİN SERİ BAĞLANMASI

9 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 9 KONDANSATÖR UÇLARINDAKİ GERİLİM

10 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 10 KONDANSATÖR UÇLARINDAKİ GERİLİM Örnek: Şekildeki devrede üç kondansatör seri bağlanmış uçlarına 25V gerilim uygulanmıştır. Bu kondansatörlerin uçlarındaki gerilim değerlerini bulunuz?

11 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 11 KONDANSATÖR UÇLARINDAKİ GERİLİM

12 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 12 KONDANSATÖR UÇLARINDAKİ GERİLİM

13 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 13 KONDANSATÖRLERİN PARALEL BAĞLANMASI

14 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 14 KONDANSATÖRLERİN PARALEL BAĞLANMASI

15 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 15 KONDANSATÖRLERİN PARALEL BAĞLANMASI Örnek: Aşağıdaki devrede elemanların değerleri verilmiş, bu elemanlar paralel bağlanmıştır. Bu devrenin eşdeğer kapasitesini ve kondansatörlerin yüklerini, toplam yükü bulunuz?

16 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 16 KONDANSATÖRLERİN PARALEL BAĞLANMASI

17 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 17 KONDANSATÖRLERİN PARALEL-SERİ BAĞLANMASI Kondansatörler seri, paralel devrelerde ayrı ayrı bağlanabildikleri gibi bu bağlantıların iki durumu bir devre üzerinde bulunabilir. Bu bağlama şekline karışık bağlama denir. Dirençlerde olduğu gibi devrede eşdeğer kapasitenin bulunabilmesi için devredeki paralel bağlı kondansatörler önce tek bir kondansatör haline getirilerek, devredeki elemanların bağlantı durumlarına göre seri veya paralel bağlantı formülleri kullanılarak eşdeğer kapasite bulunur.

18 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 18 KONDANSATÖRLERİN PARALEL-SERİ BAĞLANMASI Örnek: Aşağıdaki şekilde görülen devredeki kondansatörlerin uçlarındaki gerilim değerlerini bulunuz.

19 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 19 KONDANSATÖRLERİN PARALEL-SERİ BAĞLANMASI

20 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 20 KONDANSATÖRLERİN PARALEL-SERİ BAĞLANMASI

21 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 21 KONDANSATÖRLERİN PARALEL-SERİ BAĞLANMASI

22 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 22 KONDANSATÖRLERİN PARALEL-SERİ BAĞLANMASI

23 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 23

24 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 24

25 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 25

26 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 26

27 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 27

28 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 28

29 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 29

30 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 30


"TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 1 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ TEMEL ELEKTRİK- ELEKTRONİK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları