Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MATLAB’ TE D ÖNGÜLER. D ERS İ ÇERIĞI Döngü nedir ? Matlab’te Döngüler for-end Döngüsü while-end Döngüsü Örnekler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MATLAB’ TE D ÖNGÜLER. D ERS İ ÇERIĞI Döngü nedir ? Matlab’te Döngüler for-end Döngüsü while-end Döngüsü Örnekler."— Sunum transkripti:

1 MATLAB’ TE D ÖNGÜLER

2 D ERS İ ÇERIĞI Döngü nedir ? Matlab’te Döngüler for-end Döngüsü while-end Döngüsü Örnekler

3 D ÖNGÜ N EDIR Program içersinde bazı ifadelerin tekrarlanarak yapılmasına döngü denilir. Döngü oluşturmak için DÖNGÜ İFADELERİ kullanılır. Döngü kullanımı istenen program bölümünün istenen sayıda yada istenen şartlar gerçekleşinceye kadar tekrarlanmasını sağlar.

4 M ATLAB ’ TA D ÖNGÜLER MATLAB’te 2 farklı döngü ifadesi vardır. Bu iki ifadenin kullanımı birbirinden farklıdır.  for-end (İstenen sayıda)  while-end (İstenen şart gerçekleşinceye kadar )

5 FOR - END D ÖNGÜSÜ En genel kullanımları; for Değişken adı=Başlangıç Değeri:Artış Değeri:Son Değer İşlem Bloğu end for Değişken adı=vektör İşlem Bloğu end

6 FOR-END İŞLEYİŞİ For deyiminden sonra bir değişken ismi yazılır. For bu değişkenin değerini ilk değerden son değere kadar istenen artışlar ile değiştirir. Değişkene her değer atanışından sonra for-end arasındaki tüm işlemler yapılır ve for deyimine geri dönülerek değişkenin değeri değiştirilir. for-end döngüsünde değişkenin değeri artırılabilir yada azaltılabilir.

7 FOR-END İŞLEYİŞİ Değişkenin değeri son değere ulaştığında for- end arasındaki işlemler son kez yapılarak döngü bitirilir ve end deyiminden sonraki işlemlere geçilir. Böylece for-end arasındaki işlemler kullanıcının belirlediği sayıda tekrar edilmiş olur. Eğer artış değeri girilmez ise bu değer MATLAB tarafından 1 olarak alınır.

8 FOR - END A KıŞ Ş EMASı

9 FOR - END Ö RNEK

10 Ö RNEK 1 1-100 arasındaki sayıları toplayan program yazınız.

11 Ö RNEK 1 Ç ÖZÜM

12 Ö RNEK 2 Girilen iki sayı arasındaki sayıların çarpımını ve kaç tane sayı olduğunu veren fonksiyon yazınız.

13 Ö RNEK 2 Ç ÖZÜM

14

15 Ö RNEK 3 Elemanları 1 den başlayarak 5’şer artan 5 elemanlı bir vektör oluşturan programı yazınız.

16 Ö RNEK 4 Elemanları satır ve sütun numaralarının çarpımından oluşan 2x3 boyutlarında matris tanımlayan program yazınız.

17 A LıŞTıRMALAR Alıştırma 1: Kullanıcının girdiği sayının faktöriyelini hesaplayan programı yazınız. Alıştırma 2: Çarpım tablosu programı yazınız.

18 WHILE – END D ÖNGÜSÜ While mantıksal sınama İşlem Bloğu end

19 WHILE - END D ÖNGÜSÜ Bir şart sağlandığı sürece program içersindeki bir grup işlemin tekrarlanması istendiğinde kullanılır. While deyiminden sonra yazılan mantıksal sınamanın cevabı doğru (1) olduğu sürece while-end arasındaki işlemler tekrarlanır. end deyiminden while deyimine geri dönülür ve mantıksal sınama tekrar kontrol edilir.

20 WHILE - END D ÖNGÜSÜ for-end deyiminden farklı olarak istenen sayıda değil, belirli bir durum doğru olduğu sürece işlemlerin tekrarlanması sağlanmış olur. While deyiminin yanındaki mantıksal sınama cevabı yanlış (0) olduğunda ise işlemler yapılmadan end deyiminden sonraki işleme geçilir. While-end döngüsünden çıkmanın diğer bir yolu ise break komutudur. Bu komut çalışmakta olan döngüyü sonlandırarak, end deyiminden sonraki işleme gider.

21 Ö RNEK 1 1 den 5’ e kadar olan sayıları yazdıran program

22 BREAK KOMUTU

23 Ö RNEK 2 Kullanıcının girdiği sayının faktöriyelini hesaplayan fonksiyonu While-end kullanarak yazınız.

24 A LıŞTıRMALAR Alıştırma 1: Kullanıcının girdiği matrisin elemanların toplamını bulan fonksiyonun akış şemasını ve programını yazınız (ipucu:size fonksiyonu kullanılmalı). Alıştırma 2: Bir vektörün negatif elemanlarını sayıp sonucu b adlı değişkene, sıfır ve pozitif elemanlarını sayıp c adlı değişkene atayan programı yazınız (ipucu:size fonksiyonu kullanılmalı).

25 N ELER Ö ĞRENDIK Programlamada Döngünün ne olduğunu Matlab’de Döngü yapılarını for-end Döngüsünü while-end Döngüsünü


"MATLAB’ TE D ÖNGÜLER. D ERS İ ÇERIĞI Döngü nedir ? Matlab’te Döngüler for-end Döngüsü while-end Döngüsü Örnekler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları